Përmbledhje e ngjarjeve astronomike të vitit 2018

viti astronomik 2018

Viti 2018 ka filluar një javë dhe dy ditë më parë dhe është i ngarkuar me të ngjarje të ndryshme astronomike që nuk mund të humbasësh. Nga rënia e shiut të yjeve te eklipset.

A doni të dini cilat ngjarje na presin gjatë gjithë vitit?

Ngjarje të lidhura me hënën

eklipsi i Hënës

Pika më e afërt e Hënës me Tokën quhet perigje. Këtë 2 janar, hëna ishte në Perigee. Duke pasur parasysh pozicionin aktual të hënës, ne do të jemi në gjendje të shijojmë një hënë tjetër të plotë brenda muajit më 31 janar. Kjo ngjarje që nuk ndodh shpesh quhet Hëna Blu, megjithëse ngjyra nuk vërehet. Përveç kësaj, një eklips i hënës do të ndodhë, por nuk do të jetë i dukshëm në Spanjë. Nëse doni ta shihni këtë fenomen duhet të udhëtoni në Amerikën e Veriut dhe Australi.

Tjetër eklipsi i plotë i hënës mund të shijohet më 27 korrik dhe do të jetë më mbresëlënëse se ajo e mëparshme, pasi Hëna mund të shihet me një ton të kuqërremtë. Ky eklips mund të vërehet në Spanjë dhe zona më e mirë do të jetë në Ishujt Balearik, duke pasur maksimumin e eklipsit në 22:21 (koha gadishullore).

Ngjarje në lidhje me Diellin

eklipsi i pjesshëm diellor

 • Më 3 janar, Toka u vendos në pikën më të afërt në lidhje me Diellin, duke vendosur vetëm 147 milion kilometra.
 • Më 15 shkurt, do të ndodhë një eklips i pjesshëm diellor, megjithëse nuk do të jetë i dukshëm në Spanjë. Do të jetë i dukshëm vetëm në Antarktidë dhe Amerikën e Jugut.
 • Më 6 korrik, Toka do të vendoset në pikën më të largët nga Dielli 152 milion kilometra.
 • Një eklips tjetër i pjesshëm diellor është planifikuar për në 13 korrik, por ai nuk do të jetë i dukshëm as në Spanjë, vetëm në Antarktidë dhe Australinë e Jugut.
 • Më 11 gusht do të ketë një eklips të pjesshëm diellor që mund të shihet vetëm nga Groenlanda dhe nga veriu ekstrem i Kanadasë, Evropës dhe Azisë Veriore.

Ngjarje nga yjet

Ngjarjet e reshjeve të meteorit dallohen në dy: më të dobëtat dhe më të fortët. Le të shohim së pari në përpilimin e ngjarjeve më të dobëta të yjeve të xhirimit dhe datën që do të zhvillohen.

Më i dobët duke rënë nga yjet

tauridet dhe leonidet

tauridet dhe leonidet

 • Në shkurt do të kemi dy ngjarje të vogla shiu meteorësh të njohura si alfa-centauridet dhe delta-leonidet. E para do të zhvillohet më 8 shkurt dhe e dyta më 24.
 • Në Mars ne mund të shijojmë dy shira të tjera të vogla të quajtura Gamma-Normidet dhe Virginidet. Ato do të zhvillohen përkatësisht në datat 13 dhe 25.
 • Në prill do të jemi në gjendje të shohim në qiell shirat e meteorëve pak të njohur lirike dhe pi-fryrë, duke ndodhur në 22 dhe 24 Prill.
 • Më 20 maj mund të shihni Shigjetarë. Këta janë meteorë të dobët.
 • Më 27 qershor yjet e xhirimit thirrën bootidas, duke qenë gjithashtu pak i njohur.
 • Korriku do të jetë një muaj ku do të ndodhin ngjarje të shumta të yjeve të xhirimit, edhe pse jo aq të rëndësishme sa Perseidët në Gusht. Ne e fillojmë muajin me Pegasids Më 10 korrik, ne do të vazhdojmë me Fenicidet më 13 korrik, ne do të vazhdojmë me Peshqit Austrinid dhe delta-akuaridat jugore më 28 korrik dhe, për të përfunduar muajin, alfa-bricjapët më 30.
 • Në gusht do të kemi edhe ngjarje të tjera të dobëta meteorësh të njohura si Akuaridet Jugore të Jotës (4 gusht), akuaridet delta-veriore (8 gusht), kappa-cgnids (18 gusht) dhe akuaridet veriore të jotës (20 gusht)
 • Në shtator do të kemi disa reshje të yjeve të dobëta që bien të shpërndara gjatë gjithë muajit. Me 1 Shtator do të kemi alfa-aurigid, 9 delta-aurigid dhe piscid 20.
 • Tetori gjithashtu ka disa shi të dobët meteorësh të njohur si drakonidet (8 tetor), lace epsilon-geminidet (18 tetor) dhe orionidet (21 tetor).
 • Nëntori ka katër shi më të dobët të yjeve të shpërndarë gjatë gjithë muajit. Ata njihen si tauridet e jugut, tauridet e veriut, leonidet dhe alfa-monocerotidet. Ato do të ndodhin përkatësisht në ditët 5, 12, 17 dhe 21.
 • Për të mbyllur vitin në muajin dhjetor, chi-orionidet (2 dhjetor), Fenicidet (6 dhjetor), këlyshët / velidat (7 dhjetor), monocerotidet (9 Dhjetor), hidma-hidma (12 dhjetor), hani patëllxhanë (20 Dhjetor) dhe ursidët (22 Dhjetor). Këto shira mund të mos jenë aq të dukshme, pasi në muajin dhjetor ka më shumë vranësira.

Yje më të fortë në rënie

perseidet

perseidet

Tre Dushet Meteor më të famshëm do të zhvillohen gjatë gjithë vitit. Këto ngjarje mund të jenë më të theksuara dhe janë të njohura për shumë adhurues të astronomisë (dhe ata që nuk janë). Këto ngjarje janë:

 • Akuaridet eta. Dihet se shoqërohen me Kometën e famshme Halley. Isshtë një shi meteorësh me një aktivitet prej 60 meteorë në orë dhe mund të shikohet më 6 maj.
 • Në gusht do të zhvillohet perseidat ose lotët e famshëm të San Lorenzo. Ato janë shi me deri në 100 meteorë në orë dhe do të kenë maksimumin e tyre më 13 gusht.
 • Në dhjetor do të ndodhë dushi më spektakolar i yjeve të vitit, Binjakët. Maksimumi i tij do të ndodhë më 14 dhjetor dhe aktiviteti do të arrijë deri në 120 meteorë në orë.

Me këtë informacion, ju nuk keni asnjë justifikim për të humbur të gjitha ngjarjet astronomike që do të ndodhin gjatë këtij viti. Shijojini!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.