Përparësitë e zhvillimit të qëndrueshëm

qëndrueshmëria

Koncepti i zhvillimit të qëndrueshëm fitoi popullaritet rreth tre dekada më parë, veçanërisht në vitin 1987, kur u përdor në raportin Brundtland të Këshillit Botëror të Mjedisit "E ardhmja jonë e përbashkët", i cili e përcaktoi atë si përmbushjen e nevojave aktuale pa kompromentuar nevojat e ardhshme. Janë të shumta përfitimet e zhvillimit të qëndrueshëm në afat të gjatë

Kjo është arsyeja pse ne do t'i kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për avantazhet e zhvillimit të qëndrueshëm, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

Cfare eshte

përfitimet e zhvillimit të qëndrueshëm

Qëndrueshmëria është koncepti i të mos konsumuarit më shumë se sa është në dispozicion. Kjo do të thotë se Nëse duam të mbrojmë burimet tona natyrore dhe mjedisin, duhet të kemi parasysh atë që konsumojmë.

Mjedisi është hapësira fizike rreth nesh, duke përfshirë tokën dhe ujin. Është e rëndësishme që ne të kujdesemi për të, përndryshe do të përfundojë së shpejti. Një mënyrë për të mbrojtur mjedisin është përdorimi i burimeve të rinovueshme të energjisë si energjia diellore ose turbinat e erës në vend të lëndëve djegëse fosile si qymyri ose nafta që ndotin ajrin dhe shkatërrojnë ekosistemet.

Axhenda e Kombeve të Bashkuara 2030 për Zhvillim të Qëndrueshëm

Më 25 shtator 2015, të gjitha shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara miratuan Axhendën 2030 në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ky është një 'plan veprimi' i ri zhvillimor global i zhvilluar bashkërisht nga 193 liderë botërorë dhe i miratuar si rezolutë nga 189 shtete anëtare. Përcakton 17 Objektiva të Zhvillimit të Qëndrueshëm (SDGs) që synon zhdukjen e varfërisë, luftimin e pabarazisë dhe padrejtësisë dhe trajtimin e ndryshimeve klimatike deri në vitin 2030.

Axhenda përcakton synime dhe veprime specifike për t'i arritur qeveritë, organizatat ndërkombëtare, shoqëria civile dhe individët. Ai bazohet në përvojat dhe pritjet e njerëzve të botës, me të cilët kemi konsultuar nga afër në përgatitjen e agjendës.

Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm janë një grup objektivash zhvillimi ambicioz dhe me ndikim të gjerë, nga çrrënjosja e varfërisë ekstreme dhe urisë deri te krijimi i vendeve të punës dhe reduktimi i pabarazisë.

Zhvillim të qëndrueshëm ose rritje ekonomike

reciclaje

Ekonomia botërore duhet të diskutojë atë që është më e rëndësishme: zhvillim të qëndrueshëm apo rritje ekonomike. Në të kaluarën, fokusi ishte te rritja ekonomike. Kjo do të thotë që kompanitë injorojnë kostot mjedisore dhe sociale të prodhimit për të arritur një kthim më të lartë nga investimi.

Megjithatë, ky nuk është më një vendim praktik duke pasur parasysh dëmet e pariparueshme që ky model ka shkaktuar në sferën mjedisore dhe sociale vitet e fundit. Për shembull, disa kompani kanë filluar të ndërmarrin hapa në drejtim të qëndrueshmërisë për t'i bërë bizneset e tyre më të gjelbra dhe për të tërhequr klientët e interesuar për këto tema.

Megjithatë, është një nga sfidat më të mëdha për t'u kapërcyer, sepse i vendos udhëheqësit në një udhëkryq mes gjetjes së më shumë vendeve të punës dhe respektimit të qëndrueshmërisë.

Teknologjia është çelësi i rritjes dhe qëndrueshmërisë. Si qenie njerëzore, ne kemi një përgjegjësi për të siguruar që ai të përdoret në mënyrë të qëndrueshme. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë po edukon brezin e ardhshëm se si të përdoren të gjitha teknologjitë e reja për të përfituar planetin dhe të tjerët.

Përparësitë e zhvillimit të qëndrueshëm

objektivat dhe përfitimet e zhvillimit të qëndrueshëm

Rishikimi i pikave të forta dhe të dobëta të zhvillimit të qëndrueshëm na lejon t'i përgjigjemi më mirë kësaj pyetjeje, ndërkohë që na ndihmon të kuptojmë dimensionet e ndryshme të konceptit. përtej përkufizimit të tij të thjeshtë dhe idilik, i cili në fakt është i paplotë.

Ndër virtytet e zhvillimit të qëndrueshëm duhet të përmendim padyshim objektivat e tij, ndoshta utopike, por në të njëjtën kohë të nevojshme për të shpëtuar planetin nga një krizë e madhe. Për ta bërë këtë, ai propozon një zgjidhje të qëndrueshme që harmonizon aspektet ekonomike, sociale dhe mjedisore.

Shqyrtimi i secilit prej këtyre problemeve në izolim do të na çojë herët a vonë në një rrugë pa krye. Përkundrazi, kujdesi për mjedisin dhe burimet e tij pa hequr dorë nga përparimi social dhe ekonomik është sinonim i qëndrueshmërisë dhe mund të shmangë pasoja katastrofike.

Përhapja e produkteve dhe shërbimeve të qëndrueshme ka avantazhin e krijimit të një bote më të mirë për të gjithë, jo vetëm më të qëndrueshme, por edhe më etike. Në një mjedis që shkon drejt qëndrueshmërisë, qeveritë duhet të mbajnë përgjegjësi dhe qytetarët duhet të informohen më mirë dhe të bëjnë pyetje të rëndësishme si konsumatorë.

Disavantazhet e zhvillimit të qëndrueshëm

Një nga pengesat kryesore për zbatimin e politikave të qëndrueshme është dualiteti që ekziston midis nevojës për zgjidhje dhe strategjive që kapërcejnë kufijtë kombëtarë, pasi ky është një bashkëpunim që nuk ndodh sot, aq më pak një shenjë e një të ardhmeje premtuese.

Fatkeqësisht, modelet aktuale të prodhimit dhe konsumit botëror bien ndesh me drejtimin e kërkuar nga politikat e zhvillimit të qëndrueshëm. Megjithatë, ari nuk është ajo që shkëlqen dhe ka shumë negativitet në politikën e qëndrueshme.

Vetë qeverisja duhet të përballet me pasiguri të vazhdueshme, pasi shumë aspekte duhet të bashkohen për të arritur rezultate që arrijnë qëndrueshmërinë e dëshiruar.

Gjithashtu, edhe mjetet që konsiderohen më të qëndrueshme, si bujqësia organike ose energjia e rinovueshme, kanë një mori të metash që duhen kapërcyer me mençuri për të ndihmuar me të vërtetë arritjen e qëndrueshmërisë.

Pra, ndërsa zhvillimi i qëndrueshëm mund të ndihmojë në çrrënjosjen e varfërisë globale, të rregullojë pabarazitë sociale, të përmbushë nevojat njerëzore në mënyrë më të barabartë dhe të riorientojë teknologjinë për të respektuar planetin dhe për të siguruar qëndrueshmërinë e tij afatgjatë, ka edhe disavantazhe.

Ndër të tjera, ndryshimi i kërkuar i mentalitetit do të dëmtonte biznesin e madh, që do të thoshte se do të kërkonte një ndryshim rrënjësor në shoqëri, një ndryshim kaq i madh sa është e vështirë të besohet se do të ndodhë.

Objektivi i teorisë së zhvillimit të qëndrueshëm nuk është të abuzojë me natyrën dhe qenien njerëzore, as ta kthejë ekonominë në një mjet për pasurimin e disave, një paradigmë që sot na fton të ëndërrojmë dhe, natyrisht, të përpiqemi për ta arritur. ky synim. Një botë më e mirë është e mundur.

Siç mund ta shihni, zhvillimi i qëndrueshëm mund të arrihet nëse të gjithë punojnë së bashku. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për avantazhet e zhvillimit të qëndrueshëm dhe rëndësinë e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.