Klima luajti një rol përcaktues në rënien e Perandorisë Romake

Një rënie e shpejtë e temperaturave mund të kishte luajtur një rol kryesor në rezultatin e Perandorisë Romake. Kjo u mblodh nga një studim i kryer nga shkencëtarët nga projekti "Ndryshimet e Kaluara Globale". Kërkimi i tij u mblodh dhe u botua në revistë Natyra GEOSCIENCE. Dhe jo vetëm në civilizimin e lashtë Romak, por edhe më shumë civilizime përgjatë historisë.

Iousshtë kurioz sepse, shpesh filmat dhe një injorancë e natyrshme për të mos jetuar kohërat e lashta të së kaluarës, na bëjnë të mendojmë se riorganizimet e civilizimeve antike janë për shkak të shumë faktorëve të tjerë. Zakonisht nuk kuptohet që, klima ka një ndikim shumë të drejtpërdrejtë në të gjitha qeniet e gjalla. Në rastin tonë, ne nuk kemi qenë një përjashtim. Megjithëse shpesh ata tentojnë të harrojnë rolin përcaktues të luajtur nga moti mbizotërues në secilin nga momentet.

Shkaqet dhe pasojat e ftohjes

borë e epokës së akullit

Periudha nga e cila datohet përfshin midis vitit 536 dhe 660 pas Krishtit. Efektet e kësaj ftohjeje mund të ndjehen në zona shumë të gjera, të cilat shkaktuan përmbysje politike, transformime shoqërore dhe madje edhe rënie të perandorive nga Evropa në Azi, dhe madje edhe një pjesë të rajonit arab. Kjo epokë e gjatë akullnajash u krijua nga shpërthim i madh i vullkaneve të ndryshme. I pari prej tyre në 536, i dyti në 540 dhe më në fund në 547.

Ftohja klimatike e prodhuar nga vullkanet është për shkak të nxjerrjet e mëdha të grimcave të vogla, aerosolet sulfate. Këto hyjnë në atmosferë duke bllokuar rrezet e diellit. Procesi i bllokimit që parandalon dritën e diellit të hyjë përmes thyerjes së tij është studiuar aktualisht për të dhënë një zgjidhje për ngrohjen globale. Nga ana e Universitetit të Harvardit ekziston edhe një projekt i gjeoinxhinierisë i quajtur Fusha e veprimit synon mbylljen e qëllimshme duke përdorur këtë teknikë.

Një tjetër prej efekteve që u përjetuan ishte murtaja e pandemisë Justaniano që u përhap nëpër Mesdhe midis 541 dhe 543. Ajo arriti në Konstandinopojë dhe ishte përgjegjëse për të marrë jetën e miliona njerëzve edhe shekuj më vonë. Ajo që na mëson, se roli i klimës, ka qenë vendimtar në evolucionin e civilizimit tonë edhe në kohët relativisht të fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.