Lugina e Riftit

Imazh ku shihen liqenet e Luginës së Riftit

Imazh nga NASA ku mund të shihni nga e majta në të djathtë Liqenin Upembe, Tanganyika (më i madhi) dhe Rukwa.

El lugina e përçarjes Isshtë një faturë e madhe gjeologjike që filloi të formohej rreth 30 milion vjet më parë dhe që zë një sipërfaqe prej 4830 kilometrash në drejtim veri-jug.

Sot konsiderohet djepi i njerëzimit për shkak të numrit të madh të fosileve hominide që janë gjetur atje. Përveç kësaj, Unesco shpalli liqenet një Trashëgimi Botërore në 2011. Por, Çfarë tjetër është e veçantë për këtë zonë?

Nga jeni?

Imazhi i hartës së Luginës së Riftit

Siç thamë në fillim, Lugina e Riftit filloi të formohej rreth 30 milion vjet më parë si rezultat i ndarjes së pllakave tektonike (Somali, Indian, Arab dhe Euroaziatik). Ndërsa koha kalon dhe korja e tokës shkrihet nga magma e shkrirë që ngrihet në sipërfaqe, formohet një hendek i gjatë me shpate që kanë një pjerrësi të madhe.

Zona shkëmbore qendrore copëtohet rregullisht, duke krijuar prishje në të cilat blloqet shkëmbore ushtrojnë një rrëshqitje vertikale. Në shumë zona, këto blloqe zhyten për të formuar një graben, i cili është një depresion i gjatë i kufizuar në të dy anët me prishje normale paralele.

Si është gjeografia juaj?

Shkarmimi i Luginës së Riftit

Imazh - Flickr / Charles Roffey

Lugina e Riftit, e vendosur në lindje të kontinentit Afrikan, ka një zgjatje prej 4830 kilometrash. Në pjesën e saj lindore gjejmë savanat tipike afrikane, ku jetojnë bualli afrikan, më i egër, gjirafë ose luan; dhe në perëndim pret xhungla, të cilat janë habitati i shimpanzeve dhe gorillave, ndër të tjera.

Aty mund të shihni gjithashtu vullkanin Kilimanjaro, i cili është një mal i vendosur në veriperëndim të Tanzanisë i formuar nga tre vullkane joaktive (Shira që ndodhet në perëndim dhe ka një lartësi prej 3962 metra, Maswenzi që është në lindje dhe ka një lartësi prej 5149 metra lartësi dhe Uhuru që është në mes të të dyve që ka një lartësi prej 5891,8 metra), përveç disa prej liqeneve më të mëdhenj të ujërave të ëmbla në kontinent, të tilla si Turkana, Tanganyika ose Malawi.

Si pasojë e ndarjes së ushtruar nga Lugina e Riftit, në lindje të kontinentit klima është më e thatë se në perëndim, e cila është arsyeja pse në këtë pjesë të Afrikës u shfaq fillimisht savana, dhe pastaj majmunët lokalë që deri atëherë jetonin në pemë. Disa kohë më vonë ata duhet të jenë bërë tokësorë, duke mësuar të ecin në dy këmbët e tyre të pasme që ne sot i njohim si këmbë.

Kjo është një zonë madhështore për të mësuar më shumë rreth së kaluarës më të largët të qenies njerëzore, që nga ajo kohë çarja e madhe ka ekspozuar qindra metra të shtresave gjeologjikePra, gjetja e fosileve njerëzore jo vetëm që nuk është një detyrë e vështirë, por duhet të jetë edhe magjepsëse.

Cilat janë liqenet e Luginës së Madhe të Riftit?

Liqeni Tanganyika dhe pylli

Imazh - Flickr / fabulousfabs

Liqenet që janë në këtë luginë janë disa nga më të pasurat me biodiversitet në botë. Deri tani Janë zbuluar 800 lloje peshqish ciklid (peshk kockor), dhe ka akoma shumë të tjerë që akoma presin të zbulohen.

Por gjithashtu, megjithëse liqenet nuk janë shumë të dobishme për të thithur gazrat serrë që emetohen nga lëndët djegëse fosile, aerosolet dhe të tjerët, ato ekziston nevoja për të zvogëluar shpyllëzimin e mjedisit përreth dhe për të rivendosur ato zona që janë pastruar. Pyjet, si në Afrikë dhe kudo në planet, thithin gazra të tilla si dioksidi i karbonit, duke zbutur kështu efektet e ndryshimit të klimës.

Emrat e tyre janë:

Etiopia

 • Liqeni Abaya: prej 1162km2
 • Liqeni i Çamos: prej 551km2
 • Liqeni Ziway: prej 485km2
 • Liqeni i Shalës: prej 329km2
 • Liqeni i Kokës: prej 250km2
 • Liqeni Langanao: prej 230km2
 • Liqeni Abijatta: prej 205km2
 • Liqeni Awasa: prej 129km2

Kenia

 • Liqeni Turkana: prej 6405km2
 • Liqeni Logipi: është një liqen i cekët që është në luginën e Suguta
 • Liqeni i Baringos: prej 130km2
 • Bogoria e liqenit: prej 34km2
 • Liqeni nakuru: prej 40km2
 • Liqeni i Elmenteita: liqen i ceket.
 • Liqeni Naivasha: prej 160km2
 • Liqeni i Magadit: liqen i cekët që ndodhet afër kufirit me Tanzaninë.

Tanzania

 • Liqeni natron- Liqeni i cekët i kategorizuar nga Fondi Botëror i Kafshëve të Egra si ekoregjioni halofitik i Afrikës Lindore.
 • Liqeni Manyara: prej 231km2
 • Liqeni Eyasi: liqen i cekët sezonal
 • Liqeni Makati

Liqenet perëndimore

 • Liqeni Albert: prej 5300km2
 • Liqeni Eduardo: prej 2325km2
 • Liqeni Kivu: prej 2220km2
 • Liqeni Tanganika: prej 32000km2

Liqenet e jugut

 • Liqeni i Rukwa-s: rreth 560km2
 • Liqeni Malavi: prej 30000km2
 • Liqeni i Malombe: prej 450km2
 • Liqeni Chilwa: prej 1750km2

Liqene të tjerë

 • Liqeni Moero: prej 4350km2
 • Liqeni Mweru Wantipa: prej 1500km2
Pamje nga Liqeni Rukwa

Imazh - Wikimedia / Lichinga

Lugina e Riftit është një vend që të lë pa frymë, plot jetë. Një nga ata që duhet të shkoni ta shihni të paktën një herë. Shpresojmë të keni shijuar këtë artikull kushtuar djepit të njerëzimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.