Zitzi, njeriu i akullit

Zitzi njeriu i akullit

Një nga kuriozitetet që gjejmë në lidhje me evolucionin e njeriut dhe ruajtjen e tij është të Zitzi njeriu i akullit. Bëhet fjalë për një njeri që është ruajtur në një mumje dhe i cili vdiq në 3255 para Krishtit. C rreth moshës 46 vjeç. Mamia u gjet falë ekspeditës së dy alpinistëve gjermanë në intzal para. Konsiderohet mumja më e vjetër natyrore njerëzore në të gjithë Evropën dhe është bërë e famshme për ofrimin e një pamje më të detajuar të njerëzve që ekzistonin në epokën e bakrit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, zbulimet dhe kuriozitetet e zitzi njeriu i akullit.

Zbulimet në lidhje me zitzi Iceman

Shkencëtarët kanë qenë në gjendje të zbulojnë shkakun e mumifikimit të kufomës. Shtë një situatë në të cilën të ftohtit ekstrem që ndodh në këto më parë ai ishte në gjendje të përjetësonte dekompozimin e kufomës dhe ta mumifikonte atë. Kur malësorët gjetën këtë kufomë, ata besuan se ishte një kufomë moderne. Somewshtë disi më e zakonshme të gjesh disa kufoma të alpinistëve të tjerë që janë bllokuar në male nga i ftohti i skajshëm. Sidoqoftë, ai u rikuperua nga autoritetet austriake dhe mund të bëhej një studim i datimit të tij të vërtetë.

Trupi i zitzi Iceman ishte ekzaminuar gjerësisht, rrezatuar me x, matur dhe datuar. Provshtë provokuar të bëhen analiza të indeve më të mira që mund të ruhen me kalimin e kohës. Përmbajtja e organeve gjithashtu mund të analizohej dhe të ekzaminohej nën mikroskop. Në kufomë, mund të gjendeshin mbetje të polenit të gjetura në rrobat e tij nga ajo kohë. Falë hetimit shkencor të renditjes së gjenomit u zbulua se kjo Burri kishte sy kafe, një grup gjaku O +, intolerancë ndaj laktozës dhe probleme kardiovaskulare.

Vlerësimet që janë dhënë në lidhje me morfologjinë e trupit të icikut të akullit është se gjatësia e tij ishte e gjatë afërsisht 159 centimetra, ai peshonte 50 kg, ai ishte 46 vjeç. Falë gjithë kërkimit dhe teknologjisë moderne, u zbulua se ky njeri vuante nga artriti, kavitetet, parazitët e zorrëve dhe sëmundja Lyme. Siç mund ta shihni, në sajë të përparimeve shkencore, një sasi e madhe informacioni mund të merret nga një kufomë, megjithëse do të jetë po aq e vjetër sa kjo.

Informacioni që mund të kishte për polenin që ishte në rrobat e tij ishte me shkoza të zezë. Kafeja e zezë është një pemë që çel në Alpe nga marsi deri në qershor dhe tregon se Zitzi Iceman vdiq gjatë pranverës dhe fillimit të verës.

Analiza shkencore

Studimet e zitzi Iceman

Shkencëtarët përgatitën analiza të ndryshme në thellësi në mënyrë që të zbulojnë sa më shumë informacion që të jetë e mundur për zitzi Iceman. Analiza e kokrrave të polenit, pluhurit dhe përbërjes izotopike të smaltit të dhëmbëve tregoi se ai e kaloi tërë fëmijërinë e tij pranë qytetit aktual të Velturno.

Në analizat e zorrëve mund të tregohet se kishte dy vakte të fundit. Një nga këto vakte ishte afër 8 para vdekjes së tij. Një nga vaktet përbëhej nga mishi i kamios, mishi i kuq i drerit, tashmë i konsumuar më shumë me disa drithëra. Kjo drithëra ishte ndoshta një krunde e përpunuar nga einkorn i kultivuar dhe se ishte konsumuar me siguri në formën e bukës. Në zorrë ishte gjithashtu e mundur të gjesh disa fara ferrë që janë kumbulla të vogla të pemës së ferrës dhe disa rrënjë.

Me polenin që u gjet vakti i parë, ishte e mundur të demonstrohej se ishte konsumuar në një pyll halor me lartësi të mesme. Polenet e tjerë treguan praninë e grurit dhe bishtajoreve që mund të korreshin nëpër fushat shtëpiake. Duke analizuar më tej sasinë e polenit të gjetur, ishte e mundur të zbuloheshin kokrrat e polenit të shkozës. Mund të gjendej në gjendje të përsosur dhe brenda tyre kishin qeliza të paprekura. Kjo tregoi se ishte një polen i freskët dhe se ishte ngopur fllad në kohën e vdekjes së Ötzi sesa Iceman.

Duhet të theksohet se të korrat në fund të verës dhe sloes në vjeshtë duhet të jenë ruajtur nga viti i kaluar. Shumë prej indeve të mamit u dëmtuan nga temperaturat dhe ndryshimet që rezultojnë nga transporti i trupit. Këto probleme e vështirësuan analizën e mëtejshme dhe e bënë të pamundur kuptimin e këtyre indeve. Një shumë e madhe e informacionit mund të nxirret nga mumiet për sa kohë që gjendja e tyre e ruajtjes është shumë e mirë. Ndryshimi më i vogël në temperaturë ose në kushtet e mjedisit mund të degradojë indet në nivele kaq të larta sa nuk mund të identifikohen.

Zitzi iceman dhe veprimet e tij të fundit

Falë zbulimit të substancave të gjetura në kufomë, ishte e mundur të diheshin veprimet e fundit të zitzi akullnajës para se të vdiste. Nga sa shihet, ky njeri u përpoq të shërojë diçka të tillë si një prerje që kishte në dorë duke përdorur myshk. Kjo mund të verifikohet me mbetjet e gjetura në trup. Ky person mund të ketë ditur për vetitë e mpiksjes së një myshk të caktuar dhe e ka aplikuar atë në plagë. Ndoshta, pasi të hani ushqimin që kemi përmendur më parë, një pjesë e kësaj myshk arriti në sistemin e tretjes. E gjithë kjo mund të jetë element i rëndësishëm për t'u marrë parasysh pasi ishte me rëndësi jetike që ky njeri të kishte njohuri elementare për vetitë e bimëve përreth tij.

Ata gjithashtu u gjetën 68 tatuazhe në kyçin e majtë, 2 në pjesën e poshtme të shpinës, 5 në këmbën e djathtë dhe dy në këmbën e majtë. Ato janë grupe të vogla shiritash paralele që nuk formojnë një model të njohur. Në mënyrë që të dihet se icetzi njeriu i akullit vuante nga artriti në këto zona, duhej përdorur rrezet X. Ka pasur aq shumë spekulime sa që tatuazhet mund të kishin një funksion shërues magjik të asaj kohe. Kjo është një lloj akupunkture sot.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për zitzi njeriun e akullit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.