Periudha ordovike

Fauna ordovike

Një nga periudhat e epokës Paleozoike që karakterizohej kryesisht nga ngritja e niveleve të detit dhe përhapja e jetës në ekosistemet detare është Periudha ordovike. Shtë një periudhë që ndodhet menjëherë pas Periudha kambiane dhe para kësaj Silurian. Gjatë kësaj periudhe pati një reduktim drastik të biodiversitetit në fund të fundit që prodhoi një ngjarje të zhdukjes masive.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, gjeologjinë, klimën, florën dhe faunën e periudhës Ordovician.

tipare kryesore

Ekosistemet detare

Kjo periudhë zgjati afërsisht 21 milion vjet. Filloi rreth 485 milion vjet më parë dhe zgjati deri rreth 433 milion vjet më parë. Kishte variacione të mëdha klimatike pasi që kishte një ndryshim të madh midis fillimeve në finale. Në fillim të periudhës, temperaturat ishin mjaft të larta, por disa transformime mjedisore po ndodhnin që çuan në një epokë akulli.

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, kishte një zhdukje masive në fund të periudhës që përfundoi me rreth 85% e të gjitha llojeve të qenieve të gjalla që ekzistonin në atë kohë, veçanërisht ekosistemet detare.

Kjo periudhë është e ndarë në tre epoka: Ordoviciani i Ulët, i Mesëm dhe i Epërm.

Gjeologji Ordoviciane

Ekosistemet detare

Një nga karakteristikat thelbësore në lidhje me gjeologjinë e kësaj periudhe është se nivelet e detit ishin më të lartat ndonjëherë. Gjatë gjithë kësaj periudhe kishte 4 superkontinentë: Gondwana, Siberia, Laurentia dhe Baltica. Siç ndodhi në periudhën e mëparshme, hemisfera veriore e planetit ishte e pushtuar pothuajse tërësisht nga oqeani Panthalassa. Vetëm superkontinenti Siberia dhe një pjesë e vogël e Laurentia-s u gjetën në këtë hemisferë.

Hemisferën jugore, ne kemi kontinentin Gondwana që zinte pothuajse të gjithë hapësirën. Kishte gjithashtu pjesë të Baltica dhe Laurentia. Oqeanet që ekzistonin në këtë kohë ishin: Paleo Tetis, Panthalasa, Lapetus dhe Rheico. Dihet shumë për gjeologjinë e Ordovicianit nga fosilet e shkëmbinjve që janë gjetur. Pjesa dërrmuese e këtyre fosileve gjenden në shkëmbinjtë sedimentarë.

Një nga fenomenet gjeologjike më të njohura të kësaj periudhe është orogjenia Takonike.. Kjo orogjeni u prodhua nga përplasja e dy superkontinenteve. Kjo lidhje zgjati për 10 milion vjet. Si pasojë e këtij procesi gjeologjik, Malet Appalachian.

Klima e periudhës ordoviciane

Siç kemi përmendur më parë, klima e periudhës Ordovician ishte e ngrohtë dhe tropikale. Sidomos në fillim të periudhës kishte temperatura më të larta, madje edhe me indikacione se kishte vende me rekord të temperaturave prej 60 gradë. Sidoqoftë, në fund të periudhës, temperaturat filluan të ulen në mënyrë të tillë që çuan në një akullnajë të rëndësishme. Ky akullim kryesisht sulmoi superkontinentin Gondwana. Në këtë kohë super kontinenti ishte hemisfera jugore e planetit. Akullnaja zgjati afro 1.5 milion vjet. Për shkak të këtij procesi të uljes së temperaturave, një numër i madh i specieve të kafshëve që nuk mund të përshtateshin me kushtet e reja mjedisore u zhdukën.

Ka disa studime që pohojnë se akullnajat u shtrinë edhe në Gadishullin Iberik. Kjo do të thotë se besimi se akulli përhapet vetëm në zonat e polit të jugut do të hidhet poshtë. Shkaqet e këtij akullnajimi janë ende të panjohura. Flitet për një ulje të përqendrimeve të dioksidit të karbonit si një shkak i mundshëm.

Vida

Fosilet ordoviciane

Gjatë Ordovicianit u shfaq një numër i madh i gjinive që krijuan specie të reja. Sidomos jeta në det u zhvillua. Ne do të analizojmë florën dhe faunën veç e veç.

Flora

Duke marrë parasysh që pjesa më e madhe e jetës së zhvilluar në mjedisin detar, është logjike të mendojmë se bimët kishin një zhvillim më të mirë. Algat e gjelbërta u shumuan në dete. Specie të caktuara të kërpudhave ishin gjithashtu të pranishme që përmbushën funksionin e dekompozimit dhe shpërbërjes së lëndës organike të vdekur. Kështu deti mund të rregullojë vetveten.

Historia e blerjes së sistemeve tokësore ishte e ndryshme nga ajo e sferës detare. Dhe është se flora ishte pothuajse inekzistente. Kishte vetëm disa bimë të vogla që filluan të kolonizonin tokën kontinentale. Këto bimë ishin mjaft primitive dhe themelore. Siç pritej, ato nuk ishin bime vaskulare, domethënë ata nuk kishin as ksilemë dhe as phloem. Meqenëse nuk ishin bimë vaskulare, duhej të qëndronim afër rrjedhave të ujit për të gjetur mundësi të mira. Këto lloj bimësh ngjajnë me vendet e mëlçisë që njohim sot.

Faunë

Gjatë periudhës Ordovician fauna ishte vërtet e bollshme në oqeane. Ekzistonte një biodiversitet i madh nga kafshët më të vogla dhe më primitive te kafshët e tjera disi më të evoluara dhe komplekse.

Ne filluam të bëjmë artropodët. Oneshtë një nga filat shumë të bollshme në këtë periudhë. Brenda artropodëve gjejmë trilobitë, akrepat e detit dhe brakiopodët, ndër të tjera. Molusqet gjithashtu pësuan një zgjerim të madh evolucionar. Cefalopodët, bivalvalet dhe gastropodët mbizotërojnë në dete. Këta të fundit kishin nevojë të lëviznin drejt bregut të detit, por pasi nuk kishin frymëmarrje të mushkërive, ata nuk mund të qëndronin në habitatin tokësor.

Sa për koralet, ata filluan të grupoheshin së bashku për të formuar shkëmbinjtë e parë koralë dhe përbëhej nga ekzemplarë të ndryshëm. Ata gjithashtu kishin disa lloje sfungjerësh që tashmë po diversifikoheshin gjatë kambrianit.

Shuarja masive ordoviciane

Kjo zhdukje masive ndodhi afërsisht 444 milion vjet më parë dhe shtrihet në fund të periudhës Ordovician dhe fillimin e periudhës Silurian. Shkaqet e menjëhershme për të cilat shkencëtarët vënë bast janë këto:

 • Ulja e dioksidit të karbonit atmosferik. Kjo shkaktoi një akullnajë globale që uli popullatat e kafshëve dhe bimëve.
 • Ulje në nivelin e detit.
 • Vetë akullnajat.
 • Shpërthimi i një supernova. Kjo teori u zhvillua në dekadën e parë të shekullit XNUMX. Ai thotë se kishte një shpërthim në hapësirë ​​nga një supernova që bëri që toka të përmbytej me rrezet gama. Këto rreze gama shkaktuan një dobësim të shtresës së ozonit dhe humbje në format e jetës bregdetare ku ka pak thellësi.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth periudhës Ordovician.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   javier manrique dijo

  Unë mendoj se përkundrazi, përqendrimi i lartë i CO2 në atmosferë shkakton efektin serë, përgjegjës për ndryshimin e klimës që mbaron ndoshta në Periudhën Ordovician. Në këtë studim ata thonë të kundërtën, se kjo periudhë u shkaktua nga përqendrimi i ulët i CO2. Megjithëse CO2 përdoret në serra për të përmirësuar rritjen e bimëve, unë dyshoj se një ulje e kësaj do të shkaktojë një epokë akulli. Cfare mendoni ju