Ora atomike

kontrollues i kohes me ore atomike

Koha, orët, minutat, sekondat ... i cili nuk ka parë një mijë e një herë në orë gjatë gjithë ditës për të parë nëse arrin vonë apo herët për një takim, për të parë se sa ju ka mbetur për të dalë të punës ose thjesht për të parë sa shpejt kalon koha juaj kur kaloni mirë në lokal me miqtë ose familjen. Ka njerëz që e çojnë orën për të qenë të kujdesshëm dhe të tjerë që vonohen kudo sepse nuk e shikojnë orën në kohë. Por me siguri që i keni bërë vetes pyetjen, a do të ketë një orë të sinkronizuar në mënyrë perfekte që shënon kohën e saktë për të gjithë?

Po ekziston, dhe quhet ora atomike. Shtë një orë që funksionon duke përdorur një numërues që përdor një rezonancë atomike ose dridhje. Watchshtë ora më e saktë e bërë nga njeriu deri më tani. Dëshironi të dini se si funksionon dhe nga çfarë është bërë? Vazhdoni të lexoni dhe të dini të gjitha sekretet e saj.

Si funksionon ora atomike

Ora atomike e NASA-s

Siç e kemi përmendur më parë, njohja e kohës në çdo kohë mund të jetë e nevojshme për të bërë planet tuaja të përditshme dhe për të qenë të qetë. Prandaj, duhet të keni një orë të rregulluar mirë për të njohur mirë kohën e ditës që jeni. Një orë që është herët ose vonë nuk na bën dobi. Me orën atomike kjo nuk na ndodh sepse është kështu njeriu më i saktë i krijuar ndonjëherë.

Nëse e krahasojmë atë me orën tradicionale mekanike, e cila bazon funksionimin e saj në një lavjerrës, kjo është ndryshe. E para punon me një lëkundje që lëviz një seri ingranazhesh të shoqëruara me njëri-tjetrin për të shënuar një ritëm konstant që tregon kalimin e sekondave, minutave dhe orëve. Sidoqoftë, ora atomike funksionon sipas frekuencës së variacioneve energjetike të atomeve në rajonin e spektrit elektromagnetik të mikrovalëve.

Ora përdor një material të quajtur Maser. Shtë një amplifikator mikrovalë për emetimin e stimuluar të rrezatimit. Megjithëse tingëllon kompleks, nuk është asgjë tjetër veçse një sistem i aftë të amplifikojë sinjalet më të dobëta dhe t'i transformojë ato në skajin e mikrovalëve të spektrit elektromagnetik. Likeshtë si një lazer.

Ky Maser pompohet nga një radio transmetues me një frekuencë prej 0,000000001 sekonda në ditë. Saktësia e këtij pompimi është shumë e madhe. Për këtë arsye, kur emetuesi i radios shoqërohet me frekuencën në ndryshimet e rrezatimit të një elementi atomik, jonet që janë atje janë të aftë të thithin rrezatimin e përmendur dhe të lëshojnë dritë. E gjithë kjo ndodh falë emetimeve të valëve të radios.

Transformimi i të dhënave në kohë

makineri të një ore atomike

Kur jonet thithin rrezatim dhe lëshojnë dritë, një qelizë fotoelektrike kap momentin e saktë në të cilin drita emetohet dhe përmes një qark fillon lidhjen me një numërues. Banaku është pjesa e ngarkuar për të qenë në gjendje të regjistrojë numri i herëve që vala e pritur fillon të emetojë.

Të gjitha të dhënat që merren në numëruesin e kohërave që joni lëshon dritë i kalojnë një kompjuteri. Whenshtë kur të gjitha operacionet e nevojshme për të dërguar impulset te marrësit fillojnë të kryhen. Marrësit fundorë janë ata që na tregojnë vizualisht kohën e duhur.

Izotopi i përdorur për të thithur rrezatimin dhe për të lëshuar dritë është Cesium 133. Ky izotop nxehet në mënyrë që të mund të lirojë atomet e tij dhe, me ngarkesat elektrike që ata posedojnë, ato mund të përcillen përmes një tubi bosh me një fushë elektromagnetike që vepron si një filtër në mënyrë që vetëm atomet, gjendja e energjisë e të cilëve është ai që nevojitet mund të kalojë përmes.

Rëndësia e orës atomike

saktësia e një ore atomike

Me siguri keni menduar të keni një orë atomike që të keni saktësinë më të mirë në botë dhe të mos vononi kurrë askund. Sidoqoftë, është një orë e destinuar për hulumtim duke pasur parasysh saktësinë e saj të madhe. Ajo nuk përdoret vetëm për të koha e reaksioneve kimike ose për të kryer eksperimente ku koha është një variabël i rëndësishëm për t'u marrë parasysh. Quiteshtë mjaft e dobishme të dihet variacionet që ekzistojnë në shpejtësinë e kohës.

Deri më tani, një nga eksperimentet më të plota dhe më të famshme në të cilin është përdorur ora atomike është dërgimi i avionëve në drejtime të kundërta rreth Tokës. Sapo avionët të largohen nga origjina e tyre, ora fillon dhe matet koha që duhet për të arritur të dy. Kështu vërtetohet se mban relativiteti i veçantë. Një eksperiment tjetër është vendosja e një ore atomike në bodrumin e një rrokaqielli dhe një tjetër në çati për të parë ndryshimin midis të dyve. Për këto lloj eksperimentesh keni nevojë për një orë që ka saktësi të madhe.

Aktualisht, kjo orë atomike përdoret për formimin e satelitëve GPS që jemi mësuar t'i përdorim në smartphone-t ose makinat tona. Prandaj, koha e këtyre pajisjeve është shumë e saktë. Nga sa mund të shihet, ai nuk ka një përdorim kufizues laboratorik, por përdoret indirekt nga të gjithë ne.

A mund të kemi një orë atomike dore?

orë dore atomike

Kush nuk dëshiron të ketë një orë aq precize sa kjo në duart e tyre për të shkuar kudo duke ditur kohën e saktë. Sidoqoftë, orët atomike nuk mund të arrijnë kurrë në duart tona. Ata kanë një problem të madh dhe është se për të pasur një saktësi kaq të mirë kërkojnë ambiente shumë të qëndrueshme dhe temperatura shumë të ftohta. Vetëm në këto mjedise del në pah saktësia precize e orës atomike.

Nga ana tjetër, orët që aktualisht mund të marrim ato janë mjaft të sakta dhe është vlerësuar se nuk do të kishte mundësi të shkëlqyera në treg. Duke pasur parasysh përbërësit e tij dhe vështirësinë e saj në mirëmbajtje, do të ishte një orë me kosto të lartë dhe nuk do të binte në treg. Nuk ka shumë mundësi për shitje që inkurajon zhvillimin e mekanizmave për të pasur një orë dore atomike.

Ju mund të vëzhgoni vazhdimisht njerëz në botë që nuk dinë çfarë të bëjnë me paratë e tyre dhe ndoshta ky grup njerëzish është i gatshëm të paguajë çmime shumë të larta për këtë lloj ore kaq precize në dore. Thjesht të themi se ata kanë diçka unike dhe të ndryshme nga njerëzit e tjerë mund të jetë një mundësi e mirë e tregut.

Sido që të jetë, është një lloj ore shumë e nevojshme për shkencën dhe që ndihmon për të kuptuar më mirë botën në të cilën jetojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.