Ora astronomike

ora astronomike

El ora astronomike i një qyteti është një nga atraksionet më të habitshme turistike pasi që ai ka një histori dhe funksion të shkëlqyeshëm. Për shembull, për vizitorët në Pragë, ora astronomike është një nga vendet më të vizituara. Ndër historitë që tregohen ka disa prej tyre të pabesueshme.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjithë historinë dhe karakteristikat e orës astronomike.

Ora astronomike e aftë për të shfaqur kohën

Teknologjia e vjetër

Historia e orës astronomike të Pragës ka detaje të shumta që janë krejtësisht të pabesueshme. Për shembull, një prej tyre është që ata arritën tek mjeshtri i cili ndërtoi orën e thënë në mënyrë që ai të mos mund të krijonte një tjetër si kjo. Ka nga ata që besojnë se është një amulet që shërben për të mbajtur të gjithë qytetarët plotësisht të sigurt. Ndërsa përparon teknologjia dhe zbulohet realiteti i disa miteve në histori, ne i lëmë këto histori të përqendrohemi në mënyrën e funksionimit të tyre. Ende duke kaluar vitet, Pjesët e orës astronomike janë akoma magjepsëse për çdo adhurues të sistemeve analoge.

Dhe është se është një orë e aftë të tregojë kohën në shumë mënyra. Dizajni është ai i një astrolabe dhe përbëhet nga 3 arte që janë në gjendje të shënojnë 5 momente kohe në të njëjtën kohë. Nëse shikojmë pjesën e sipërme, ne shohim një teatër kukullash që ndodhet midis dy blindave, në të cilin janë tërhequr 12 apostujt. Secili prej tyre largohet çdo 60 minuta për të treguar se sa është ora. Shifrat janë më moderne se sa ora, megjithëse datojnë nga shekulli i XNUMX-të. Kjo do të thotë që figurat u prezantuan pas krijimit të tyre.

Në fund të tij kemi një kalendar që ka ilustrime të muajve dhe stinëve. Gjithashtu, tregoni se cili është Shenjtori i çdo dite të vitit. Të dy palët kanë një interes artistik që tërheq mijëra turistë në Pragë vit pas viti. Xhevahiri i kësaj ore është trupi qendror pasi ishte një copë e dizajnuar fillimisht në 1410.

Kapaciteti i orës astronomike

ora e Pragës

Dhe është se kjo orë është shumë e habitshme pasi është e aftë të tregojë kohën në pesë mënyra të ndryshme. Sistemi i tij i pjesëve është mjaft kurioz. Ne do të detajojmë secilën prej tyre. Nga njëra anë, kemi diellin e artë që lëviz rreth rrethit zodiakal. Kjo pjesë është e aftë të na tregojë tre orë në të njëjtën kohë. Treguesi i parë është pozicioni i dorës së artë. Ajo është e vendosur në numra romakë dhe na tregon kohën në Pragë. Kur dora kalon nëpër vijat e arta, ajo tregon kohën në formën e orëve të pabarabarta. Së fundmi, kur kalojnë nëpër unazën e jashtme, ato shënojnë orët pas lindjes së diellit sipas kohës Bohemiane.

Një tjetër aftësi e orës astronomike është të tregojë kohën ndërmjet lindjes dhe perëndimit të diellit. Sistemi për të treguar këtë kohë është i ndarë në 12 "orë". Për ta bërë këtë, përdorni distancën midis diellit dhe qendrës së sferës. Duhet të merret parasysh që kjo matje ndryshon gjatë gjithë vitit, pasi jo të gjitha ditët kanë të njëjtën gjatësi. Ndërsa i afrohemi sezonit të verës, kemi ditë më të gjata dhe koha midis lindjes dhe perëndimit të diellit është më e gjatë. Përkundrazi, kur jemi në kohën e dimrit kemi një gjatësi më të shkurtër midis lindjes dhe perëndimit të diellit.

Së treti, buza e jashtme e orës astronomike përmban numra të shkruar në shkronjën e Schwabacher në ar. Këta numra janë përgjegjës për të treguar punimet siç është bërë në Bohemia dhe fillon të shënojë nga 1 në mbrëmje. Kështu që mund të përkojë me kohën diellore, unazat lëvizin gjatë gjithë vitit në mënyrë që të mund të maten më saktë.

Nga ana tjetër, ne kemi unazën e zodiakut. Shtë përgjegjës për të treguar vendndodhjen e diellit në ekliptik. Ekliptika nuk është asgjë më shumë se kurba përmes së cilës toka lëviz rreth diellit. Shtë linja ku zhvillohet lëvizja tokësore e përkthimit. Rendi i unazës zodiakale shpjegohet si baza e rrafshit eliptik. Krejt e zakonshme për të gjetur në çdo orë astronomike. Lëvizja varet nga disku që lëviz unazën zodiakale.

Disa kuriozitete

karakteristikat e orës astronomike

Renditja e kësaj unaze është për shkak të përdorimit të një mbrojtje stereografike të rrafshit ekliptik. Poli i Veriut përdoret si bazë e këtij aeroplani. Mund të duket si një pjesë e çuditshme, por është rregullimi që gjendet në shumicën e orëve astronomike. Më në fund, një nga kuriozitetet është se ekziston një sferë hënore që na tregon fazat e satelitit tonë. Lëvizja këtu është e ngjashme me orën kryesore, por disi më e shpejtë. Shumica e spikatur që fiton ora astronomike ishte e vendosur në trupin qendror.

Një kuriozitet tjetër është se ai është i përbërë nga një disk i palëvizshëm në qendër dhe disa disqe rrotulluese që punojnë plotësisht të pavarura. Si përmbledhje, ne shohim se ajo ka unazën zodiakale dhe skajin e jashtëm që janë shkruar me tipografinë e Schwabacher. Ai gjithashtu ka tre gjilpëra: njëra prej tyre është dora, dora e dytë është dielli që lëviz përmes tij nga lart poshtë, dhe së treti një pikë yll që është e lidhur me unazën zodiakale.

Sot mund të jetë një sistem mjaft i thjeshtë në dukje, por në kohën e tij ishte një mrekulli teknike. Po flasim që pjesa e parë është ndërtuar në vitin 1410 dhe nuk ka asgjë më shumë për të krahasuar teknologjinë e asaj kohe me atë të tani. Duhet të theksohet se sistemi mekanik është aq i ngadaltë sa është e pamundur të vlerësosh lëvizjen me syrin e njeriut në kohë reale. Nëse duam të shohim lëvizjen e orës astronomike duhet të regjistrojmë dhe pastaj të përparojmë. Ka edhe disa modele kompjuterike ku mund të bëjmë teste të ndryshme për të parë se si lëviz dhe si funksionon.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth orës astronomike të Pragës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.