Çfarë është oqeanografia dhe çfarë studion ajo

Një nga degët e shkencës që përqendrohet në studimin e proceseve fizike, kimike dhe biologjike në të gjithë pjesën ujore të botës është oqeanografia. Isshtë një lloj i shkencës multidisiplinare që jo vetëm studion oqeanet por edhe lumenjtë, detet, liqenet dhe çdo hapësirë ​​ujore në planetin tonë.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se në çfarë përqendrohet oqeanografia dhe sa e rëndësishme është për përparimin e shkencës.

Çfarë është oqeanografia

Çfarë studion oqeanografia

Siç kemi përmendur më parë, është një shkencë që përqendrohet në shpjegimin e të gjitha proceseve kimike fizike dhe biologjike që ndodhin në të gjitha pjesët e Tokës me ujë. Kjo shkencë duhet të jetë multidisiplinare, pasi duhet të ketë specialistë në fusha të ndryshme. Një nga aspektet kryesore për t'u marrë parasysh është dinamika në studimin e proceseve fizike që ndodhin.

Në këto procese fizike përfshijmë valët, rrymat oqeanike, veprimin e erës, presionin, rrezatimin, etj. Të gjitha këto variabla dhe më vetëm që përpiqen të shpjegojnë funksionimin e oqeaneve, deteve, lumenjve, liqeneve, etj. Prandaj, pasi përfshihen jo vetëm procese fizike, por edhe kimike dhe biologjike, nevojiten specialistë nga shumë degë.

Në mënyrë që të kuptohet më mirë oqeanografia ajo ndahet në disa lloje. Nga njëra anë, ne kemi oqeanografia fizike. Nga ana tjetër, ne kemi oqeanografia kimike dhe së fundmi oqeanografia biologjike. Një tip i katërt shtohet gjithashtu në këto 3 nënndarje: oqeanografia gjeologjike.

Oqeanografia fizike është ajo që intereson më shumë detarët, pasi ajo është nga e cila nxirren të dhënat e nevojshme për të qenë në gjendje të lundrojnë në destinacione të ndryshme. Tani do të analizojmë secilin lloj të oqeanografisë dhe karakteristikat e saj.

Oqeanografia fizike

Rrymat oqeanike

Partshtë pjesë e kësaj shkence që është përgjegjëse për studimin e proceseve fizike që ndodhin në mjediset ujore. Këto procese përfshijnë përzierjen dhe përhapjen molekulare, regjimin e ujit dhe vetitë e tij, rrymat oqeanike, baticat dhe valët. Brenda kësaj larmie të oqeanografisë ka edhe disa nëntipe:

 • Oqeanografia përshkruese: Bëhet fjalë për atë pjesë të kësaj shkence që përshkruan shpërndarjen dhe karakteristikat e masave të ujit në oqeane. Mund të thuhet se është homologu i hidrologjisë kontinentale.
 • Oqeanografia dinamike: është pjesa që studion lëvizjen e ujit në oqeane dhe shkaqet e kësaj lëvizje.
 • Oqeanografia meteorologjike: studion bashkëveprimet midis atmosferës dhe oqeanit. Theshtë ai që ka për detyrë të japë shpjegime se pse ndodhin këto procese fizike në lidhje me atmosferën.

Oqeanografia biologjike

Oqeanografia biologjike

Shtë pjesa e kësaj shkence që studion organizmat detarë dhe marrëdhëniet e tyre me mjedisin. Nuk duhet ngatërruar me biologjinë detare. Biologjia detare përqendrohet ekskluzivisht në studimin e kafshëve detare. Në këtë rast, ai përqendrohet më shumë në marrëdhëniet që ka me mjedisin që e rrethon dhe sesi ndikon në ritmin e tij dhe zhvillimin e jetës.

Meqenëse jeta në oqeane është shumë e pasur, kjo degë duhet të ndahet në nëntipe të tjera:

 • Oqeanografia pelagjike: është përgjegjës për studimin e proceseve biologjike që ndodhin në pjesën pelagjike të detit. Këto zona janë ujërat që janë të hapura në oqeane, larg bregdetit dhe jashtë detit Platforma kontinentale.
 • Oqeanografia nerite: Shtë ai që përqendrohet në studimin e proceseve biologjike që ata kanë në det që është afër bregdetit dhe ato janë në shelfin kontinental.
 • Oqeanografia bentike: përqendrohet në shpjegimin e proceseve biologjike që ndodhin në sipërfaqen e shtratit të detit. E gjithë kjo zonë quhet zona bentike, prandaj dhe emri i saj.
 • Oqeanografia demersale: studion proceset biologjike që ndodhin në shtratin e detit. Ky fëmijë është më i përdorur dhe është më i dobishëm për peshkimin.

Oqeanografia gjeologjike

Morfologjia detare

Siç pritej, është gjithashtu e nevojshme të njihen proceset gjeologjike që ndodhin në këto mjedise ujore. Kjo pjesë e oqeanografisë përqendrohet në studimin e mëposhtëm:

 • Proceset bregdetare: janë ato procese që përqendrohen në gjeomorfologjinë dhe dinamikën e trupave bregdetarë si deltat, grykëderdhjet, plazhet, grykëderdhjet dhe lagunat bregdetare. Objektivi është studimi, ndikon në gjeomorfologjinë e këtyre tokave në dinamikën e oqeanit dhe specieve që banojnë në të.
 • Sedimentologjia detare: Në mjedisin ujor ka edhe procese transporti dhe sedimentimi. Gjithashtu studiohen këto sedimente që janë transportuar nga erozioni detar.

Oqeanografia kimike

Llojet e oqeanografisë

Shtë pjesa që është përgjegjëse për studimin e përbërjes kimike të ujit të detit. Për shkak se qeniet njerëzore dhe aktivitetet e tyre shkaktojnë ndryshime të ndryshme në përbërjen e ujit të detit, është e nevojshme ta studiojmë atë për ta analizuar atë së bashku me afeksionin që mund të shkaktojë në biodiversitetin. Kryesisht studion ndotjen detare. Kjo është, të gjitha ndryshimet që ndodhin në përbërjen kimike të ujit të prodhuar nga efekti i shkarkimeve nga aktivitetet njerëzore.

Sistemi det-oqean dhe atmosfera është sikur ata mund të quhen dy lëngje për shkak të shtrirjes së tyre gjeofizike. Për të kuptuar këtë kontekst, proceset fizike, kimike dhe biologjike duhet të studiohen duke përdorur një metodologji të dinamikës së lëngjeve gjeofizike. Me fjalë të tjera, duhet të merren parasysh rrymat oqeanike, rrymat bregdetare, baticat, strukturat atmosferike (si ciklonike ashtu edhe anticiklonike), procese të vogla që ndodhin në një shkallë të vogël, etj. Në mënyrë që të japim një rezultat të ekuilibri i të gjitha forcave të ushtruara në oqean.

Falë zhvillimit të teknologjisë, ka një përparim të madh në informatikë dhe me kompjuterë të fuqishëm ka qenë e mundur të zhvillohen metodologji të ndryshme për të modeluar sisteme mjaft efikase në parashikimin e fenomeneve oqeanike të të gjitha llojeve. Këto modele ndihmojnë për të plotësuar dhe thelluar dinamikën e lëngjeve. Kështu mund të merren gjithnjë e më shumë informacione të vlefshme dhe të dobishme për lundruesit.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth asaj që studion oqeanografia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.