oqeani Arktik

oqeani Arktik

Ndër oqeanet e planetit, oqeani Arktik është trupi më i vogël dhe më verior i ujit. Ai gjithashtu konsiderohet oqeani më i ftohtë në planetin tonë pasi që shumica e ujërave të tij janë të mbuluara nga një masë e madhe akulli gjatë gjithë vitit. Brenda saj është jeta e adaptuar në këto kushte armiqësore të një klime të ftohtë. Sidoqoftë, është një nga oqeanet më të prekur nga efektet negative të ndryshimit të klimës dhe ngrohjes globale.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, evolucionin, florën dhe faunën e Oqeanit Arktik.

tipare kryesore

Karakteristikat e oqeanit Arktik

Dallimi kryesor që ka me Oqeani Antartik është se ajo ka një platformë kontinentale mbi të cilën ndodhet akulli. Në rastin në të cilin shkrirja e akullit vazhdon me këtë ritëm, do të jetë Poli i Jugut ai që rrit nivelin e detit. Oqeani Arktik nuk ka shelf kontinental, por vetëm ujë të ngrirë. Kjo bën që rrënojat e ngrira të notojnë në ujërat qendrore. Këto masa të mëdha akulli janë të rrethuara nga i gjithë deti gjatë muajve të verës dhe dimrit, Ndërsa uji ngrin, trashësia e tij do të rritet.

Ndodhet në hemisferën veriore në rajonin që është më afër Rrethit Arktik. Kufizohet në rajone pranë Azisë, Evropës dhe Amerikës së Veriut. Kryqëzoni ujërat me të oqeanin atlantik përmes ngushticës së Framit dhe Detit Barents. Ai gjithashtu kufizohet me Oqeanin Paqësor përmes ngushticës së Beringut dhe gjithë bregdetit bregdetar të Alaskës, Kanadasë, Evropës Veriore dhe Rusisë.

Thellësia e tij kryesore është midis 2000 dhe 4000 metra. Ajo ka një sipërfaqe totale prej rreth 14.056.000 kilometra katrorë.

Formimi dhe klima e oqeanit Arktik

Shkrirja e akullit

Megjithëse formimi i këtij oqeani nuk është kuptuar mirë, mendohet se ai është formuar shumë kohë më parë. Ka kushte ekstreme mjedisore që i bëjnë të vështira studimet e këtij oqeani. Isshtë e banuar nga popullsi eskimeze për afërsisht 20.000 vjet. Këta njerëz kanë qenë në gjendje të përshtaten me kushtet ekstreme të motit që gjenden në këto vende. Nga brezi në brez ata kanë qenë në gjendje të përçojnë njohuritë e nevojshme për të qenë në gjendje të përshtaten dhe të mësohen me jetën në këto vende.

Në këtë oqeane janë gjetur fosile që tregojnë prova të jetës organike që është ngrirë përgjithmonë. Shtë vlerësuar se bën përafërsisht rreth 70 milion vjet më parë ai kishte të njëjtat kushte që ka Deti Mesdhe sot. Dhe është se në disa kohë dhe periudha të koha gjeologjike ky oqean është zbuluar totalisht pa asnjë akull.

Temperaturat mesatare gjatë dimrit në këtë rënia e oqeanit në vlera prej -50 gradë, gjë që e bën mbijetesën në këtë vend krejt një odise. Klima polare është një nga më të ftohtat në planet, gjë që bën që ajo të ketë temperatura vjetore pak a shumë të qëndrueshme dhe shumë të ulëta. Ajo është e ndarë kryesisht në dy sezone me rreth 6 muaj secili. Ne do të analizojmë dy stacionet që janë në Oqeanin Arktik:

  • Vera: Gjatë muajit të verës temperaturat lëkunden rreth 0 gradë dhe ka dritë të vazhdueshme nga dielli 24 orë në ditë. Ka edhe mjegulla të vazhdueshme dhe me dëborë që parandalojnë shkrirjen e plotë të akullit. Nga koha e verës ka edhe ciklone të dobëta me shi ose dëborë.
  • dimër: temperatura arrin vlerat prej -50 gradë dhe ka një natë të përhershme. Gjatë kësaj kohe të vitit dielli nuk shihet në asnjë moment. Qiejt janë të pastër dhe kushtet e motit janë të qëndrueshme. Kjo sepse nuk ka ndikim nga rrezet e diellit.

Nuk mund të harrojmë se arsyeja kryesore për fenomenet meteorologjike është për shkak të veprimit të rrezeve të diellit. Prandaj, gjatë muajve të dimrit ka kushte shumë të qëndrueshme të motit. Për shkak të efekteve të ndryshimit të klimës dhe ngrohjes globale, temperaturat e muajve të verës po rriten gjithnjë e më shumë, duke shkaktuar një shkrirje pothuajse të plotë të të gjithë Oqeanit Arktik.

Flora dhe fauna e oqeanit Arktik

Megjithëse ky oqean është në kushte ekstreme, ka gjitarë të shumtë që janë përshtatur në këto mjedise. Shumica e tyre kanë lesh të bardhë që shërben si maskim dhe mbrojtje ndaj të ftohtit. Ju mund të numëroni pak a shumë rreth 400 specie të kafshëve dhe janë përshtatur me të ftohtin e fortë të këtij rajoni. Ndër më të njohurit kemi 6 lloje vulash dhe luanësh deti, balena të llojeve të ndryshme dhe ariu polar, duke qenë më të njohurit.

Ekzistojnë edhe molusqe mikroskopike të njohura si krill që luajnë një rol jetësor në piramidën ekologjike detare. Bimësia është shumë e rrallë, mezi përbëhet nga myshqe dhe likene.

Kapakët e akullit që formohen në Oqeanin Arktik janë masa të mëdha të ngrira. Sipërfaqja jo-ujore po rritet në madhësi dy herë gjatë dimrit dhe ata janë të rrethuar nga uji i akullt në verë. Këto kapakë zakonisht arrijnë 2 deri në 3 metra të trashë dhe ata lëvizin vazhdimisht nga ujërat dhe erërat që vijnë nga Siberia. Ne përfundimisht mund të shohim disa copa akulli që përplasen me njëra-tjetrën dhe bëhen të bashkuara plotësisht. Kjo krijon një kreshtë depresioni që është më shumë se tre herë më e trashë se trashësia e kapakëve që u formuan fillimisht.

Mund të thuhet se kripësia e këtij oqeani është më e ulta në të gjithë planetin. Kjo për faktin se avullimi është shumë i ulët dhe uji i shkrirë, i cili është i ëmbël, ndikon në të.

Situata aktuale

Vlerësohet se në këtë oqean 25% e të gjitha rezervave botërore të naftës, gazit natyror, kallajit, manganit, arit, nikelit, plumbit dhe platinës gjenden. Kjo do të thotë që shkrirja lejon qasjen në këto burime si një zonë energjetike dhe taktike me rëndësi jetike për të ardhmen. Ky oqean është rezervati më i madh natyror i ujit të ëmbël në botë. Shkrirja e saj po shkakton shkatërrimin e saj të afërt.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Oqeanit Arktik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.