Oqeanet e botës

karakteristikat e oqeaneve

Planeti ynë përbëhet kryesisht nga uji që është i ndarë në oqeane. Ata janë trupa të mëdhenj uji që dhanë jetë në planet ashtu siç e njohim ne sot. Të gjithë oqeanet e botës ato kanë karakteristika të ndryshme dhe për këtë arsye klasifikohen me emra të ndryshëm. Secili prej tyre strehon një sasi të ndryshme të biodiversitetit në përputhje me kushtet e tyre mjedisore.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me oqeanet e botës dhe karakteristikat e tyre.

Çfarë është një oqean

oqeanet e botës dhe rëndësia

E para nga të gjitha është të dimë se çfarë është një oqean për të qenë në gjendje të njohësh cilat janë llojet e ndryshme që ekzistojnë në planet. Kur themi fjalën oqean, e lidhim atë me sasi të mëdha uji që mbulojnë shtrirje të gjata toke. Nuk ka asnjë masë të saktë për të matur oqeanet. Ne vetëm e dimë që ato kanë një shtrirje të shkëlqyeshme, duke qenë shumica e botës. Nëse flasim për planetin tokë, ne shohim se mund ta ndajmë atë vetëm në një masë të madhe të ujit të kripur. Sidoqoftë, pasi karakteristikat janë të ndryshme në secilin vend të planetit, ato janë ndarë në lloje të ndryshme.

Interesi i ndarjes së masës së madhe të ujit që mbulon planetin tonë në lloje të ndryshme është lehtësia për të qenë në gjendje të studiojmë në thellësi.

Oqeanet e botës

oqeanet e botës

Ne do të dimë se cilët janë oqeanet kryesore të botës në karakteristikat e tyre kryesore:

 • Oqeani Paqësor: Isshtë më i madhi dhe ka një mbresëlënëse 714 kilometra kub ujë. Çdo vit zvogëlohet me një centimetër për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike. Edhe përkundër kësaj, ai është ende oqeani më i madh në planet. Pikat më të thella në planet janë gjetur në këtë trup të madh uji. Midis tyre kemi thirrjen Hendeku i Mariana.
 • Oqeani Atlantik: është më i vogël se ai i mëparshmi, duke matur pak më shumë se gjysmën. Sidoqoftë, është shtëpia e fushave të shumta të naftës dhe përbën një lidhje të rëndësishme midis Evropës dhe Amerikës. Një nga të dhënat më kurioze për këtë oqean është se ai është ai me kripësinë më të lartë.
 • Oqeani Indian: Isshtë i treti për nga madhësia i oqeaneve të botës dhe ka një mbulim prej 19.5% të ujit të përgjithshëm ekzistues në tokë. Ajo shquhet për pasurinë e madhe të depozitave të naftës dhe gazit natyror. Kjo sasi e karburanteve fosile ka qenë në gjendje të sjellë pasuri të madhe për disa nga kombet e Lindjes së Mesme.
 • Oqeani Arktik: konsiderohet më i vogli dhe më i vogli i thellë nga të gjithë. Sidoqoftë, është më i ftohti nga të gjithë oqeanet e botës. Shtëpi për një sasi të madhe të jetës detare pavarësisht nga kushtet më ekstreme. Hasshtë bërë një nga oqeanet më të rëndësishëm për ekuilibrin ekologjik të shumë specieve të habitateve që janë më pak veriore. Falë këtyre kushteve unike mjedisore, gjenden një numër i madh i specieve endemike.
 • Oqeani Antartik: është një nga oqeanet e fundit që ndahet nga njerëzit. Karakterizohet nga të qenit i vetmi që rrethon plotësisht një kontinent. Të paktën 10.000 specie të kafshëve gjenden në këtë oqean dhe përmbajnë 50 herë më shumë karbon sesa atmosfera e Tokës.

Karakteristikat dhe rëndësia e oqeaneve të botës

ujërat e kripura

Meqenëse me të vërtetë nuk ka kufizime fizike ose pengesa që ndajnë oqeanet, ajo thjesht reflektohet përmes hartave dhe figurave të shkallës. Kjo është më e lehtë të diferencohet që studimi të japë karakteristika të ndryshme dhe biodiversitetin që secili vend në botë strehon. Siç kemi përmendur më parë, Oqeani Atlantik është oqeani me kripësinë më të lartë. Kjo nuk do të thotë se është një trup i ndryshëm uji nga pjesa tjetër e botës. Por, duke qenë një zonë më e kripur dhe me karakteristika të tjera, ajo është shtëpia e specieve të tjera të florës dhe faunës. Kështu, ju mund t'i jetoni në mënyrë të përsosur këto trupa uji që të jeni në gjendje t'i studioni ato në mënyrë të pavarur.

Përtej disa miljeve ujëra që rrethojnë brigjet e një kombi, asnjë qeveri nuk mund të ketë asnjë oqean nën pronësinë e saj. Secili komb është i lirë të udhëtojë përmes detit ose përmes ajrit nëpër këto hapësira ujore. Për këtë, ka rregullore dhe ligje që rregullojnë përdorimin dhe shfrytëzimin e oqeaneve në mënyrë që të ruajnë ruajtjen e tyre dhe përdorimin e qëndrueshëm.

Oqeanet janë pjesë themelore e planetit tonë. Nëse ata vetëm studiojnë ujin e formuar, do të ishte diçka shumë e thjeshtë, por ka kaq shumë forma të jetës brenda tij dhe u është dashur një qenie njerëzore një udhëtim historik për ta zbuluar atë. Përkundër kësaj, edhe sot jo të gjitha speciet njihen pasi hapësira është e pamasë. Nga të gjithë oqeanet e botës, dihen vetëm rreth 5%. Dhe a është që kërkimi në këto ekosisteme përfaqëson kosto të larta ekonomike dhe një rrezik të lartë për studiuesit.

Mund të thuhet se oqeanet e botës janë ushqimi i deteve dhe lumenjve. Meqenëse qenia njerëzore nuk ka karakteristikat e nevojshme për të qenë në gjendje të arrijë thellësi të mëdha të oqeanit, përdorimi i pajisjeve teknologjike është thelbësor. Edhe kështu, ekzistojnë rreziqe të mundshme të aksidenteve ose vdekjeve të papritura. Këto janë arsyet pse ata kanë qenë në gjendje të krijojnë robotë të veçantë për të studiuar zgavrat, kreshtat detare dhe zonat më të thella ku drita nuk arrin. Në këto zona rreziku është shumë më i madh. As ato nuk janë hetime që mund të bëhen në një mënyrë të rregulluar pasi që ato kërkojnë kosto të larta ekonomike dhe investime të larta. Përveç kësaj, meqenëse hapësira për të hetuar është shumë e kufizuar, probabiliteti që diçka e ndryshme nga ajo që dihet tashmë nuk mund të gjendet.

Nivelet më të studiuara të oqeanit kanë zbuluar mjaft fakte kurioze. Dhe është se strehohen forma të ndryshme të jetës që varen tërësisht nga kushtet e ujërave. Këto kushte janë kryesisht temperatura, kripësia, dendësia, presioni dhe ndotja. Ndotja e ujit Hasshtë bërë një problem global i cili po ndikon seriozisht në aspektin kimik të ujërave. Në këtë mënyrë, oqeanet e ndotura të botës parandalojnë zhvillimin e formave të shumta të jetës që mbështesin shëndetin e të gjitha ekosistemeve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth oqeaneve të botës dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.