Objektet më të rënda në Univers

objektet më të rënda në univers

Universi, edhe pse ne kemi vetëm një kuptim të kufizuar të tij, është një vend i madhështisë së pamatshme. Brenda kësaj hapësire të madhe gjenden galaktika masive, planete kolosale dhe yje me përmasa mahnitëse. Sidoqoftë, ekziston gjithmonë një ent që i kalon të gjithë të tjerët për nga madhësia dhe pesha. Të objektet më të rënda në univers Ata janë gjithashtu ata që ushtrojnë forcën më të madhe të gravitetit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë objektet më të rënda në univers dhe karakteristikat e tyre.

Objektet më të rënda në Univers

galaktikat

GQ Lupi b, ekzoplaneti më i madh

Astronomët zbuluan një ekzoplanet që rrotullohet rreth yllit GQ Lupi në vitin 2005. Ky planet, jashtë Sistemit tonë Diellor, është një distancë e parashikuar prej rreth 100 njësive astronomike nga ylli i tij, duke i dhënë atij një periudhë orbitale prej rreth 1.200 vjetësh. GQ Lupi b vlerësohet të ketë një rreze 3,5 herë më të madhe se ajo e Jupiterit, duke e bërë atë ekzoplanetin më të madh të zbuluar deri më sot.

UY Scuti, ylli më i madh në univers

me një radio afërsisht 1.700 herë më i madh se ai i Diellit, UY Scuti është një yll hipergjigant që ka fituar një vend të spikatur në sferën qiellore. Një pikë referimi: nëse Dielli do të zëvendësohej nga UY Scuti, perimetri i këtij të fundit do të shtrihej përtej orbitës së Jupiterit; Përveç kësaj, rrjedhjet e gazta dhe pluhuri të yllit do të shtriheshin përtej orbitës së Plutonit.

Mjegullnaja e Tarantules

La mjegullnaja e quajtur 30 Doradus ndodhet në Renë e Madhe të Magelanit, një galaktikë e vogël satelitore që rrotullohet rreth Rrugës sonë të Qumështit dhe ndodhet afërsisht 170.000 vjet dritë nga Toka. Njihet gjerësisht si rajoni më i ndërlikuar dhe dinamik për formimin e yjeve brenda galaktikave të pranishme në Grupin Lokal.

Zbrazëtia më domethënëse në hapësirë ​​deri më sot është superboshllëku i vendosur në yjësinë Eridanus.

Supervoid në Eridanus

zgjerimi i universit

Gjatë vitit 2004, një grup astronomësh zbuluan një zbrazëti të madhe hapësire ndërsa analizonin një sekuencë hartash të krijuara nga sateliti Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) i NASA-s. WMAP mblodhi informacion të detajuar rreth rrezatimit kozmik të sfondit të mikrovalës, i cili është rrezatimi i mbetur nga Big Bengu.

Pika në fjalë, e cila Duke matur një 1.800 miliardë vite dritë, është jashtëzakonisht i veçantë për mungesën e yjeve, gazit, pluhurit dhe madje edhe materies së errët.. Pavarësisht vëzhgimeve të mëparshme të zbrazëtirave të ngjashme, shkencëtarët ende po përpiqen të kuptojnë se si mund të materializohej një zbrazëti kaq e madhe dhe e gjerë e kësaj madhësie.

IC 1101, galaktika më e madhe

Rruga e Qumështit, galaktika jonë e shtëpisë, shtrihet në një distancë të vlerësuar prej 100.000 vitesh dritë. Në krahasim, kjo madhësi duket mjaft e zakonshme. Për shembull, IC 1101, galaktika më e madhe e njohur për astronomët, është afërsisht 50 herë më e shtrirë se Rruga e Qumështit dhe ka rreth 2.000 herë masën e saj.

TON 618, vrima masive më e madhe

Një kuazar hiperluminoz i quajtur TON 618 ndodhet në polin verior galaktik në konstelacionin e Canes Venatici. Hulumtimet e fundit sugjerojnë se ajo mund të presë vrimën e zezë më të madhe supermasive të vëzhguar ndonjëherë, me një masë potenciale prej 66 trilion herë më të madhe se ajo e Diellit.

Flluska Fermi, masa të lëndëve të gazta

Në vitin 2010, astronomët përdorën teleskopin Fermi për të zbuluar formacione masive që dolën nga Rruga e Qumështit. Këto zona të gjera, të dukshme vetëm brenda gjatësi vale specifike të dritës, Ato shtrihen në një lartësi marramendëse prej 25.000 vite dritë, e cila është e barabartë me një të katërtën e gjerësisë së galaktikës sonë.. Konsensusi mbizotërues midis studiuesve është se këto flluska u formuan nga një furi ushqimore që ndodhi në të kaluarën, duke përfshirë vrimën e zezë qendrore të galaktikës sonë. Kjo rezultoi në çlirime të konsiderueshme të energjisë, të njohura në gjuhën e folur si "gromësirë".

Laniakea, supergrupi më i madh

Rruga e Qumështit, galaktika jonë e shtëpisë, është thjesht një komponent i vogël i një amalgame të madhe grupimesh galaktikash të quajtura Laniakea. Ky koleksion, edhe pse nuk është i kufizuar nga ndonjë kufi zyrtar, besohet se përfshin afërsisht 100.000 galaktika me një masë të kombinuar prej 10.000 trilion herë më shumë se Dielli ynë. Ai shtrihet në një distancë prej më shumë se 520 milionë vite dritë, sipas vlerësimeve të astronomëve.

Huge-LQG, koleksioni i kuazarëve

Kuazarët janë një fenomen magjepsës që ndodh kur një vrimë e zezë, e vendosur në thelbin e një galaktike, fillon të përfshijë çdo materie që ndodhet në afërsi të saj. Kjo ngjarje gjeneron një sasi të madhe energjie, e shkarkuar në forma të ndryshme si valët e radios, dritën, infra të kuqe, ultravjollcë dhe rrezet X, duke bërë që kuazarët të bëhen entitetet më të ndritshme në universin e vëzhgueshëm. Me 73 kuazar dhe një masë të përafërt prej 6,1 kuintilionësh (një vlerë numerike e shoqëruar me 30 zero), Huge-LQG është një fenomen i jashtëzakonshëm astronomik.

Muri i Madh Hercules-Corona Borealis, entiteti më i madh

Formimi kolosal i galaktikës, i njohur si Muri i Madh Hercules-Corona Borealis, shtrihet në një distancë të pabesueshme prej 10 miliardë vitesh dritë dhe ka potencialin të presë miliarda galaktika. Kjo superstrukturë mbresëlënëse është emëruar pas vendndodhjes së saj midis yjësive Hercules dhe Corona Borealis dhe aktualisht njihet si struktura më e gjerë dhe më e rëndë e identifikuar në universin e vëzhgueshëm.

Si e dimë se cilat janë objektet më të rënda në univers?

objektet më të rënda në univers

Përcaktimi i peshës së objekteve qiellore në univers, si galaktikat dhe yjet, është një proces kompleks që përfshin disa metoda dhe koncepte themelore të fizikës dhe astronomisë. Këto janë aspektet që merren parasysh:

 • Graviteti dhe ligji i Njutonit për gravitetin universal: Para së gjithash, duhet të kuptojmë se çdo objekt me masë ushtron një forcë graviteti që tërheq objekte të tjera drejt tij. Kjo forcë e gravitetit ndjek Ligjin e Njutonit të Gravitacionit Universal, i cili thotë se forca e tërheqjes është drejtpërdrejt proporcionale me masën e objekteve dhe në përpjesëtim të zhdrejtë me katrorin e distancës ndërmjet tyre.
 • Orbitat dhe ligjet e Keplerit: Për të përcaktuar masën e yjeve dhe sistemeve binare, astronomët vëzhgojnë lëvizjen e objekteve në orbitë rreth tyre. Ligjet e Keplerit përshkruajnë se si objektet lëvizin në këto orbita dhe lejojnë që masa e objektit qendror të llogaritet nga orbitat e tyre dhe forca gravitacionale që ata përjetojnë.
 • Spektroskopia: Spektroskopia është një mjet i vlefshëm për përcaktimin e përbërjes kimike dhe vetive fizike të yjeve. Duke analizuar dritën e emetuar nga një yll, astronomët mund të përcaktojnë temperaturën, përbërjen dhe shkëlqimin e tij. Këto të dhëna janë thelbësore për të vlerësuar masën e tij.
 • Vëzhgimet e efekteve gravitacionale: Nëpërmjet vëzhgimeve të sakta, astronomët mund të zbulojnë efektet gravitacionale, të tilla si lente gravitacionale, që zbulojnë masën e objekteve të largëta. Këto dukuri shkaktohen nga lakimi i hapësirë-kohës për shkak të masës së një objekti, siç është një galaktikë, e cila shtrembëron dritën nga objektet pas saj.
 • Modelet e evolucionit yjor dhe galaktik: Shkencëtarët përdorin gjithashtu modele teorike të evolucionit yjor dhe galaktik. Duke i krahasuar këto parashikime me vëzhgimet aktuale, ata mund të përcaktojnë masën e yjeve dhe galaktikave.
 • Matjet e lëvizjes dhe shpejtësisë radiale: Duke vëzhguar se si yjet lëvizin brenda një galaktike ose sesi galaktikat largohen nga njëra-tjetra, astronomët mund të vlerësojnë masat e tyre përmes ekuacioneve të shpejtësisë dhe vëzhgimeve.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se cilat janë objektet më të rënda në univers dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.