numrat majanë

Kultura e Majave

Përgjatë historisë, janë regjistruar sisteme të ndryshme numërimi që lidhen me zhvillimin e qytetërimeve të mëdha. Më të famshmit janë: Egjiptianët, Babilonasit, Romakët, Kinezët, sistemi që ne aktualisht e njohim si dhjetor ose indo-arab dhe sistemi i Majave. Ky i fundit, i përdorur nga qytetërimet parakolumbiane, përbëhet nga sistemi i numrave dhjetorë, domethënë në bazën njëzet. Sipas të dhënave historike, sistemi është vigezimal sepse bazohet në shumën e numrit të gishtërinjve dhe këmbëve. Të numrat majanë Ata kanë qenë të njohur gjatë historisë dhe sot.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilët janë numrat Maja, cilat janë karakteristikat, origjina dhe rëndësia e tyre.

Qytetërimi Maja

Piramida e Majave

Para se të flasim për sistemin e numrave të Majave, duhet të përshkruajmë shkurtimisht se cilët ishin ata në mënyrë që të kuptojmë rëndësinë e tyre të madhe në botën amerikane dhe rëndësinë e sistemit të tyre të numrave.

Majat ishin një nga kulturat kryesore të rajonit kulturor të njohur si Mesoamerica, duke pushtuar Mesoamerikën nga shekulli i XNUMX-të para Krishtit deri në shekullin e XNUMX-të pas Krishtit. Ata ishin një nga qytetet më të rëndësishme në të gjithë Amerikën dhe ata luajtën një rol kyç në evolucionin e kulturave në të gjithë Amerikën dhe Mesoamerikën. Edhe pse u mbajt për shumë shekuj, e vërteta është se nuk kishte të njëjtën rëndësi në të gjitha këto kohë, por edhe kështu sistemi i tij matematikor u përhap në shumë qytete.

Pavarësisht se janë një popull kaq i lashtë, realiteti është se Mayat ishin një nga kulturat më të përparuara, duke arritur përparime në fushën e shkencës përpara shumë kombeve bashkëkohore evropiane. jo vetëm në historinë amerikane por edhe në historinë njerëzore.

numrat majanë

numrat majanë

I lidhur me sistemin e numrave Maya, gjejmë shkrimin Maya, një sistem piktografik Maya në të cilin një numër i madh piktografësh u kombinuan me simbole të tjera për të formuar një sistem shkrimi i gjerë dhe kompleks, i cili mund të jetë i pari i një sistemi të madh shkrimi mezoamerikan. Për të bërë një paralele me diçka më të njohur, mund të themi se shkrimi i Majave është shumë i ngjashëm me shkrimin egjiptian, veçanërisht në lidhje me hieroglifet.

Nëpërmjet një mekanizmi të ngjashëm me glifet që përdoren në shkrim, zbulojmë ekzistencën e një sistemi numrash, i cili gjithashtu përdor një numër të madh simbolesh. Këto simbole lidhen me ditën, muajin dhe vitin, pasi sistemi i numrave Maja nuk ishte i fokusuar në zgjidhjen e problemeve matematikore, por në kundërshtim me shumicën dërrmuese të popujve evropianë, përdorimi i tyre i sistemit të numrave ishte për të matur kohën. si kalendari i Majave. Ishte elementi më i rëndësishëm i qytetërimit.

Sistemi i numrave Mayan ishte vigesimal., simbolet e përdorura për të përfaqësuar gjëra të tilla si vija, kërmijtë dhe pikat, kjo është arsyeja pse shumica dërrmuese e simboleve që përfaqësojnë numrat janë shumë të ngjashëm me njëri-tjetrin. Nga ana tjetër, sistemi është gjithashtu pozicional, duke ndryshuar vlerën e numrit në varësi të vendit ku ndodhet simboli, duke rritur numrin përmes një sistemi të bazuar në lartësi të shumta.

Duhet pasur parasysh gjithashtu se në këtë mësim bëhet fjalë për sistemin bazë të numërimit të Majave, pasi kishte sisteme të tjera më të thjeshta, të cilat përdoret vetëm në një aspekt të jetës, si sistemi tregtar i përdorur rrallë ose një sistem formash koke të përdorura në mbishkrime në të cilat numrat përfaqësohen nga imazhet e kokës.

tipare kryesore

Për të vazhduar mësimin rreth sistemit të numërimit të Majave dhe numrave Maja, duhet të diskutojmë mekanizmat e përdorur për të shkruar këta numra, gjë që është thelbësore për të parë shembuj për të kuptuar rëndësinë e simboleve.

Sistemi dixhital i shkrimit Mayan bazohet në 3 elementë kryesorë:

 • Pikat që përfaqësojnë njësitë
 • Vijat simbolizojnë 5
 • Kërmilli u përdor për të përfaqësuar 0, një numër shumë i pazakontë në popullatat e tjera mezoamerikane.

Duke përdorur këto tre simbole, majanët krijuan numrat nga 0 në 20, ku 0 është kërmilli, dhe pjesa tjetër e numrave krijohen duke shtuar pika dhe pika., si 6, e përfaqësuar nga një vijë dhe një pikë. Ideja themelore e njëzet numrave të parë është përdorimi i vijave dhe pikave për të krijuar ndonjë numër.

Sistemi i numërimit Mayan i përdorur nga qytetërimi Maja para-kolumbian ishte sistemi i numrave dhjetorë, domethënë baza e njëzet. Burimi i kësaj baze numërimi është indeksi i gishtit i marrë duke shtuar gishtat e duarve dhe këmbëve. Në sistemin e numërimit Mayan, grafika bazohet në simbole. Simbolet e përdorura janë pika dhe shirita horizontale. dhe, në rastin e zeros, ovale që ngjajnë me guaskat e detit.

Shuma e pesë pikave bën një shirit, kështu që nëse do të shkruanim numrin tetë në shënimin Maja, do të përdornim tre pika në një shirit. Numrat 4, 5 dhe 20 ishin të rëndësishëm për Majat, sepse ata besonin se 5 përbënte një njësi (dorën), ndërsa numri 4 shoqërohej me shumën e katër njësive të 5, që përbënin një person (20 gishta). .

Paraqitja numerike e Majave i nënshtrohet rendit ose nivelit të transformimit, dhe bazohet gjithmonë në 20 dhe shumëfishat e tij. Sipas historisë, llogaritja e Majave përdori fillimisht shenjën zero për të justifikuar vlerën zero. Organizimi i numrave në shtëpitë e numrave i caktohet gjithashtu sistemit të numrave Mayan.

Rëndësia e numrave Mayan

rëndësia e numrave Mayan

Për numrat që fillojnë nga njëzet, pesha e vlerës së pozicionit të futur ndryshon numrin bazuar në lartësinë vertikale në të cilën ndodhet numri. Ideja është që numri të mbetet në zonën më poshtë, çdo numër nga 0 në 20, dhe më pas një numër tjetër vendoset në zonën e sipërme, shumëzuar me 20.

Nivelet e ndryshme tregojnë se sa herë numri i parë shumëzohet me njëzet, dhe lartësia e numrit më të madh është gjithashtu e ndryshme.

Disa shembuj të sistemit të numërimit Mayan janë si më poshtë:

 • 25: Pika e sipërme shumëzohet me njëzet, dhe vija e poshtme përfaqëson pesë.
 • 20: Një pikë sipër shumëzohet me njëzet, dhe një kërmilli poshtë përfaqëson zero.
 • 61: Tre pikat e sipërme shumëzohen me njëzet, që është 60, dhe pika e poshtme përfaqëson 1.
 • 122: Dy pikat në fund përfaqësojnë 2, dhe pika dhe vija në krye përfaqësojnë produktin e 20.
 • 8000: Një pikë tre me kërmijtë, çdo kërmilli përfaqëson një zero, dhe për shkak të ekzistencës së tre niveleve, pikë tre herë njëzet.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth numrave rrjetë dhe rëndësisë së tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.