Grykë e ftohtë

rritja e të ftohtit në një zonë të caktuar

Ndërsa temperaturat globale vazhdojnë të rriten, një det kokëfortë i ftohtë është ngritur në Atlantikun e Veriut që ka habitur shkencëtarët për vite me radhë. Kjo është "vrima" e ngrohjes në Atlantikun e Veriut, e njohur edhe si Grykë e ftohtë. Gjatë shekullit të kaluar, temperaturat globale janë rritur me një mesatare prej 1°C, ndërsa gropa e ngrohtë në jug të Grenlandës është ftohur me 0,9°C.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Cold Blob, karakteristikat e tij dhe kërkimet më të fundit.

Grykë e ftohtë

njollë e ftohtë

Hulumtimet e mëparshme e kanë lidhur vrimën e ngrohjes me dobësimin e rrymave oqeanike në Atlantikun e Veriut që sjellin nxehtësi nga tropikët. Një studim i ri i publikuar në revistën Nature Climate Change sugjeron këtë Janë të përfshirë edhe faktorë të tjerë. Këto përfshijnë ndryshime në qarkullimin e oqeanit në gjerësi të larta dhe dete më të freskëta që prodhojnë më shumë re të nivelit të ulët.

Ndryshimet i atribuohen qartë detyrimit antropogjen në simulimet e modeleve klimatike dhe janë kritike për të kuptuar evolucionin e kaluar dhe të ardhshëm të vrimës së ngrohjes.

Shumica e hartave të ndryshimit të temperaturës së sipërfaqes globale tregojnë breza të kuq dhe portokalli, duke theksuar ngrohjen në pjesën më të madhe të botës. Por disa zona nuk janë ngrohur ndjeshëm dhe madje janë ftohur. Një nga ato zona është një zonë e Oqeanit Atlantik të Veriut.

Kjo vrimë ngrohëse është veçanërisht e qartë në raportin e fundit të vlerësimit të Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike si një pikë blu në hartë, e cila tregon rritjen e vëzhguar të temperaturës mesatare globale të sipërfaqes nga viti 1901 në 2012.

Hulumtim i ri

harta e temperaturës globale

Hulumtimet kanë treguar se vrima e ngrohjes është e lidhur me një dobësim të Qarkullimit Meridional të Përmbysjes së Atlantikut (AMOC), një sistem rrymash oqeanike në Atlantik që transporton ujë të ngrohtë nga tropikët dhe më gjerë në Evropë.

AMOC është pjesë e një rrjeti më të madh të modeleve të qarkullimit global të oqeanit. që lëvizin nxehtësinë nëpër botë. Ajo nxitet nga ftohja dhe fundosja e shëllirë në gjerësi të larta të Atlantikut të Veriut.

Studimi tregon se AMOC është dobësuar që nga mesi i shekullit të XNUMX-të (dhe ndoshta edhe më gjatë) si rezultat i hyrjes së ujërave të ëmbla në Atlantikun e Veriut nga shkrirja e shtresës së akullit të Groenlandës dhe rritja e temperaturave të detit dhe reshjeve në zonë.

Ky ujë i freskët shtesë redukton uljen e ujit ftohës të detit, i cili nga ana tjetër zvogëlon sasinë e ujit të ngrohtë të nxjerrë nga tropikët, duke dobësuar qarkullimin.

Uji më pak i ngrohtë në tropikët ka një efekt ftohës në Atlantikun e Veriut, duke kompensuar ngrohjen e përgjithshme të oqeanit nga rritja e temperaturave globale. Si rezultat, vrima e ngrohtë i atribuohet kryesisht ngadalësimit të AMOC. Megjithatë, studimi tregon se ky është vetëm një nga shumë faktorët që kontribuojnë në ftohjen e oqeanit dhe atmosferës.

Ngrohja e zgavrës dhe ndryshimi i klimës

Për të deshifruar marrëdhënien midis ngrohjes së zgavrës, AMOC dhe ndryshimit të klimës, studiuesit kryen një seri eksperimentesh duke përdorur modele klimatike. Në grupin e parë të eksperimenteve, studiuesit lidhën transportin e nxehtësisë së oqeanit me luhatjet tipike sezonale, duke hequr çdo variacion afatgjatë për t'u fokusuar veçanërisht në rolin e atmosferës.

Ata zbuluan se në mungesë të ndryshimeve në oqean, modeli ende prodhoi një vrimë ngrohëse, megjithëse jo në formën e ftohjes së plotë, por ngrohjes më të dobët.

Studime të tjera kanë treguar se ndryshimet në retë kanë një efekt të vogël, por të dukshëm në vrimat e ngrohjes. Detet më të ftohtë krijojnë më shumë re të nivelit të ulët, gjë që redukton rrezatimin diellor në hyrje dhe ftoh më tej detin.

Në një seri të dytë eksperimentesh, studiuesit u fokusuan në rolin e transportit të nxehtësisë oqeanike në vrimën e ngrohjes. Ata përdorën vetëm një model të ndërtuar nga Instituti Max Planck, por ata kryen një grup prej 100 simulimesh në të kaluarën dhe 100 simulime të tjera 150 vjet në të ardhmen. ku nivelet e CO2 atmosferike në ajër u rritën me 1% në vit.

Këtu, si në studimet e mëparshme, studiuesit zbuluan se pjesa më e madhe e vrimës së ngrohjes lidhet me qarkullimin e oqeanit. Në mënyrë të veçantë, rezultatet tregojnë se ndërsa Atlantiku i Veriut merr më pak nxehtësi nga tropikët, ai gjithashtu humbet më shumë nxehtësi në Arktik. Simulimet nga ky model sugjerojnë se rritja e transferimit të nxehtësisë së oqeanit nga gjerësitë e larta të Atlantikut të Veriut është pjesërisht për shkak të forcimit të qarkullimit nënpolar, i cili rishpërndan nxehtësinë horizontalisht.

Ky qarkullim nënpolar është një model qarkullimi në drejtim të kundërt të akrepave të orës në ujërat sipërfaqësore të Oqeanit Atlantik të Veriut. Arsyet e forcimit të qarkullimit janë disi komplekse.. Në përmbledhje, megjithatë, këto ndryshime janë në fakt për shkak të emetimeve njerëzore të gazeve serrë.

Ndikimi i njeriut në Bllokun e Ftohtë

njollë e ftohtë pranë Grenlandës

Këto ansamble të mëdha e bëjnë shumë më të lehtë ndarjen e efekteve të ndryshimeve klimatike nga dekadat e kaluara natyrore nga ato të klimës së detyruar të shkaktuar nga ndikimi njerëzor. Në fakt, Nga 100 simulimet e fundit të ngrohjes, studimi zbuloi se të gjitha kanë një vrimë ngrohjeje.

E përbashkëta e të gjitha simulimeve është se me ngrohjen globale ka një rritje të eksportit të nxehtësisë në gjerësi të larta. Kjo rritje shpjegon kryesisht formimin e vrimave të ngrohjes dhe për këtë arsye i atribuohet gazeve serrë të emetuara nga njerëzit.

Kjo do të thotë se ndërsa vrima e ngrohtë mund t'i atribuohet ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njeriu, dhe dobësimi i AMOC mund të luajë një rol të rëndësishëm në ekzistencën e tij. Do të thotë gjithashtu se përdorimi i ngrohjes së vrimave për të konstatuar forcën e AMOC, siç ka ndodhur në disa studime, duhet bërë me kujdes, sepse procese të tjera përveç AMOC janë të përfshira dhe e bëjnë marrëdhënien të vështirë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Cold Blob dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.