Njihuni me përfitimet e ujit të detit

përfitimet e pirjes së ujit të detit

Ndërsa qarkullojnë histori të shumta për efektet negative të konsumimit të ujit të detit, e vërteta është se ai në fakt mund të jetë një substancë shumë e dobishme dhe ushqyese. Kur konsumohet dhe përdoret siç duhet, uji i detit ka potencialin të ofrojë përfitime të rëndësishme shëndetësore.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është e ndryshme përfitimet e pirjes së ujit të detit.

Përbërja e ujit të detit

Njihuni me përfitimet e pirjes së ujit të detit

Sipas njohurive shkencore, origjina e jetës në Tokë daton që në shek ujë deti, dhe është e njohur gjerësisht se trupi ynë përbëhet nga afërsisht 70% ujë. Përbërja e ujit të detit është shumë e ngjashme me atë të plazmës së trupit tonë. Si rezultat, gjaku ynë, lotët, urina dhe mukoza përmbajnë kripë.

Uji i detit, me përbërjen e tij pothuajse identike me plazmën, shërben si ilaçi optimal për rivendosjen e mjedisit tonë të brendshëm kur rrezikohet nga faktorë të jashtëm ose të brendshëm. Kjo substancë e jashtëzakonshme i siguron trupit tonë të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që i nevojiten.

Përparësitë e përfshirjes së ujit të detit në dietën tonë

Në situatat kur kemi nevojë për të, konsumimi i ujit të detit na ndihmon. Sipas një studimi të botuar në Oto-Rhino-Laryngologia Nova, uji i kripur është gjetur se ndihmon në largimin e toksinave nga mushkëritë, duke u sjellë përfitime potenciale njerëzve me probleme të frymëmarrjes dhe reumatizmave. Megjithatë, Është e rëndësishme të theksohet se aktualisht nuk ka asnjë provë shkencore për të mbështetur përdorimin e ujit të kripur për kushte të tilla si lodhja, rraskapitja, lodhja kronike ose fibromialgjia.

Sipas një artikulli kërkimor të botuar në UIS Medical Journal, është përcaktuar se uji i detit shërben si një terapi plotësuese e dobishme për njerëzit me anemi, dekalcifikim dhe mangësi minerale.

Sipas një studimi të botuar në Marine Biotechnology, elementët gjurmë janë identifikuar si kontribues të mundshëm në zhvillimin e obezitetit dhe diabetit. Ka disa probleme orale që njerëzit mund të përjetojnë, të tilla si gingiviti, plagët e kancerit, gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve dhe kavitetet, megjithëse nuk ka prova konkrete për të mbështetur këto pretendime. Përveç kësaj, Alergjitë diskutohen në një artikull kërkimor të botuar në Oto-Rhino-Laryngologia Nova.

Ndërsa mungojnë botimet shkencore rigoroze mbi këtë temë, problemet e kockave dhe kyçeve si artriti dhe osteoartriti mbeten të përhapura. Vlen të theksohet se konsumimi i ujit të detit jo vetëm që nuk ngre presionin e gjakut, por ndihmon në rregullimin e tij duke stimuluar veshkat për të eliminuar dyfishin e ujit. Uji i detit nuk është një diuretik, por një balancues, që do të thotë se nuk paraqet rrezik për dehidrim për sa kohë që konsumohet në mënyrë korrekte.

Për çfarë shërben

uji i detit

Sëmundje të ndryshme të lëkurës si puçrrat, çibanet, pikat e zeza, psoriaza, dermatiti, dermatoza dhe ekzema mund të përbëjnë probleme për njerëzit. Ata që vuajnë nga psoriasis rekomandohet të aplikojnë ujin e detit në zonat e prekura, siç detajohet në një studim të botuar në revistën Cuban Journal of Pharmacy.

Problemet e lëkurës së kokës si zbokthi dhe seborrhea mund t'i atribuohen pranisë së zinkut, squfurit, magnezit dhe kalciumit në trup. Një faktor tjetër që mund të kontribuojë në problemet e kokës është përdorimi i klizmave të zorrëve.

Si të pini ujin e detit

Përfitimi i duhur i vetive të ujit të detit është thelbësor për të përfituar nga avantazhet e tij të mundshme, pasi trajtimi i dobët mund të çojë në pasoja të dëmshme dhe probleme të ndryshme shëndetësore.

Për të ambientuar gradualisht trupin, qasja jonë fillestare Ai përfshin konsumimin e një përzierjeje prej gjysmë luge çaji me ujë deti dhe një sasi të barabartë uji të freskët.

Pas një periudhe të shkurtër, ne do të vazhdojmë të konsumojmë një sasi të vogël uji deti nga goja, duke vëzhguar ndikimin që ka në mirëqenien tonë fizike. Nëse trupi ynë e toleron pa probleme, gradualisht do ta rrisim dozën në fazat e mëvonshme.

Për pajtueshmërinë optimale të pH me sistemin tonë të tretjes, rekomandohet të ruani një proporcion prej një pjese të ujit të detit me dy pjesë e gjysmë ujë natyral. Ky raport është shumë i ngjashëm me atë të plazmës sonë të gjakut, gjë që e bën atë një alternativë të përshtatshme për kripën. Ky raport vlen edhe për përdorime lokale dhe intestinale.

Marrja ditore e ujit të detit do të rritet gradualisht derisa të arrijë një maksimum prej gjysmë litri. Është thelbësore ta konsumoni ose me stomakun bosh ose një orë para ngrënies. Është gjithmonë e këshillueshme që të kërkoni udhëzime nga një profesionist mjekësor përpara se të bëni ndonjë ndryshim në zakonet tona të jetesës. Prandaj, është mirë që të konsultoheni me një mjek specialist. Kjo do të marrë Le ta pastrojmë trupin tonë në mënyrën më të përshtatshme dhe efektive.

Për të detoksifikuar trupin tonë dhe për të trajtuar sëmundjet kronike, është thelbësore t'i qasemi trajtimit me durim, duke ndjekur udhëzimet e dhëna për të paktën tre muaj. Në skenarë më të zakonshëm, mund të jetë e përshtatshme që t'i nënshtrohen dy cikle trajtimi tre mujor në vit.

Në rastet e dispepsisë ose kapsllëkut sporadik, është e mundur të lehtësohen këto simptoma duke konsumuar një sasi të vogël uji të pastër deti, si një e katërta ose e treta e gotës. Ky ilaç është efektiv për pastrimin e shpejtë të zorrëve, megjithëse është e këshillueshme që të konsultoheni me një profesionist mjekësor përpara se të bëni ndonjë modifikim në rutinën tonë të përditshme.

Sa i përket aplikimeve në kuzhinë, një tjetër mundësi për konsumimin e ujit të detit është përfshirja e tij në gatim si një zëvendësim për kripën tradicionale të tryezës ose kripën e detit. Duke bërë kështu, ne mund t'i kalojmë në mënyrë efektive ushqimet tona duke i mbushur me një larmi të pasur mineralesh. Përveç kësaj, kjo qasje na lejon të shmangim pasojat e dëmshme që lidhen me konsumimin e tepërt të kripës.

Ku të merrni ujin e detit

Popullariteti i ujit të detit po rritet, duke e bërë atë lehtësisht të disponueshëm në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm, dyqanet e ushqimit të shëndetshëm dhe dyqanet e ushqimeve organike. Përveç kësaj, supermarketet kanë filluar të ruajnë edhe ujin e detit, kryesisht për ruajtjen dhe gatimin e peshkut. Përveç kësaj, disa vende inkurajojnë në mënyrë aktive përdorimin e dobishëm të ujit të detit dhe, në të njëjtën kohë, Ata përpiqen të përmirësojnë aksesin dhe teknikat e tyre të pastrimit.

Ata që zgjedhin ta mbledhin atë direkt nga oqeani duhet të tregojnë kujdes. Për të garantuar sigurinë, ne rekomandojmë të ndiqni udhëzimet e mëposhtme:

Shmangni sezonin e banjës dhe plazhet e mbushura me njerëz. Duhet të mblidhet gjithmonë në agim. Ideja është që të zhysim një shishe të zbrazët aq thellë sa të mundemi dhe të sigurohemi që ajo të jetë plotësisht e mbushur për të shmangur çdo kontakt me shtresat më sipërfaqësore të ujit, ku grumbullohen substancat më të dëmshme.

Preferohet që këto mostra të ruhen në enë qelqi opake, të mbyllura mirë dhe të mbrojtura nga çdo ekspozim ndaj dritës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për përfitimet e pirjes së ujit të detit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.