Njerëzit ndryshojnë klimën 170 herë më shpejt sesa forcat natyrore

Kontaminimi

Ndryshimet klimatike. Ato janë dy fjalë që, megjithëse janë relativisht të reja, u referohen ngjarjeve globale që kanë ndodhur që nga origjina e planetit tokë. Sidoqoftë, kurrë më parë nuk ka pasur një specie që mund të ketë një ndikim të madh në botë sikurse njerëzit.

Ne jemi një garë inteligjente. Ne kemi arritur të kolonizojmë të gjitha pjesët e botës dhe tani jemi në rrugën tonë për 10 miliardë. Por me koston e çfarë? Disa besojnë se ekuilibri natyror është prishur dhe se ne jemi gati për të hyrë në një epokë të re gjeologjike: Holoceni. Sipas një studimi, klima ndryshon 170 herë më shpejt për shkak të aktivitetit njerëzor sesa forcat natyrore. Çfarë pasojash mund të ketë kjo? Nuk dihet.

Studimi, nga Universiteti Kombëtar Australian (ANU) dhe botuar në Rishikimi i Antropocenit, shqyrton Tokën si një sistem kompleks dhe vlerëson ndikimin që kanë qeniet njerëzore në trajektoren e saj. Kështu, studiuesit ishin në gjendje të zbulojnë se emetimet e gazeve serrë të emetuara nga njerëzit në 45 vitet e fundit kanë rritur shkallën e rritjes në 1,7ºC për shekull.

Ndërsa kjo nuk do të thotë që forcat natyrore nuk po kontribuojnë. Profesori Will Steffen tha në një deklaratë se "për sa i përket ndikimit të tyre në një periudhë kaq të shkurtër kohore, ato tani janë të papërfillshme në krahasim me ndikimin tonë'.

Kontaminimi

A mund të bëhet diçka që të mos përkeqësohet situata? Sipas Steffen, po: bast në një ekonomi të emetimeve zero. Por koha po mbaron shpejt. Deri në vitin 2050, popullsia njerëzore pritet të arrijë në nëntë miliardë. Më shumë njerëz do të thotë më shumë kërkesë për burime, të cilat në mënyrë të pashmangshme do të kenë një ndikim edhe më serioz në planet, nëse nuk ndryshohet mënyra jonë e jetës.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.