Njerëzimi mund të mbetet pa thesaret më të mëdha të botës për shkak të ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës mund të na lërë pa 'Mona Lisa'

Imazhe si kjo mund të pushojnë së ekzistuari ndërsa ngjarjet e motit bëhen gjithnjë e më ekstreme. Përmbytjet, valët e nxehtësisë dhe uraganet janë një kërcënim i qartë për kryeveprat e njerëzimit, të tilla si 'Mona Lisa'.

Pak më shumë se gjysmë shekulli më parë, në 1966, qyteti i Firences mori në dy ditë një të tretën e reshjeve të tij mesatare vjetore, e cila ishte një katastrofë për 14.000 vepra arti, 3 milion libra, 30 kisha, muze dhe biblioteka, përveç 20.100 personave, njëqind prej të cilëve humbën jetën. A do të jetë kjo një ngjarje e shpeshtë në vitet e ardhshme? Eshte e mundur.

Ajo që dimë me siguri është ajo që po ndodh tashmë. Këtë gusht Galeria Uffizi, në Firence, duhej të mbyllej për një ditë për shkak të valës së nxehtësisë që goditi Evropën. Dhe është se, nëse nuk do ta kishin bërë atë, pikturat thjesht do të ishin shkatërruar, pasi atyre u nevojitet një ambient prej 23 gradësh dhe një lagështi relative prej 55%, dhe dhoma ishte në më shumë se 40ºC.

Uragani Harvey rrezikoi 65.000 piktura, skulptura dhe objekte nga Muzeu i Arteve të Bukura në Hjuston. Për fat të mirë, "i gjithë koleksioni është i paprekur" sipas drejtorit të muzeut Gary Tinterow, por ai nuk është i qetë. Pra, tashmë është duke ndërtuar një ndërtesë të re që mund të përballojë uraganet e kategorisë pesë.

Brendësia e Muzeut Prado

Fenomenet meteorologjike me siguri do të jenë gjithnjë e më intensive me ngrohjen e planetit, për këtë arsye, Shumë muze po ndërmarrin hapa për të mbrojtur veprat e tyre, të tilla si përdorimi i paketimit të papërshkueshëm nga uji, testimi i praktikave të evakuimit, ruajtja e pikturave në nivele të larta dhe mbrojtja e sistemit të kondicionimit të ajrit. Këtu në Spanjë, Muzeu Prado (Madrid) duket se është pak a shumë i sigurt; Sidoqoftë, nëse është e nevojshme, ata do të evakuojnë punimet në depot brenda të njëjtës fushë ose në një ndërtesë tjetër, siç raportojnë ata.

Shpresojmë që kjo është e mjaftueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.