Studimi kanadez mbi ndryshimin e klimës është anuluar për shkak të ndryshimit të klimës

Anija Amundsen

Imazh - Universiteti i Manitoba 

Ekzistojnë disa paradokse si këto: një ekip shkencëtarësh nga anija akullthyese CCGS Amudsen është detyruar të anulojë ndeshjen e parë të ekspeditës së këtij viti në Gjirin Hudson për shkak të shkrirjes së Arktikut.

Ky rajon i botës është një nga më të prekshmit ndaj efekteve të ndryshimit të klimës, aq sa tani edhe vetë ekspertët nuk ndihen plotësisht të sigurt për të kryer projektet e tyre kërkimore në të.

Situata aktuale në ujërat e Kanadasë veriore e detyron projektin shkencor BaySys, i cili ka një ekip prej 40 shkencëtarësh, të kthehet. Profesionistët ata duhet të kenë më shumë masa sigurie sesa kishin planifikuar, kështu që faza e parë është anuluar, siç tregohet në a shënim zyrtar nga Universiteti i Manitoba.

Akulli në Arktik po humbet shtrirjen dhe trashësinë. Kështu, lëvizshmëria e saj rritet në mënyrë që lundrimi në të të jetë disi i rrezikshëm. "Dhe kjo ka të ngjarë të ndodhë më shpesh në të ardhmen," shpjegoi Profesor David Barber, shefi i shkencës së ekspeditës.

Shkencëtarët kanadezë

Imazh - Universiteti i Manitoba

Ky projekt pritet të rifillojë më 6 korrik, nëse e lejojnë kushtet, të cilat shpresojmë se do të vijnë atëherë është e rëndësishme të kuptohet se si ndryshimi i klimës do të ndikojë në Arktik dhe banorët e tij. Deri më tani, rezultatet që ata kanë marrë në bordin e Amundsen dhe përmes rrjeteve të tilla si ArcticNet tregojnë se këto ndryshime ndikojnë si në ekosistemet veriore ashtu edhe në mjediset dhe njerëzit që jetojnë më në jug, siç është bregu i Newfoundland.

Anulimi i kësaj faze të parë "ilustron qartë se Kanadaja është dobët e përgatitur për t'u përballur me realitetin e ndryshimit të klimës", thonë ekspertët në shënim.

Shikoni nëse ata mund të rinisin projektin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.