Një shtresë gjigante akulli e Antarktidës, që do të prishet

Imazhi - NASA

Me një sipërfaqe prej rreth 5.000 kilometra katrorë, rafti i akullit i njohur si rafti i akullit Larsen C do të shkëputet. Fraktura është tashmë rreth 110 km e gjatë, 100 metra e gjerë dhe rreth 500 metra e thellë, dhe siç tregon Java, duket se mbahet së bashku nga një fije akulli.

Shkencëtarët presin që ajo të derdhet plotësisht në muajt e ardhshëm. Por pse?

Akulli i Antarktidës është i bashkangjitur në raftin e kontinentit, dhe jo në ujë si në Arktik. Per kete arsye, kur niveli i detit rritet globalisht. Shelfi i Akullit Larsen, i cili ndodhet përgjatë bregdetit lindor të Antarktidës, vepron si një enë për akullnajat. Fatkeqësisht, seksionet Larsen A dhe B tashmë janë shkëputur, përkatësisht në 1995 dhe 2002.

Sipas llogaritjeve shkencore, nëse i gjithë akulli do të ndahej nga niveli i detit do të ngrihej me rreth 10 centimetra. Ndoshta nuk tingëllon shumë, por të gjithë ata që jetonin në brigje do të fillonin të kishin shumë probleme.

Ndërsa temperatura mesatare globale rritet, akulli në Antarktidë po shkrihet, gjë që vetëm e përkeqëson situatën. Në këtë drejtim, sipas a Studim i revistës Nature, kryer nga studiuesit Robert M. DeConto, nga Departamenti i Gjeoshkencave në Universitetin e Massachusetts (Shtetet e Bashkuara) dhe David Pollard nga Instituti Shtetëror i Pensilvanisë (Shtetet e Bashkuara), deri në vitin 2100 niveli i ujit mund të rritet më shumë se një metër.

Vetëm nëse emetimet e gazeve serë zvogëlohen, shkrirja do të kontribuonte shumë pak në rritjen e niveleve të detit, tha profesori DeConto.

Barriera e Akullit Larsen, Antarktidë.

Ne do të vazhdojmë të informojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.