Një 'kurth ekologjik' mund të vrasë pinguinin afrikan

Pinguin afrikan

Pinguini afrikan po kapet në një 'kurth ekologjik' që mund ta vendosë atë në rrezik. Për të ushqyer dhe mbijetuar, ajo shkon në ekosistemin detar të Benguelës, i cili është vendi ku deri tani kishte një përqendrim të madh të ushqimit; Sidoqoftë, peshkimi i tepërt që është kryer për dekada si dhe ndryshimi i klimës kanë ulur sasinë e peshkut.

Sipas një studimi të botuar në revistë Biologjia e tanishme, këta zogj kanë filluar të kenë shumë probleme për të ecur përpara.

Një ekip studiuesish nga Universitetet e Exter (Mbretëria e Bashkuar) dhe Cape Town (Afrika e Jugut), në bashkëpunim me përfaqësues shkencorë nga qeveritë e Namibisë dhe Afrikës së Jugut, ndoqën 54 pinguinë të rinj afrikanë që vinin nga tetë koloni të shpërndara në një rrip që shkon nga Luanda (Angola) në lindje të Kepit të Shpresës së Mirë (Afrika e Jugut).

Ndryshimi i klimës dhe ndikimi njerëzor në ekosistemin detar po parandalojnë që shumë prej këtyre zogjve të rinj të arrijnë moshën e rritur: ndërsa peshkimi i tepërt ka zvogëluar popullatën e sardeleve, kripësia e ujërave ka modifikuar rrugët e sardeleve dhe açugave, kështu siç sugjerohet nga modelet e studiuesve, nivelet e riprodhimit janë 50% më të ulëta sesa do të ishin nëse mund të ushqeheshin siç bënin gjeneratat e tyre të kaluara.

Studiuesi mat një pinguin të ri

Studiuesi Richard Sherley mat një pinguin të ri afrikan.
Imazh - Timothee Cook

Pinguini afrikan është një kafshë që rrezikon të zhduket. Për ta mbrojtur atë, studiuesit propozojnë krijimin e zonave ku nuk mund të bllokohen, ndërtimin e zonave të rrethuara me peshkim në mënyrë që pinguinët të mund të ushqehen, ose rritjen e numrit të sardeleve.

Nga ana e saj, qeveria e Afrikës së Jugut ka në plan të zbatojë kufijtë e peshkimit, të cilat ka të ngjarë të përfitojnë nga ky zog.

Ju mund ta lexoni studimin e plotë këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.