Një hartë tregon ajrin e ndotur që thithim

Ndotja e mjedisit

Ndërsa popullata rritet, rritet edhe kërkesa për energji, e cila nuk do të përbënte një problem serioz për shëndetin tonë nëse do të zgjidhnim energjinë e rinovueshme, por, pasi nuk është kështu, ajri që thithim nuk është aq i pastër sa mund të ishim mendoj

Portali AirVisual ka zhvilluar një hartë 3D interaktive të Tokës ku mund të shihni lëvizjet e rrymave të ndotjes sidomos vendet e botës.

Harta është shumë e thjeshtë dhe intuitive për t’u përdorur. Ju mund të shihni drejtimin e grimcave të pezulluara, të cilat nuk janë asgjë më shumë se grimca të ngurta dhe të lëngshme të shkaktuara nga aktiviteti njerëzor, i cili jepet nga ndryshimet në rrymat e ajrit. Këto paraqiten gjithashtu në hartë.

Ju mund ta zgjeroni atë dhe të klikoni në një zonë të caktuar për të zbuluar se cilat nivele të ndotjes janë në atë vend specifik. Nëse është një rajon i shënuar me të kuqe, do të thotë që në këtë pikë janë arritur nivele shumë të larta; Nga ana tjetër, nëse është shënuar me blu do të thotë që ajri është mjaft i pastër.

Imazhi - Pamja e ekranit

Frymëmarrja e ajrit të ndotur ka pasoja në shëndet. Ndër pasojat e tjera, nëse jemi të ekspozuar ndaj niveleve të larta mund të kemi shumë probleme, pasi që ndotja mund të:

 • Përkeqësoni sëmundjet kardiovaskulare dhe të frymëmarrjes.
 • Shkurtoni jetëgjatësinë.
 • Shkakton plakjen e përshpejtuar të mushkërive, duke rritur kështu rrezikun e kancerit.
 • Rritni infeksionet dhe sëmundjet e frymëmarrjes.
 • Shkaktojnë probleme me sytë.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), 92% e popullsisë së botës thith ajër të ndotur, e cila vret tre milion njerëz çdo vit. Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme të vini bast në energjitë e rinovueshme, të cilat janë shumë më të pastra dhe më të dëmshme. Përndryshe, numri i vdekjeve ka të ngjarë të rritet me rritjen e popullsisë së botës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.