VIDEO: Një dron fluturon mbi një çarje 40 km që u shfaq në Antarktidë

Antarktidë

Antarktida po shkrihet. Ndërsa temperatura mesatare e planetit rritet si rezultat i emetimit të pakontrolluar të gazrave serë, akulli po shkrihet sikur të ishte akullore e ekspozuar ndaj diellit intensiv të verës.

Në Polin e Jugut ka filluar të ketë gjithnjë e më shumë dëshmi dramatike të ndryshimit të klimës. E fundit është një çarje e madhe që është dyfishuar në gjatësi në vetëm tre muaj, dhe kjo është regjistruar nga një dron i British Antarctic Survey, një organizatë shkencore që ka një bazë të përhershme kërkimore në Antarktidë të quajtur Halley VI.

Çarja e Halloween, siç e quajnë shkencëtarët, Isshtë e gjatë 40 kilometra dhe ka detyruar evakuimin e bazës kërkimore që ishte afër saj. Për fat të mirë, Halley VI përbëhet nga tetë module që mund të shkëputen dhe të tërhiqen duke përdorur këmbët hidraulike të montuara në ski, kështu që mund të zhvendoset lehtësisht nga të çarat e reja.

Akoma, fakti që ato shfaqen është një problem. Nga fundi i shekullit temperatura në këtë rajon të botës mund të rritet 6 gradë Celsius siç e përmendëm në Ky artikull, domethënë gjysma e asaj që pritet të bëjë në pjesën tjetër të planetit.

Video, e regjistruar nga një dron nga Anketa Britanike e Antarktikut, është vërtet tronditëse. Ju mund ta shihni qartë çarjen e madhe që është shfaqur në Antarktidë, një kontinent ku tashmë në fillim të vitit u zbulua se një nga ajsbergët më të mëdhenj të quajtur Larsen C është gati të prishet.

Prandaj është shumë e nevojshme të merren masa që janë me të vërtetë efektive për të kundërshtuar efektet e ndryshimit të klimës, jo vetëm në Antarktidë, por në të gjithë planetin. Përndryshe, pasojat mund të jenë katastrofike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.