Një dekadë për të luftuar efektet e ngrohjes globale

Planeti Tokë parë nga hapësira

Planeti Tokë siç e njohim ne sot është një botë në të cilën ndikimi i njeriut në mjedis është aq i madh sa kemi arritur të thyejmë ekuilibrin natyror të shtëpisë tonë. Tani, sipas një studimi nga Instituti Ndërkombëtar për Sistemet e Analizave të Zbatuara (IIASA) kemi vetëm një dekadë për të kundërshtuar efektet e ngrohjes globale, duke parandaluar që temperatura mesatare të rritet mbi 2ºC.

Nëse nuk bëjmë asgjë, pasojat mund të jenë të paparashikueshme.

Sipas studimit, deri në 2100 lëndë djegëse fosile duhet të sigurojnë vetëm 25 për qind të energjisë çfarë kërkon industria. Sot ekonomia botërore varet nga 95% e kësaj energjie. Kjo do të thotë që, nëse nuk fillojmë të përdorim dhe përfitojmë nga energjitë më të rinovueshme, të cilat janë shumë më të pastra, ne do të përfundojmë të jetojmë në një planet shumë më të ngrohtë. Për të qenë më specifik, rreth 3,5ºC më e ngrohtë.

Michael Obersteine, një bashkëautor i studimit, tha që Duhet të ndërmerren hapa për të reduktuar në zero emetimet e dioksidit të karbonit të shkaktuara nga aktiviteti njerëzor deri në vitin 2040, përndryshe nuk mund ta mbanim temperaturën nën 2ºC.

Ndotja e ajrit

IIASA rekomandon që të gjithë të bëhen të vetëdijshëm se sa e rëndësishme është të kujdeset për tokën dhe mjedisin kështu që deri në fund të këtij shekulli emetimet e karbonit mund të ulen në 42 përqind, gjë që do të shërbente për të kompensuar në masë të madhe efektet e ngrohjes globale. Akoma, ai shtoi se situata është aq serioze saqë edhe nëse ndërmerren veprime për të mbrojtur mjedisin, temperaturat deri në vitin 2100 do të rriten me 2,5ºC.

Ndoshta është koha të reflektojmë për atë që kemi bërë deri më tani, dhe atë që kemi akoma kohë për të bërë.

Ju mund ta lexoni studimin e plotë këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.