Niveli i detit rritet më shpejt sesa mendohej

oqean

Rritja e nivelit të detit është një nga efektet më shqetësuese të ngrohjes globale. Miliona njerëz jetojnë në brigje dhe në ishuj të ulët, kështu që nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, padyshim do të ketë migrime masive brenda disa dekadave.

Deri më tani mendohej se niveli mesatar i oqeaneve u rrit me një shpejtësi prej 1,3-2 mm në vit; Megjithatë, hulumtimi i ri ka treguar se ngrihet më shpejt.

Gjatë shekullit të kaluar informacioni që shkencëtarët morën në lidhje me ngritjen e nivelit të detit erdhi nga një rrjet matësish baticash të cilat ndodhen përgjatë brigjeve. Këto instrumente janë shumë të dobishëm nëse doni të dini se sa është rritur në këto zona, por ato nuk do t'ju japin një rezultat të përgjithshëm pasi ato do të përcaktohen, siç shpjegohet nga autori kryesor i studimit Sönke Dangendorf, nga lëvizja vertikale e tokës së kores së tokës dhe nga modelet rajonale të ndryshueshmërisë që vijnë nga ndryshimet në qarkullimin e oqeanit, rishpërndarja e erës ose efektet efektet gravitacionale të rishpërndarjes së masave të ujit dhe akullit në Tokë.

Shkencëtarët tani kanë lartësues që, në bordin e satelitëve, monitorojnë nivelet e detit në të gjithë oqeanet.

Plazhi dhe bimët

Pra, për të gjetur saktësisht se sa shpejt është rritur niveli i detit që nga shekulli i XNUMX-të, ajo që bënë ata ishte zgjidhni rekordet më të gjata dhe më të larta të cilësisë, dhe korrigjoni të gjithë ata faktorë që mund të japin një rezultat të gabuar dhe pastaj të merrni një mesatare globale. Në këtë mënyrë, ata ishin në gjendje të zbulonin se deri para vitit 1990 niveli i detit ishte rritur 1,1 mm në vit, por që nga vitet 1970 ai është rritur ndjeshëm për shkak të ndikimit të njerëzve në mjedis.

Me rritjen e temperaturës mesatare globale, shkrirja e poleve i bën brigjet gjithnjë e më pak të pambrojtura.

Ju mund ta lexoni studimin e plotë këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.