VIDEO: Nikolaj Coster-Waldau, nga 'Game of Thrones' paralajmëron për efektin e ndryshimit të klimës në Groenlandë

Nikolaj Coster-Waldau

Nikolaj Coster-Waldau, në një moment të videos.
Imazhi - Pamja e ekranit

Aktori Nikolaj Coster-Waldau, ai që luan Jaime Lannister nga seriali popullor "Game of Thrones", është një person i përkushtuar ndaj kauzave mjedisore. Aq shumë sa që Ai u emërua Ambasador i Vullnetit të Mirë nga KB dhe ka marrë pjesë në një ekspeditë që e ka çuar në Groenlandë, vendi i zgjedhur nga Street View për të filmuar imazhe 360º për të treguar efektet e ndryshimit të klimës.

Atje, ai ka bashkëpunuar me ta në xhirimet dhe në një video që ju tregojmë më poshtë.

Coster-Waldau i lindur në Danimarkë ndihet veçanërisht i afërt me Grenlandën: gruaja e tij, aktorja dhe këngëtarja Nukka Motzfedt, lindi në një qytet të vogël të Uummannaq, që ndodhet në veriperëndim të kontinentit. Në këtë pjesë të botës, efektet e ndryshimit të klimës janë të jashtëzakonshme. Ai vetë shkroi në një artikull botuar në blogun zyrtar të Google Spain:

Grenlanda, një zonë që unë e konsideroj shtëpinë time të dytë familjare, po ndryshon shumë më shpejt se çdo pjesë tjetër e botës; Në fakt, efektet e ndryshimit të klimës në këtë pjesë të planetit janë shumë të lehta për t’u parë: ndërsa akulli shkrihet dhe akullnajat shkërmoqen, vendet që ishin mbuluar më parë me akull shndërrohen në toka të shkreta.

Në fund të vitit të kaluar, ekipi i Google Maps vizitoi aktorin dhe e ftoi atë për të mbledhur imazhe për Street View, diçka që do të shërbente për t'u treguar njerëzve se çfarë po ndodh në kontinent, pasi që statistikat dhe raportet shkencore mendojmë se janë vetëm letra dhe asnjë ngjarje reale. Në këtë mënyrë, kushdo që dëshiron mund të shohë me sytë e tij se çfarë ndikimesh ka ndryshimi i klimës në Grenlandë.

Siç tha vetë Cosler-Waldau: ne jemi përgjegjës për mbrojtjen e këtij planeti. Nëse nuk e marrim këtë përgjegjësi, pasojat mund të jenë shkatërruese.

Ju mund të shihni imazhet 360º duke bërë klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.