Ngrohja globale ndikon në florën e zorrëve

Flora e zorrëve nën mikroskop

Pa baktere dhe viruse, asnjë kafshë nuk do të ishte gjallë. Megjithëse ka shumë që mund të shkaktojnë sëmundje, disa prej të cilave mund të jenë fatale, realiteti është se ka shumë më tepër që ndihmojnë mikpritësin të ketë shëndet të mirë. Në fakt, as qenia njerëzore nuk mund të mbijetonte pa 2000 speciet e baktereve që jetojnë brenda saj.

Por ngrohja globale prek të gjithë, përfshirë florën e zorrëve, sipas një studimi të botuar në revistën 'Nature Ecology and Evolution'.

Flora ose mikrobiota e zorrëve është ajo e përbërë nga baktere që jetojnë në zorrë që mbajnë një marrëdhënie simbioze, si komenzale, ashtu edhe reciproke me mikpritësin e tyre. Brenda tij, mund të zhvillohen dhe të shumohen në një mjedis që është rreth 2 gradë Celsius më i ngrohtë se jashtë.

Megjithatë, dihet që mund të ndryshohet nga një sërë faktorësh të brendshëm (sekrecionet e zorrëve) dhe të jashtme (të tilla si plakja, stresi, ilaçet që merr nikoqiri dhe lloji i dietës që ndiqet). Por tani ekziston edhe një faktor i ri: ngrohja globale, e cila sipas studimit mund ta shkatërrojë atë.

Mostra e hardhucës

Për të arritur në këtë përfundim, studiuesit kanë kryer një studim me hardhuca në një strukturë të quajtur Metatron, ku ata kanë qenë në gjendje të kontrollojnë temperaturën dhe të shohin se si reaguan kafshët, si dhe florën e tyre të zorrëve. Në këtë mënyrë, ishin në gjendje të verifikonin që një mjedis me temperatura 2 deri 3ºC më të larta se rryma, e cila është ajo që pritet të jetë deri në fund të shekullit, larmia e jetës mikrobike të zorrëve ishte zvogëluar me 34% në vetëm një vit.

Si pasojë, hardhucat kishin një jetëgjatësi më të shkurtër sesa ato të të tjerëve që nuk i janë nënshtruar presionit klimatik të simuluar, gjë që jep shumë për të menduar, pasi ekspertët thonë se këto probleme mund të gjenden në shumë specie të tjera.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.