Ngrohja globale hap "derën e ferrit" në Siberi

Siberi

Imazhi - Alexander Gabyshev

Sikur të ishte një film apokaliptik, thirrja është hapur në Siberi »dere ne ferr '', një vrimë më e thellë se njëqind metra dhe e gjatë një kilometër. Ndodhet afër qytetit Batagai, ku me siguri askush nuk dëshiron të afrohet.

Pak nga pak po përhapet më shumë. Dhe të gjitha falë ngrohjes globale.

Megjithëse ngrohja globale ndikon në të gjithë planetin, në rajone të ftohta ajo po bëhet më e dukshme, dhe këtu, në këtë rajon që i përket Rusisë, rritja e temperaturave po bëjnë që shkrirja e përhershme, e cila është shtresa e tokës që është (ose duhet të jetë) gjithmonë e ngrirë,. Kështu, toka shembet, duke ekspozuar mbetjet e një të kaluare të largët.

Në fakt, edhe pse ky është një shembull më shumë që klima rreth planetit po ndryshon shumë dhe me shpejtësi, është gjithashtu e vërtetë që mund të na ndihmojë të kuptojmë se çfarë ndodhi mijëra vjet më parë, kur mamutët ende ekzistonin. Aq sa një grup paleontologësh përfitojnë nga fakti që kjo zonë ka dalë në dritë për të eksploruar dhe deri më sot ata kanë gjetur mbetje, jo vetëm të një mamutë, por edhe të kuajve dhe një bizon. Mbetet që daton nga as më shumë e as më pak se Vjet 4.400.

Batagaika

Imazhi - Alexander Gabyshev

A ka më shumë vrima? Sipas një deklarate eksperti në gazetë Times Siberianpo. Total, ka edhe dy të vendosura në veri të Rusisë. Ata janë më të vegjël, dhe janë disa qindra kilometra larg njëri-tjetrit. Por më shumë mund të shfaqen në zonat afër Rrethit Arktik.

Dhe për ju, çfarë mendoni për këtë zbulim? Surprisingshtë e habitshme, apo jo? Ngrohja globale është një problem shumë serioz që ne duhet ta zgjidhim, duke marrë masat e nevojshme për të shmangur pasojat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   inés zamora f. dijo

    —- drita e diellit në mesditë ka qenë shumë afër këtyre vendeve në këtë muaj të qershorit The. Afrimi ishte më i madh në 2002 deri në 2006… —CR