Ngrohja globale do të rrisë temperaturat kolumbiane me 2,4 ° C

ngrohja globale

Ngrohja globale po bën që temperaturat mesatare globale të rriten. Edhe pse kjo rritje nuk po ndodh në të gjitha zonat e Tokës me të njëjtin intensitet.

Në Kolumbi, Komunikimi i tretë kombëtar mbi ndryshimin e klimës, një raport që zbulon skenarët më të detajuar mbi efektet e ndryshimit të klimës në të gjitha cepat e vendit për 100 vitet e ardhshme. Si do të ndikojë kjo rritje e temperaturës në vendet?

Rritja globale e temperaturës

temperaturat në kolumbi

Ndër zbulimet më alarmante është se deri në fund të shekullit temperatura në Kolumbi mund të rritet me rreth 2,4 ° C, një situatë që mund të çojë në shkrirjen përfundimtare të maleve të mbuluara me dëborë dhe akullnajave, një rritje në nivelin e detit, një ulje në prodhimi bujqësor, rritja e shkretëtirëzimit të tokës dhe përkeqësimi i ngjarjeve ekstreme të motit.

Midis periudhës 1971 dhe 2015 temperaturat mesatare të Kolumbia është rritur me 0,8 ° C , duke qenë temperatura mesatare e Kolumbisë 22,2 ° C. Deri në fund të shekullit, temperatura mesatare e vendit do të rritet 2,4 ° C.

Pothuajse të gjitha komunat në Kolumbi janë në rrezik të lartë për shkak të rritjes së temperaturave.

Raporti pasqyron të gjitha burimet që janë përgjegjëse për emetimet më të larta të gazeve serë në atmosferë. 59% e emisioneve vijnë nga dhjetë departamente (Antioquia, Meta, Caquetá, Valle del Cauca, Santander, Cundinamarca, Casanare, Boyacá, Guaviare dhe Bogotá), ndërsa sipas sektorëve ato që emetojnë më shumë janë bujqësia, për shkak të ndryshimeve në përdorimi i tokës me 62% dhe transporti dhe prodhimi me 11% secila.

Pasojat e ndryshimit të klimës

Në mënyrë që të vendosen politika për veprim dhe përshtatje ndaj ndryshimeve klimatike, raporti thekson pasojat që do të ketë në të ardhmen.

Kolumbia në një nivel global është përgjegjës për 0,42% të emetimeve në botë, një situatë që e vendos atë si 40 në botë (nga 184 vende) dhe e pesta në Amerikën Latine (nga 32 vende).

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.