Ngrohja globale do të lartësojë konsumin e kondicionimit të ajrit me 6%

Ajër i kondicionuar

Rritja e temperaturës mesatare do të na detyrojë të gjithëve të përdorim më shumë kondicionimin e ajrit, i cili përveç që ka efekt në faturën e energjisë elektrike, gjithashtu mund të përkeqësojë ngrohjen globale nëse nuk ndërmerren hapa për ta parandaluar atë.

Dhe është se rritja e kërkesës do të detyrojë rrjetet e energjisë elektrike, të cilat tashmë janë në kufi. Në një vend ku verat po nxehen, siç është rasti në Spanjë, konsumi mund të rritet deri në 6% deri në fund të shekullit.

Aktualisht, ekuivalenti i katër centraleve bërthamorë 1000 megavat është i nevojshëm për të shërbyer 300 orë kulmi në vit, sipas llogaritjeve nga Eléctrica e kuqe e España. Gjate asaj kohe, është e nevojshme të aktivizohen impiantet më të shtrenjta të prodhimit, të cilat janë gjithashtu ato që lëshojnë më shumë dioksid karboni (CO2).

Sipas një studimi të botuar në Revista PNAS, kërkesa e lidhur me ngrohjen do të zvogëlohet; nga ana tjetër, ajo që lidhet me ftohjen do të rritet. Në këtë drejtim, ish Sekretari i Shtetit për ndryshimin e klimës dhe drejtoresha e Institutit për Zhvillim të Qëndrueshëm dhe Marrëdhëniet Ndërkombëtare, Teresa Ribera, thotë se "kjo do të detyrojë një ndryshim në gjenerimin dhe modelin e konsumit, duke siguruar 100% energji të rinovueshme në 2050, me një sistem që maksimizon kursimet dhe efikasitetin dhe favorizon që harxhimet e tjera përfundimtare të energjisë janë të kënaqur me këtë energji elektrike të rinovueshme, duke revolucionarizuar lëvizjen ».

ajer te kondicionuar

Sa mund të rriten temperaturat në Spanjë? Shumë më tepër sesa duhej. Skenari më pesimist i Kombeve të Bashkuara parashikon një rritje në deri në gjashtë gradë gjatë verës në rajonin e Mesdheut, Dhe deri në 3,8ºC në dimër. Vendi mund të ketë një klimë të ngjashme me atë të Marokut sot, siç e përmendëm Ky artikull.

Padyshim, për të përballuar nxehtësinë, ajo që ne do të bëjmë është të bëjmë gjithçka që është e mundur për të mbajtur qetësinë. Por nëse nuk respektohet Marrëveshja e Parisit, mund të na duhet të përballemi me një situatë krejt të panjohur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.