Ngrohja globale do t'i bëjë amerikanët të ushtrojnë më shumë

Grua që vrapon në lindjen e diellit

Kur ata ju tregojnë se temperatura mesatare globale po rritet dhe se reshjet e shiut po bien në shumë pjesë të botës, është e lehtë për ju të mendoni se nuk do të ketë ndonjë përfitim për njerëzit. Por po, po.

Sipas një studimi nga Nick Obradovich dhe botuar në revistën 'Nature Human Behavior', ngrohja globale do t'i bëjë amerikanët të ushtrojnë më shumë.

Ndërsa dimrat bëhen më pak të ftohtë, njerëzit priren të dëshirojnë të dalin jashtë dhe të ushtrojnë më shumë. Nga fundi i shekullit, ata që jetojnë në qytete si Dakota e Veriut, Minesota dhe Maine mund të përfitojnë shumë. Sipas studim, ata mund të rrisin aktivitetin e tyre fizik me 2,5%.

Por fatkeqësisht ata që jetojnë në jug, veçanërisht afër shkretëtirës, ​​ka shumë të ngjarë të duhet të kalojnë më shumë kohë në shtëpi pasi temperaturat jashtë mund të jenë të padurueshme. Arizona, Nevada jugore dhe Kalifornia juglindore mund të përjetojnë rënien më të madhe të aktivitetit deri në fund të shekullit.

Termometri

Për të arritur në këtë përfundim, Obradovich analizoi sondazhet qeveritare në lidhje me zakonet e aktivitetit, informacionin e përditshëm të motit nga kur janë kryer intervistat dhe simulimet e kushteve të motit në të ardhmen. Kështu, ai e kuptoi se Kur termometri lexon 28 gradë Celsius ose më të lartë, njerëzit në përgjithësi kanë më pak dëshirë të dalin jashtë.

Akoma, megjithëse ky është një përfitim i vogël për disa qytete, realiteti është se ngrohja globale është më shumë një kërcënim sesa një përfitimSiç e shprehu Dr. Howard Frumkin, profesor i shëndetit mjedisor në Universitetin e Uashingtonit. Ardhja e insekteve tropikale në zonat e buta mund të vërë në rrezik jetën e shumë njerëzve, jo vetëm në Amerikë, por në të gjitha pjesët e planetit që kanë një klimë të butë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.