Ngrohja globale është duke tharë Detin Kaspik

deti Kaspik po thahet

Ngrohja globale po shkakton fenomene të pabesueshme rreth planetit si ky për të cilin do të flasim. Deti Kaspik është trupi më i madh i ujit të lëngshëm ndodhet në brendësi nga të gjithë në botë. Sidoqoftë, për shkak të ngrohjes globale, ai avullon ngadalë por në mënyrë të qëndrueshme gjatë dy dekadave të fundit.

Rritja e temperaturave të shoqëruara me ndryshimin e klimës dhe ngrohjen globale po bën që Deti Kaspik të humbasë një vëllim të madh uji. Çfarë pasojash mund të ketë kjo?

Studimi mbi detin Kaspik

Nivelet e ujit në Detin Kaspik ra pothuajse 7 centimetra në vit nga 1996 në 2015, ose pothuajse 1,5 metra në total, sipas rezultateve të hulumtimit të ri. Niveli aktual i Detit Kaspik është vetëm 1 metër mbi nivelin më të ulët historik të arritur në fund të viteve 1970.

Ky avullim i ujit nga Deti Kaspik është shoqëruar me temperatura shumë më të larta se normale të ajrit në sipërfaqen e detit. Të dhënat e studimit zbulojnë se temperaturat e Detit Kaspik u rritën me një shkallë midis dy periudhave të konsideruara midis viteve 1979-1995 dhe 1996-2015.

Pasojat e ngrohjes globale

Deti Kaspik thahet

Pasojat e rritjes së temperaturave të shkaktuara nga ngrohja globale rezultojnë në humbjen e një vëllimi të madh të këtij liqeni me ujë të kripur dhe rënien që speciet që banojnë në të do të pësojnë ndërsa temperaturat e planetit rriten më shumë.

Deti Kaspik është i rrethuar nga pesë kombe dhe përmban burime të bollshme natyrore dhe jetë të egër të larmishme. Alsoshtë gjithashtu një burim i rëndësishëm i peshkimit për vendet përreth. Pra, rënia e saj do të ketë pasoja në të ardhmen.

Incredibleshtë e pabesueshme të shohësh se si ngrohja globale është në gjendje të avullojë detet që kanë mbetur atje për miliona vjet dhe në vetëm disa shekuj po zhduket.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.