Ngrohja e oqeaneve është tashmë 13% më e lartë se sa pritej

oqean

Sot, ne jemi duke përdorur lëndë djegëse fosile për shumë qëllime që, megjithëse ato na e bëjnë jetën më të lehtë, kanë një efekt anësor të padëshiruar të shtimit të dioksidit të karbonit në atmosferë. Kështu që, që nga viti 1980 nivelet e CO2 janë rritur më shumë se 40% gjë që ka bërë që ngrohja globale të përshpejtohet.

Oqeanet thithin më shumë se 90% të gjithçkaje është nxehtësia, diçka që, në mënyrë të pashmangshme, i shkakton shumë probleme jetës që është në to.

Sipas një studimi të botuar në revistën 'Science Advances', ngrohja e oqeaneve është tashmë 13% më e lartë se sa pritej dhe vazhdon të përshpejtohet. Për të arritur në këtë përfundim, ata përdorën sistemin e notimit Argo, të cilat janë gjithandej që ngrihen dhe bien në mënyrë autonome në oqeane, duke mbledhur të dhëna për temperaturën në thellësi prej 2000 metrash. Pasi të ngarkohen, ata i dërgojnë këto të dhëna me valë në satelitë për analiza të mëtejshme.

Duke krahasuar matjet e temperaturës me rezultatet që ata llogaritën nga modelet kompjuterike dhe duke përdorur të dhënat e fundit të temperaturës, ata ishin në gjendje të dinin se shkalla e ngrohjes në 1992 është pothuajse dy herë më e lartë se në 1960. Kjo do të thotë që ngrohja e oqeanit po përshpejtohet vitet e fundit.

Oqeani dhe malet

Studiuesit zbuluan se oqeanet jugore kanë përjetuar ngrohje të jashtëzakonshme, ndërsa Oqeanet Atlantike dhe Indiane kohët e fundit kanë filluar t'i nënshtrohen këtij procesi. Akoma, nuk ka dyshim se, ndërsa temperatura rritet, pak nga pak dhe në mënyrë progresive të gjitha pjesët e planetit Tokë do të preken.

Në rastin specifik të oqeaneve, ne tashmë po shohim pasojat: shkëmbinj nënujorë koralesh janë zbardhues, popullsia e krillit është zvogëluar me më shumë se 80%, Dhe ka disa kafshë, të tilla si kandil deti, që fillojnë të shumohen.

Ju mund ta lexoni studimin e plotë këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.