Rritja e nivelit të detit po përshpejtohet gjithnjë e më shumë

shkrirja e akujve polare

Siç është përmendur në raste të tjera, niveli i detit nuk do të rritet gradualisht ose në mënyrë të qëndrueshme me kalimin e kohës. Nëse përqendrimet e gazeve serë vazhdojnë në këtë mënyrë, rritja e nivelit të detit së bashku me temperaturat e planetit do të jetë më e shpejtë dhe më e shpejtë.

Një studim ka analizuar rritjen e nivelit të detit me kalimin e kohës dhe ka arritur në përfundimin se ai u rrit në 2014 50% më shpejt se në 1993. Çfarë e bëri nivelin e detit të ngrihej kaq shpejt?

Shkrirja e akulloreve polare

shkrirja e polit të veriut

Niveli i oqeaneve po rritet gjithnjë e më shpejt. Përveç kësaj, ka zona që, për shkak të pranisë së dukurive ekstreme meteorologjike si uraganet dhe stuhitë tropikale, shtyjnë ujin e detit në brendësi dhe lënë shumë zona bregdetare të pabanueshme.

Studimi ka gjetur arsyen pse niveli i detit po rritet gjithnjë e më shpejt. Bëhet fjalë për shkrirjen e akullit të Grenlandës. Rritja e temperaturave mesatare globale për shkak të emetimeve të gazrave serë të shkaktuara nga aktivitetet njerëzore po shkakton 25% të rritjes së shpejtësisë së ngritjes së nivelit të detit. 20 vjet më parë, shkrirja e Grenlandës shkaktoi vetëm një rritje të nivelit të detit me 5%.

Kjo mund të na bëjë të reflektojmë mbi shpejtësinë me të cilën po ndodhin ngjarjet natyrore. Ne po flasim për faktin se në vetëm 21 vjet, ritmi i shkrirjes së Grenlandës po bëhet gjithnjë e më i shpejtë. Estimatedshtë vlerësuar se deri në vitin 2050, Nuk do të ketë më akull në verë në Polin e Veriut. Kjo mund të nënkuptojë zhdukjen e miliona qyteteve bregdetare në të gjithë botën.

Në vitin 2014, niveli i oqeaneve u rrit rreth 3,3 mm / vit kundrejt 2,2 mm / vit në 1993, specifikoni studiuesit në revistën Nature Climate Change. Këto përfundime të punës janë mjaft të rëndësishme pasi ato bëjnë një parashikim shumë të kujdesshëm të rritjes së nivelit të detit në të ardhmen. Vlerësohet se deri në fund të shekullit, pritet një rritje prej 60 deri në 90 centimetra.

Provat e ngritjes së nivelit të detit

Provat se shkrirja e Grenlandës dhe Antarktidës po përshpejton ngritjen e nivelit të detit janë shumë bindëse dhe të dukshme. Përveç kësaj, vetëm Groenlanda përmban mjaft ujë të ngrirë për të ngritur nivelin e oqeaneve me rreth shtatë metra, kështu që rreziku i shkrirjes totale të këtyre kapakëve është i madh. Shumica e shkencëtarëve që studiojnë shkrirjen dhe ngritjen e niveleve të detit vlerësojnë se deri në fund të shekullit me siguri do të jetë rritur me më shumë se një metër.

Në fillim të viteve 1990, gjysma e rritjes u shpjegua nga zgjerimi për shkak të ngrohjes, krahasuar me 30% 20 vjet më vonë, sipas studiuesve. Grenlanda kontribuon në këtë rritje sot me 25% kundrejt 5% dy dekada më parë. Ky studim ka ndihmuar për herë të parë në marrjen e dy metodave të ndryshme për të qenë në gjendje të matni nivelin e detit.

Metodat për matjen e ngritjes së nivelit të detit

ka gjithnjë e më pak akull dhe niveli i detit rritet

Metoda e parë e matjes së nivelit të detit është të shqyrtojmë kontributin në këtë rritje të tre elementeve: zgjerimi i oqeanit për shkak të ngrohjes globale, ndryshimet në sasinë e ujit të depozituar në tokë dhe shkrirja nga akullnajat dhe kapaku i akullit në Grenlandë dhe Antarktidë.

Për më tepër, metoda e dytë përdor altimetrinë satelitore. Kjo është matja e distancës midis satelitit dhe sipërfaqes së detit. Në këtë mënyrë, nëse distanca zvogëlohet, është se niveli i detit është rritur. Deri tani, të dhënat e siguruara nga lartësia e satelitit treguan pak ndryshime në 20 vitet e fundit.

Siç mund ta shihni, ngritja e nivelit të detit duhet të studiohet në thellësi pasi ka shumë katastrofa që mund të shkaktojë në zonat bregdetare dhe në ekonominë e shumë vendeve.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.