Rritja e nivelit të detit vë në rrezik Londrën dhe Los Anxhelosin

ngritja e niveleve të detit kërcënon qytetet bregdetare si Londra

Ka shumë qytete bregdetare në të gjithë botën që kanë një rrezik i lartë për t’u përmbytur nga ngritja e nivelit të detit. Përveç përmbytjeve, ai ka rreziqe të tjera të tilla si zhdukja e plotë e ishujve të përfunduar, humbja e habitateve natyrore dhe infrastruktura.

Ne nxjerrim në pah dy qytete si Los Anxhelos dhe Londër rreziku i përmbytjes së të cilave nga ngritja e nivelit të detit është shumë i lartë. Çfarë do të bëhet në lidhje me të?

Rritja e nivelit të detit në zonat bregdetare

Programi Botëror për Kërkime Shkencore dhe UNESCO kanë lëshuar një paralajmërim për të gjitha qytetet bregdetare në botë. Mesazhi është shumë i qartë: ngritja e niveleve të detit të shkaktuara nga ngrohja globale ka një rrezik të lartë për të zhdukur të gjitha zonat bregdetare. Programi filloi të hënën në Universitetin Columbia në New York.

"Parashikimet e ardhshme të ngritjes së nivelit të detit kërcënojnë ekzistencën e shumë shteteve sovrane dhe kanë implikime për migracionin global, sigurinë ushqimore dhe infrastrukturën bregdetare," tha Presidenti i Asamblesë së Përgjithshme të KB, Peter Thompson, në hapja e kongresit.

Projekti që studion ndryshimet rajonale në nivelin e detit dhe ndikimin që mund të ketë në qytetet bregdetare synon t'u sigurojë vendeve dhe komuniteteve bregdetare informacion mbi ndryshimin e klimës dhe ngrohjen globale. Për të njohur ndikimet, është e nevojshme të njohim kërcënimin dhe proceset mjedisore që shkaktojnë ngritjen e nivelit të detit. Kështu ai mund të përshtatet me popullatën ndaj efekteve të ndryshimit të klimës dhe të ofrojë zgjidhje për të.

Që nga mesi i shekullit të XNUMX-të, nivelet e detit janë rritur ndjeshëm dhe me një shpejtësi mjaft të shpejtë si rezultat i ngrohjes globale. Kjo ngrohje globale shkaktohet nga emetimet e gazeve serë që emetohen në aktivitetin njerëzor.

Shumë nga qytetet dhe zonat ekonomike më të rëndësishme të botës ndodhen përgjatë bregdetit. Nëse niveli i detit vazhdon me këtë ritëm, rreziku i përmbytjeve dhe zhdukjes së qyteteve është mjaft i lartë. Londra dhe Los Angeles janë shumë të prirur për dëmtime të përkohshme dhe shkatërruese nga rritja e niveleve të detit.

Vitalshtë me rëndësi jetike të njihen dhe vlerësohen ndikimet në qytete në mënyrë që të drejtohet përshtatja e qeverive në shkallë rajonale dhe të merren masa që ndihmojnë në zbutjen e problemeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.