Ngjarjet më të rëndësishme astronomike të prillit 2024

Ngjarjet astronomike Prill 2024

Atraksioni kryesor i ngjarjeve astronomike të prillit është shiu i meteorëve Lyrid, i cili arrin maksimumin natën e 22 dhe 23. Fatkeqësisht këtë vit përkon me një hënë pothuajse të plotë, gjë që do të vështirësojë shumë dukshmërinë. Megjithatë, duke pasur parasysh që shiu ishte mjaft intensiv, disa prej tyre mund t'i shijonim të qetë. Gjithsesi, ka një tjetër protagonist të madh në ngjarjet astronomike të këtij prilli. Një eklips i plotë diellor mund të shihet vetëm në Shtetet e Bashkuara, por tashmë po shkakton shumë diskutime në mbarë botën.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë Ngjarjet më të rëndësishme astronomike të prillit 2024 dhe karakteristikat e tyre.

Eklipsi i madh i Amerikës së Veriut

eklipsi diellor në Amerikën e Veriut

Eklipsi total i diellit të hënën, më 8 prill, do të jetë i dukshëm vetëm nga vende të tilla si Meksika, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja, duke e bërë atë atraksionin kryesor në mesin e të gjitha ngjarjeve astronomike të këtij muaji.

Nuk është për t'u habitur, veçanërisht në kontekstin e Meksikës, ku një eklips i plotë diellor nuk ishte vërejtur për 33 vjet, deri më 11 korrik 1991. Kjo ndodhi në një kohë kur aftësitë teknologjike ishin të kufizuara dhe kishte vetëm disa media në dispozicion për të transmetuar të gjithë ngjarjen. Meksika pret me padurim ardhjen e njerëzve nga cepa të ndryshme të planetit për eklipsin e radhës, i cili padyshim do të kontribuojë në rritjen e turizmit kombëtar. Vetëm në qytetin e Mazatlanit, llogaritet se në brigjet e tij do të zbresin afro 2 milionë turistë.

Për të siguruar një përvojë plotësisht të sigurt, rekomandohet të ndiqni sugjerimet për përdorimin e shikuesve ose filtrave të autorizuar. Lidhje të besueshme ofrohen në platformat e ndryshme të mediave sociale të Ruta Eclipse për të marrë këto mjete thelbësore në vende të ndryshme në Meksikë.

Ai pritet të ndikojë në sjelljen e shpendëve dhe madje mund të lidhet me një rritje të numrit të aksidenteve fatale të trafikut. Me shumë mundësi, kjo do të jetë ngjarja më e rëndësishme e muajit, por nuk mund të lëmë mënjanë lidhëzat që do të jenë aty, si dhe një shi tjetër meteorësh më pak të famshëm se Lyrids.

Është po aq e rëndësishme të mbani mend rëndësinë e mbajtjes së hidratimit adekuat dhe të pushimit në zona me hije për të parandaluar goditjen nga nxehtësia, marramendjen dhe parehatinë e përgjithshme. Asnjëherë mos shikoni direkt në diell pa mbrojtjen e duhur të syve. Përdorni syze speciale të krijuara posaçërisht për të parë eklipset diellore. Këto syze duhet të jenë në përputhje me ISO 12312-2 dhe të jenë të certifikuara për vëzhgim të sigurt diellor. Syzet e zakonshme të diellit nuk ofrojnë mbrojtje të mjaftueshme për të parë një eklips diellor. Mos u mbështetni tek ata për të mbrojtur sytë tuaj.

Mos harroni se nëse përdorni teleskopë, dylbi ose pajisje të tjera optike për të vëzhguar eklipsin, sigurohuni që ato të kenë filtra adekuat diellor për të shmangur dëmtimin e syve tuaj.

Lidhja e Saturnit dhe Marsit

kometa dhe eklipsi

Herët në mëngjes, fenomeni qiellor i planeti i kuq shumë afër Zotit të unazave dhe një hënë në rënie, e ndriçuar me vetëm 7%, do të zbukurojë qiejt tanë. Kjo lidhje mbresëlënëse, me vetëm 2,5 gradë ndarje, do të jetë e dukshme pa ndihmën e ndonjë pajisjeje, megjithëse përdorimi i dylbive rekomandohet për një përvojë më të mirë shikimi.

Vëzhgimi i lidhjes do të paraqesë një sfidë për ata në hemisferën veriore për shkak të horizontit dhe dritës së agimit. Megjithatë, në hemisferën jugore banorët do të kenë një avantazh të favorshëm. Të mërkurën, më 10 prill, do të ketë një lidhje midis Saturnit dhe Marsit.

Shkëlqimi maksimal i kometës 12P/Pons-Brooks

Të dielën e datës 21 do të kemi edhe një herë mundësinë të dëshmojmë fenomenin mbresëlënës qiellor të kometës 12P/Pons-Brooks. Ndërsa dielli lind, Kometa do të afrohet vetëm 31 gradë nga pozicioni ynë i shikimit, duke na lejuar të mahnitemi me afërsinë e saj mbresëlënëse. Kjo ngjarje e jashtëzakonshme mund të vërehet me sy të lirë dhe për një përvojë më të detajuar mund të përdoren dylbi apo edhe teleskopë me rreze të shkurtër. Përgatituni për shkëlqimin maksimal të kometës në këtë ditë të jashtëzakonshme.

Sipas llogaritjeve aktuale, ekspertët vlerësojnë se kometa do të arrijë shkëlqimin maksimal në fund të këtij muaji. Parashikimet më shpresëdhënëse sugjerojnë se do të arrijë një shkëlqim të magnitudës 4, duke e bërë atë të dukshëm me sy të lirë në vende që nuk preken nga ndotja nga drita.

Shiu i meteorëve Lyrid

lirida

Ndodh kur Toka kalon nëpër mbetjet e lëna nga kometa C/1861 G1 Thatcher, gjatë orbitës së saj rreth Diellit.Kjo kometë ka një periudhë orbitale prej afërsisht 415 vjet.

Lyridët e marrin emrin e tyre sepse rrezatuesi i tyre, d.m.th. Pika nga e cila duket se vijnë meteorët është në yjësinë e Lirës. Ky rrezatues ndodhet pranë yllit Vega, një nga më të ndriturit në qiellin e natës.

Meteorët Lyrid njihen si të ndritshëm dhe të shpejtë, me një shpejtësi mesatare prej rreth 49 milje në sekondë. Ata janë gjithashtu të njohur për prodhimin e kumbjeve të vazhdueshme dhe vijave të ndritshme në qiell që mund të zgjasin disa sekonda.

Për të vëzhguar Lyrids, nuk keni nevojë për pajisje të specializuara astronomike, vetëm një vend të errët larg ndotjes së dritës, si dhe durim për t'i lënë sytë tuaj të përshtaten me errësirën. Këshillohet që të vëzhgoni në drejtim të kundërt me rrezatuesin për të maksimizuar numrin e meteorëve të dukshëm.

Kjo ngjarje e meteorit vërehet çdo vit midis 16 dhe 25 prillit. duke arritur kulmin rreth 22 ose 23 prill. Në kushte ideale të errësirës dhe qiellit të pastër, deri në 15 deri në 20 meteorë mund të vërehen në orë gjatë kësaj periudhe. Megjithatë, në vite të jashtëzakonshme, janë regjistruar ritme deri në 100 meteorë në orë.

Për shkak të konvergjencës së a Hëna u ndriçua në 98% dhe në kulmin e shiut të meteorëve të këtij viti, shumica e meteorëve fatkeqësisht do të kalojnë pa u vënë re. Megjithatë, njerëzit që banojnë në rajone rurale me kushte të favorshme moti mund të parashikojnë kënaqësinë e të parit mesatarisht 7 deri në 10 meteorë çdo orë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për ngjarjet astronomike të prillit 2024 dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.