Çfarë është fole

Tanke të ngopura

A priori, koncepti i ngatërresë Ndoshta nuk ju duket si asgjë. Ne po shkojmë në fushën e gjeologjisë për të cilën ka fenomene të ndryshme që mund të ndodhin vazhdimisht dhe të na japin shumë informacion. Le ta vendosim veten brenda rrezes së strukturave sedimentare me origjinë kontinentale. Isshtë këtu ku gjejmë ndërthurjen e konglomerateve. Këto struktura kanë një implikim mjaft kurioz dhe mund të na japin informacion paee mjedisor. Imbrication ka studime të sedimenteve që vijnë nga Kenozoik dhe mund të jetë shumë e dobishme të merren informacione gjeologjike të një zone.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth folezimit.

Çfarë është fole

Ngarkesa

Ngarkesa nuk është asgjë më shumë se sedimentimi që ndodh në sistemet e lumenjve me energji të lartë dhe të ulët. Përcaktimi i tij ka për qëllim rindërtimin gjeografik, parandalimin dhe zbutjen e rreziqeve të paraqitura nga disa procese ekzogjene në zonat kontinentale. Për të studiuar këtë fole, nevojitet një rekord stratigrafik që Ndihmon për të kuptuar të gjitha ngjarjet gjeologjike që kanë ndodhur në të njëjtën zonë.

Kjo ndërthurje e shtresave ose konglomerateve mund të na sigurojë shumë informacione të vlefshme se si është formuar një sediment i caktuar. Mund të themi se kjo fole është renditja e blloqeve brenda një sedimente o dhe që bën që boshtet kryesore të vendosen afërsisht paralelisht dhe në një kënd të caktuar me horizontalen që tregon në drejtim të rrymës. Siç kemi përmendur më parë, ato janë sedimente që janë modifikuar nga veprimi i një rrjedhe lumore.

Për ta kuptuar më mirë, ne do të japim shembullin e një rrjedhje uji që mbart disa materiale të madhësisë së zhavorrit ose më të mëdha si një ngarkesë e poshtme. Kujtojmë që në transportin e sedimenteve mund të gjejmë disa lloje. E para ishte zvarritja: është transporti i sedimenteve më të mëdha që gradualisht lëvizin në nivelin e tokës duke u zvarritur. E dyta ishte kripëzimi: kripëzimi ishte transporti i sedimenteve pak më të vogla aq të rënda sa ato mund të lëviznin vetëm në hedhje të vogla.

Më në fund kemi pasur dy lloje transporti për ato sedimente më të vogla. Njëra ishte notim dhe njëra ishte shpërbërja. Flotacioni, siç sugjeron emri i tij, është transportimi i një materiali të caktuar përmes notimit në ujë. Shpërbërja është se grimcat janë aq të vogla sa ato treten në ujë.

Kjo tha, ne flasim për fole fshirëse kur Kjo ngarkesë e poshtme është madhësia e zhavorrit ose më e madhe. Këto clasts kanë një bosht më të gjatë se të tjerët, kështu që kur rryma e ujit humbet fuqinë, ato mbeten të depozituara në fund dhe vendosen në pozicionin që, në mënyrë hidrodinamike, është më i qëndrueshëm.

Si të njohim folezimin

Llojet e folezimit

Rezulton se sedimentet që transportohen nga rrjedha e ujit vendosen në pozicionin më të qëndrueshëm. Nëse clasts do të vendosen me një prirje kundër rrymës, ka shumë të ngjarë që forca e së njëjtës do t'i përmbysë ato përsëri. Me këtë njohje të ngopjes mund të na ndihmojë të dimë nëse në shpate të caktuara dhe morfologji gjeologjike ka pasur një rrjedhë lumi në të kaluarën.

Rezultati i vendosjes së clasts në pjerrësinë e rrjedhës bën ekziston një paketim i përbërësve të materialit që është mjaft karakteristik.

Kur vizualizojmë një shpat ku ka pasur një rrjedhë lumi mund të shohim karakteristikat e mëposhtme:

  • Sekuenca e clasts dhe materialeve segmentuar zakonisht ka një sekuencë-grimcë zvogëluar. Kjo është, shtresat që janë më të mëdha janë më të bashkangjitura në bazë sesa ato që janë më shumë në majë. Kjo sepse forca e rrjedhës së lumit nuk është aq e fortë sa të jetë në gjendje të transportojë sedimentet më të mëdha në majë.
  • Mund të gjejmë shumë pak hapësirë ​​ndërmjet dy klasteve, kështu që kuptohet që ato kanë një matricë shumë të vogël. Kjo është, që materialet janë depozituar së bashku.
  • Normalisht skajet janë të rrumbullakosura mirë pasi uji ka gërryer një pjesë të madhe të tyre. Rareshtë e rrallë të gjesh disa tehe të mprehta.
  • Ndërsa clastet janë të ngatërruara, ne mund t'i gjejmë ato me një prirje në të njëjtin drejtim që është ai që zbulon drejtimin e ujit të rrjedhës së lumit.

Informacione për përplasjet e ngarkuara

Imbracioni i sedimentit

E gjithë kjo analizë e klasave të depozituara në një mënyrë të caktuar na jep shumë informacione se si janë depozituar këto sedimente. Gjëja e parë është të merret parasysh zgjedhja e madhësive dhe shtresimi i qartë që vërehet. Kjo tregon se mund të ndodhë që njerëzit e transportit të kishin një rrjedhë të trazuar. Nëse shtresat janë gjithashtu të rrumbullakosura, kjo tregon që rrjedha e lumit ishte relativisht intensive dhe e gjatë.

Ndërthurja e klasteve zbulon drejtimin e rrjedhës së rrjedhës së lumit. Duke ditur drejtimin në të cilin vendosen sedimentet, ne mund të dimë se në cilin drejtim drejtoi rrjedha e ujit. Sekuenca e sedimenteve në pozicionin e grurit në rënie tregon që lumi po humbte kapacitetin e tij të transportit me kalimin e kohës. Ai gjithashtu sugjeron që ka pasur disa ngjarje përmbytjesh që kanë transportuar materiale më të ashpra dhe kanë gërmuar kanale të vogla midis argjendeve ranore të depozitave të mëparshme.

Nëse shohim nga afër, konglomeratet janë të lidhura me të gjitha ndryshimet klimatike dhe tektonike që ndodhin me kalimin e kohës. Gjithashtu te kombinimi i të dyjave. Proceset tektonike janë përgjegjëse për krijimin e kreshtave, ngritjen dhe fundosjen e zonave të kufizuara nga prishjet. Sidoqoftë, efektet klimatike janë ato që krijojnë këto fusha aluviale dhe zgjerimin e brigjeve të lumenjve.

Siç mund ta shihni, në sajë të ndërthurjes së klasteve ne mund të zbulojmë një informacion të madh rreth asaj që kishte atje shumë kohë më parë. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth folezimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.