Ne kemi humbur kontrollin e ndryshimit të klimës

Efektet e ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës është një problem që nuk do të ishte aq serioz nëse qeniet njerëzore do të kishin mësuar të kujdeseshin për planetin dhe të mos e shkatërronin atë duke menduar se burimet e tij janë të pakufizuara. Emetimi i vazhdueshëm i gazrave serë, ndër të cilat janë dioksidi i karbonit dhe metani, ka bërë që ekuilibri natyror të humbet, deri në pikën që kemi arritur të hyjmë në një epokë të re gjeologjike në Antropocen.

Megjithëse mund të merreshin masa për të parandaluar që efektet e ndryshimit të klimës të ishin shkatërruese, ato ata nuk do të shërbenin për ta ndaluar atë sipas një studimi nga ekspertë nga Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania që është botuar në revistën 'Nature'.

"Dritarja e mundësisë", e quajtur me emrin e shkencëtarit dhe një prej autorëve të studimit Robert Pincus të Universitetit të Kolorados në Boulder, po mbyllet. Nëse duam të parandalojmë që temperatura mesatare e planetit të rritet më shumë se 1,5 gradë Celsius, do të na duhet të veprojmë sa më shpejt të jetë e mundur dhe të ndalojmë përdorimin e lëndëve djegëse fosile dhe ndotësve të tjerë. Dhe edhe kështu, do të ishte e vështirë nëse nuk do të ndodhte një ngrohje dy ose tre shkallëshe.

Me këtë në mendje, është e rëndësishme të kuptohet se është duke u bërë urgjente që njerëzimi të jetë i vetëdijshëm për atë që po ndodh me klimën e Tokës, pasi përndryshe shumë jetë mund të kërcënohen ndërsa temperatura rritet dhe shkrirja përshpejton.

Ari polar i kequshqyer

El studim, bazuar në vëzhgimet e drejtpërdrejta të ndryshimit të klimës dhe në studimin e kapacitetit të oqeaneve për të thithur karbon dhe grimca që lundrojnë në atmosferë, mund të merret si paralajmërim. Një paralajmërim se na mbetet pak kohë për të marrë masa vërtet efektive që shërbejnë në mënyrë që qytetet dhe qytetet të kenë të paktën një mundësi për t'u përshtatur në një botë që ndryshon gjithnjë e më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.