Cili është ndryshimi midis një anticikloni dhe një stuhie?

anticiklon dhe stuhi

Diferenca midis anticiklonit (A) dhe squall (B)

Stuhitë dhe anticiklonet u referohen presioneve të ndryshme të atmosferës. Presioni atmosferik matet në milibar (mbar). Një milibar është e barabartë me një të mijtën e 1 bar, dhe një bar është e barabartë me 1 atmosferë (atm). Shtë e rëndësishme të dini se çfarë do të thotë një milibar, pasi ndryshimi i pak a shumë milibarëve në një rajon krijon stuhi dhe anticiklone.

Përpara hyrjes në detaje, anticiklonet dhe stuhitë janë lehtësisht të identifikueshme në një hartë duke marrë parasysh izobaret. Nëse ka më shumë presion se normalisht, për shembull 1024 mb, është kur flasim për një anticiklon. Kur presioni është i ulët, për shembull 996 milibar, siç duket në imazh, flasim per nje stuhi. Nga këtu, klima e lidhur me presione të ndryshme është e ndryshme.

Antikikloni

peisazh i kthjellët i qiellit

Zakonisht mund ta krahasonim me kohën e qëndrueshme, me një qiell të pastër dhe me Diellin. Presioni i tij është afërsisht nga 1016 milibar ose më shumë.

Ajri në një anticiklon është më i qëndrueshëm se ajri përreth tij. Nga ana tjetër, ajri zbret poshtë nga atmosfera, duke prodhuar fenomenin e njohur si "rënia". Rënia si e tillë parandalon formimin e reshjeve. Mënyra e zbritjes së ajrit ndryshon sipas hemisferës ku jemi. Në hemisferën veriore, ajo vërtitet poshtë në drejtim të akrepave të orës. Dhe në hemisferën jugore, e kundërta.

Stuhi

retë e stuhisë

Në kundërshtim me anticiklon, ka të bëjë me mot të paqëndrueshëm, qielli me re dhe reshjet e shiut. Presioni i tij është më pak se 1016 milibar.

Drejtimi i rrotullimit të ajrit në stuhi, i cili në këtë rast ngrihet përpjetë, e bën atë në drejtim të kundërt me anticiklonin. Kjo është, në drejtim të akrepave të orës për hemisferën jugore dhe në drejtim të kundërt të akrepave të sahatit për hemisferën veriore.

Ata zakonisht sjellin erëra dhe minimizojnë temperaturën, si në verë ashtu edhe në dimër. Zakonisht ndodh për shkak të hyrjes së më pak rrezeve diellore, pasi retë i reflektojnë ato duke i parandaluar ato të kalojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.