Ndryshimi i klimës do të ndikojë në turizmin dhe ekosistemet detare

ngritja e nivelit të detit për shkak të ndryshimit të klimës

Efektet e ndryshimit të klimës siç janë rritja e niveleve të detit, temperaturat më të larta të ujit, lartësitë e valëve dhe frekuenca dhe intensiteti i shtuar i ngjarjeve ekstreme do të ndikojnë në turizmin dhe ekosistemet detare.

Këto efekte të ndryshimit të klimës janë tashmë të pranishëm në Detin Mesdhe, sidomos në pjesën e Valencias. Miguel Rodilla është një biolog nga Universiteti Politeknik i Valencias dhe ka komentuar se të gjitha ndërtesat, shëtitoret dhe brigjet e Valencias do të duhet të ndryshojnë pamjen e tyre aktuale për t'u përshtatur me këto efekte të ndryshimit të klimës.

Lini bregdetin

Plazhi i Valencias

Gjëja e parë është përshtatja me rritjen e niveleve të detit. Për ta bërë këtë, është më mirë të përshtateni me kalimin e viteve dhe të ndryshoni strukturën pak nga pak, në mënyrë që shpenzimet ekonomike të mos jenë aq tronditëse ose të drejtpërdrejta. Lënia e bregdetit është një përparësi meqenëse kërcënimi nuk është vetëm ai i rritjes së nivelit të detit, por me më shumë ujë, stuhitë do të shkatërrojnë gjithçka në rrugën e tyre.

Në lidhje me rritjen e temperaturave të ujit të detit, ne kemi zhdukjen e shumë specieve të zakonshme dhe shfaqjen e shumë pushtuesve të tjerë nga vendet e largëta të tilla si ujërat tropikale ose Deti i Kuq.

Mesdheu është veçanërisht i ndjeshëm ndaj fenomenit të acidifikimit të nxitur nga ndryshimi i klimës, e cila supozon rritjen e aciditetit të ujit, për shkak të rritjes së dioksidit të karbonit në atmosferë. Kjo gjithashtu shkakton një rritje të dukshme të shtresëzimit të ujit. Konsiston në atë që ka shumë vështirësi në ujë për të qenë në gjendje të përzihet, gjë që çon në një problem të disponueshmërisë së lëndëve ushqyese.

Rritja e vdekshmërisë së specieve dhe adaptimi

Për arsyet e përmendura më lart, rritje të vdekshmërisë janë regjistruar në shumë specie si gorgonians dhe specie të tjera si algat gëlqerore kanë vështirësi të mbijetojnë (kjo për shkak se algat kanë nevojë për përqendrime të larta të karbonatit të kalciumit i cili nuk është më i disponueshëm për një rritje e CO2 në ujë).

Rritja e nivelit të detit do të modifikojë plazhet dhe ndryshimin e frekuencës dhe madhësisë së stuhive do të shkaktojë dëme dhe do të shkaktojë probleme në strukturat bregdetare. Vetëm një rritje e lehtë në këtë nivel mund të ndikojë shumë në ujëmbajtjen bregdetare dhe të gjenerojë probleme të disponueshmërisë së ujit të freskët.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.