Ndryshimi i klimës shkakton një lak negativ në Amazon

ul reshjet në Amazon

Ndryshimi i klimës po ndryshon të gjitha modelet në klimën e botës. Si në temperatura, ashtu si në regjimin e reshjeve dhe të tjerët. Jo të gjitha ekosistemet e botës janë njësoj të prekshme nga efektet e ndryshimit të klimës dhe as nuk preken në të njëjtën mënyrë.

Në këtë rast, do të flasim efektet e ciklit të shkaktuara nga zvogëlimi i reshjeve mbi pyjet e Amazonës. Çfarë e shkakton ndryshimin e klimës në Amazon?

Ulja e reshjeve

Pasoja e parë e rënies së reshjeve në Amazon është rritja e vdekshmërisë në pyje. Pylli i Amazonës është karakterizuar gjithmonë nga reshjet e tij të bollshme dhe lagështia e lartë. Sidoqoftë, për shkak të ndryshimit të klimës, modeli i reshjeve është më i ulët.

Bimësia është pothuajse përgjegjëse për 30% të formimit të reve dhe, duke ulur sasinë e masës pyjore në Amazon, ajo futet në një lak. Bie shi më pak, më shumë pemë vdesin, bie shi edhe më pak sepse ka më pak pemë, dhe më shumë pemë vdesin sepse bie më pak shi. Përveç kësaj, zvogëlimi i numrit të pemëve të gjalla përkeqëson periudhat rajonale të thatësirës, ​​e cila nga ana tjetër rrit shkallën e vdekjes së bimësisë.

Pylli i Amazonës është një element kritik i sistemit global të klimës. Nëse sipërfaqja e saj vazhdon të tkurret me të njëjtën shpejtësi si në dekadat e mëparshme, kjo mund të çojë në ndryshime drastike të klimës së Tokës. Janë kryer studime se si ky pyll po reagon ndaj periudhave më ekstreme të thatësirave që pritet të jenë gjithnjë e më të zakonshme dhe intensive për shkak të ngrohjes globale.

Sigurisht, veprimet njerëzore në xhungël e përkeqësojnë këtë situatë në nivele ekstreme, pasi ajo është shkaku kryesor i shpyllëzimit në Amazon. Pas një sezoni të thatë në të cilin reshjet e shiut janë gjysmë normale, deri në 10% të pyllit mund të humbasin. Mund të duket pak, por nëse xhungla vazhdon të zhduket, toka pjellore do të zhduket, pasi të gjithë lëndët ushqyese të Amazonës ruhen në bimë. Ulja e tyre do të kishte gjithashtu një efekt shkatërrues në thithjen e CO2, duke shkaktuar një ndryshim drastik në klimën e botës.

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.