Ndryshimi i klimës rrit transmetimin e sëmundjes

ndryshimi i klimës dhe sëmundja

Sepse një nga efektet kryesore të ndryshimit të klimës është rritja e temperaturave mesatare të planetitKjo favorizon shpërndarjen e specieve ngjitëse në më shumë vende të botës.

A doni të dini se si ndryshimi i klimës përhap sëmundjet ngjitëse?

Efektet e ndryshimit të klimës

mushkonjë zika

Ndryshimi i klimës rrit temperaturat e të gjithë planetit. Për këtë arsye, ka zona ku temperaturat ishin më të ulëta më parë dhe nuk kishte kushte të përshtatshme për speciet që përhapnin sëmundje, të tilla si mushkonjat afrikane, për të banuar, dhe për këtë arsye nuk kishte asnjë rrezik. Sidoqoftë, me rritjen e temperaturave, ka zona që ato lejojnë që mushkonjat të jenë në to dhe mund të përhapin sëmundje.

Sëmundjet që ka më shumë të ngjarë të përhapen janë ato që prekin sistemin e frymëmarrjes, për shkak të ndryshimeve që shkaktohen në sistemin imunitar.

Rritja e temperaturës globale gjithnjë e më shumë përcakton sjelljen e fenomeneve atmosferike që shkaktojnë ndryshime në fiziologjinë e trupit dhe i bën njerëzit me gjendje kronike të mushkërive më të ndjeshëm ndaj marrjes së sëmundjeve.

Ata që preken më shpesh vuajnë nga astma, emfizema pulmonare ose sëmundja pulmonare obstruktive kronike (COPD).

Sëmundjet infektive që përhapen

transmetimi i sëmundjes

Meqenëse përqendrimi i gazrave serë në atmosferë po rritet, mushkëritë janë më të ndjeshme ndaj dëmtimit. Kjo shkakton një reaktivitet më të madh të organit ndaj sëmundjeve dhe rrit përhapjen e disa prej tyre, siç është ai i shkaktuar nga virusi i gripit.

Prandaj, ndryshimi i klimës kjo i bën ata njerëz që janë nikoqirë më të ndjeshëm më të prekshëm.

Kur ndodhin shira të mëdha, uragane, ndryshime të papritura të motit ose nxehtësi të tepruar, transmetimi i sëmundjeve të caktuara të shkaktuara nga viruset, bakteret dhe parazitët bëhet më i lehtë. Të gjitha këto pasoja rrjedhin nga ngrohja globale.

Jo vetëm njerëzit që janë më të prekshëm infektohen më lehtë, por të gjithë ata që janë të shëndetshëm do të preken gjithashtu, pasi sistemi imunitar do të sulmohet nga kushtet që i rrethojnë dhe që ndryshojnë vazhdimisht.

Kur kjo ndodh dhe mjedisi ynë ndryshon, disa variacione lindin në zakonet që përbëjnë mënyrën tonë të jetës. Për të marrë një ide, në vendet ku nuk bie shi tani ka shira të rrëmbyeshëm dhe temperatura më ekstreme. Kjo i bën njerëzit të kalojnë më shumë kohë në shtëpi ose brenda, duke qëndruar me më shumë njerëz, duke mos ngrënë si duhet, ose duke u bërë depresion.

Funksionimi i sëmundjeve

sëmundjet në të gjithë Evropën

Këto rrethana që sulmojnë sistemin imunitar ndikojnë në funksionimin e tij dhe ju bëjnë të rikrijoni situata më të shpeshta ku ka kontakte me njerëz që mbajnë viruse. Për shkak të kësaj, sëmundjet mund të përhapen më shpejt.

Me pak fjalë, ndryshimi i stilit të jetës së njerëzve e bën më të lehtë përhapjen e viruseve.

Përveç viruseve që prekin sistemin e frymëmarrjes, "sëmundjet e transmetuara nga vektorët", domethënë ato që barten nga organizma të gjallë si mushkonjat, kanë aftësinë e tyre ngjitëse të ndryshuar. Viruset Dengue, Zika ose Chikungunya transmetohen nga mushkonjat dhe këto, si organizma të gjallë, gjithashtu ndryshojnë zonën e tyre të aktivitetit, të detyruar të migrojnë për shkak të ndryshimeve të lagështisë dhe temperaturës.

Ndryshimi i klimës jo vetëm që ndryshon mënyrën e jetës së njerëzve, por gjithashtu ndryshon florën dhe faunën. Mushkonjat kanë rritur popullsinë e tyre që nga ajo kohë kanë qenë në gjendje të zgjerojnë gamën e tyre. Në vendet ku nuk kishte mushkonja më parë, tani është infektuar me to dhe ato janë rrugë perfekte të transmetimit të sëmundjes.

Bakteret më të transmetueshme janë ato që nuk shkaktojnë dëmtime të mushkërive por gjithashtu ndikojnë në mënyra të tjera si leptospiroza. Kjo sëmundje shfaqet tek ata që kanë kontakte të shpeshta me kafshë të ndotura. Organizmat infektivë gjenden në urinën e minjve, qenve dhe maceve dhe në bimët që janë të ndotura me urinë.

Siç mund ta shihni, ndryshimi i klimës ndikon gjithashtu në transmetimin e sëmundjeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.