Si ndikon ndryshimi i klimës tek njerëzit

Varfëria në Afrikë

Ndryshimi i sotëm i klimës është problemi më i madh me të cilin njerëzimi është përballur në një kohë të gjatë. Emetimet e larta të gazrave serrë, ndotja, shpyllëzimi dhe keqpërdorimi i burimeve po shkaktojnë destabilizimin e klimës.

Shtë një problem serioz. Na tregoni si ndikon ndryshimi i klimës tek njerëzit.

Rritja e niveleve të detit

Kiribati, vendi i parë që u shkatërrua nga ndryshimi i klimës.

Ndërsa planeti ngroh akullin në pole shkrihet dhe përfundon, natyrisht, në det, duke bërë që niveli të rritet. Duke bërë kështu, njerëzit që jetojnë në ishuj të ulët ose në brigjet do të duhet të lëvizin në rajone të tjera për t'u mbrojtur.

Një nga rastet më dramatike është ai i Kiribatit. Ky arkipelag, i vendosur në Paqësorin qendror perëndimor, mund të zhytej para fundit të shekullit, siç e përmendëm në blog.

Pushtimi i dëmtuesve tropikalë

Mushkonja tigër

Mushkonja tigër, vendas në Azinë Juglindore, ka arritur të arrijë në shumë pjesë të Evropës dhe Amerikës.

Temperaturat janë duke u rritur në pjesën më të madhe të globit, me çfarë insektet tropikale që shkaktojnë sëmundje, të tilla si mushkonja tigër, mund të arrijnë rajone ku nuk mundeshin më parë duke vënë në rrezik shëndetin e njerëzve.

Mungesa e ushqimit

Thatësira

Thatësira do të jetë më intensive në shumë pjesë të botës, të tilla si Spanja.

Në shumë pjesë të botës, të tilla si Spanja, do të jetë gjithnjë e më e vështirë të kultivohet për shkak të thatësirave. Temperaturat e larta dhe reshjet e pakta të shiut do të shkaktojnë erozion të tokës, kështu që bimët do të kenë probleme në rritje, dhe madje edhe më shumë probleme të japin fryte nëse nuk krijohen hibride rezistente ndaj këtyre kushteve.

Çfarë të bëjmë? Në fakt, ne mund të bëjmë shumë për të ngadalësuar ndryshimin e klimës. Veprime të tilla si fikja e dritës kur nuk na duhet, shmangia e përdorimit të automjeteve ose shfrytëzimi më i madh i udhëtimeve, riciklimi ose mbjellja e pemëve janë veprime të vogla që mund të shkojnë shumë larg.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.