Ndryshimi i klimës prek gratë shtatzëna

Grua shtatzënë Pasojat e ngrohjes globale po prekin të gjithë njerëzimin, dhe gjithashtu ata që duan të kenë fëmijë. Me të vërtetë, ndryshimi i klimës prek gratë shtatzëna, të cilat kanë lindje të parakohshme me pasojë rrezikun për foshnjën.

Në vende të tilla si Nikaragua ose Karaibet, ekspertët e Bankës Botërore për klimën pohojnë se temperatura do të rritet me një mesatare prej 4 gradësh, që do të thotë se do të ketë më shumë thatësira dhe deri në 80% më shumë ciklone tropikale, në të njëjtën kohë që do të shihnim se si akullnajat gradualisht do të zhdukeshin.

Një studim i fundit i titulluar »Goditjet e motit dhe shëndeti në lindje në Kolumbi» zbuloi se shëndeti i këtij grupi do të ndikohej shumë. Sa më gjatë të zgjasë një valë nxehtësie, aq më shumë gjasa ka që lindja të jetë e parakohshme. Edhe pse për momentin efektet nuk janë shumë të forta, pasi që probabiliteti i lindjes natyrale zvogëlohet vetëm me 0 pikë përqindje dhe me 5 pikë që foshnja të lindë e shëndetshme, studimi thotë se nëse temperaturat vazhdojnë të rriten, të jenë më shumë valë të nxehtësisë dhe rreziqet shëndetësore për nënën dhe fëmijën e saj ka të ngjarë të rriten gjithashtu.

Në mënyrë që të keni një pasardhës të shëndetshëm, është e rëndësishme të jeni në gjendje të përballeni me ndryshimin e klimës, dhe kjo nënkupton që të keni të ardhura për të mbijetuar. Ne gjithashtu duhet të flasim për shëndetin emocional të grave shtatzëna, sepse nëse ato kanë stres ose depresion, fetusi do ta perceptojë atë. Në fakt, një studim i kryer në Kenia tregoi se një rënie prej 1 milimetër në vit në reshje rrit hormonin e stresit me 0% -kortizoli-. Nëse niveli i stresit mbetet i lartë për disa ditë ose javë, probabiliteti i shfaqjes së sëmundjeve do të rritet.

Për të mbrojtur shëndetin e nënave dhe fëmijëve, të dy duhet të ndihmohen, të dy investimet në rritje në shëndetin publik të jetë në gjendje të kontrollojë shtatzëninë, të tilla si lehtësimin e aksesit në ushqim veçanërisht për familjet me pak burime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.