Ndryshimi i klimës sjell pranverën përpara për dallëndyshet

speciet ndryshojnë ritmin e tyre për shkak të ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës ndikon sinkronia e shumë specieve në ekosisteme. Për shkak të ndryshimeve në temperaturat mesatare globale, shumë specie migratore po ndryshojnë rrugët dhe ritmet e tyre.

Kjo ndodh në rastin e dallëndyshes së zakonshme, e cila sa herë që arrin më herët në pranverë në Gadishullin Iberik. Ndërsa efektet e ndryshimit të klimës rriten dhe temperaturat globale rriten, dallëndyshet mbërrijnë më herët në Spanjë në rrugën e tyre migratore.

Regjistrimet e Gëlltitjes së Barnit

dallëndyshet vijnë në Spanjë më herët për shkak të ndryshimit të klimës

Që nga mesi i shekullit të kaluar, një dallim në rritje është vërejtur te dallëndyshet. Dhe është që sa herë që ata arrijnë më herët në Spanjë në pranverë, gjatë rrugës së tyre migratore. Ata kanë ardhur në Spanjë deri në një muaj sesa zakonisht, ose çfarë duhet të bëjnë ata.

Essentialshtë thelbësore të merren të dhëna për aktivitetet e gëlltitjes së hambarit në mënyrë që të arrihen në përfundime. Programi SEO / BirdLife's Birds dhe Climate Ata janë përgjegjës për grumbullimin e të dhënave vjetore të arritjeve të dallëndysheve gjatë gjithë viteve, në mënyrë që më vonë të jenë në gjendje t'i krahasojnë ato dhe të gjenerojnë atë prirje. Ky aktivitet konsiston në regjistrimin e datave të para në të cilat ndodhin fenomene të ndryshme fenologjike, siç janë migrimi i zogjve, lulëzimi i pemëve të bajames, fillimi i riprodhimit ose shfaqja e insekteve të para. Këta janë disa nga faktorët që përfaqësojnë fillimin e pranverës.

Speciet migratore të shpendëve kalojnë ngushticën e Gjibraltarit kur shohin kushte të favorshme

Speciet migratore të shpendëve kalojnë ngushticën e Gjibraltarit kur shohin kushte të favorshme

E gjithë kjo veprimtari është e mundur vetëm nëse qytetarë nga të gjitha anët e vendit bashkëpunojnë duke shënuar aktivitetin ose duke dhënë informacione rreth dallëndysheve. Që nga fillimi i kësaj pune, më shumë se një mijë vullnetarë kanë kontribuar më shumë se 100.000 të dhëna për aktivitetin e dallëndyshes.

Blas Molina punon në zonën e monitorimit SEO / BirdLife dhe ka shpjeguar se:

"Shfaqja e dallëndyshes së parë në qytetin ose qytetin tonë, data e kthimit të lejlekut në folenë e saj, vëzhgimi i swights të parë që zbukurojnë qiellin urban ose dëgjimi i parë i këngës së bilbilit në pemët dhe brigjet e lumenjve, janë disa nga të dhënat që bëhen në këto data. Por rëndësia e tij qëndron në kalimin e kohës, e cila është mënyra se si mund të vlerësohet ndryshimi i modeleve migratore të disa specieve ose nëse ndryshimi i klimës ndikon në to "

Marrëdhënia midis motit dhe zogjve

zogu i zi bën miqësinë e tij në qytete

Evidentshtë e qartë se klima është një faktor përcaktues për migrimin dhe sjelljen e zogjve. Kushtet klimatike janë ato që vendosin mbërritjen dhe largimin e zogjve, vonesën ose përparimin e lulëzimit ose zierjen e insekteve. Në lidhje me migrimin e zogjve, është me rëndësi jetike të merren parasysh kushtet meteorologjike mbizotëruese në zonën e kalimit të zogjve, siç është ngushtica e Gjibraltarit.

Atshtë në këtë pikë ku erërat e lindjes mund të prodhojnë më shumë vonesë në mbërritjen e specieve migratore nëse fryhen të forta. Dallëndyshet ata preferojnë të presin për të kaluar ngushticën nëse shohin se kushtet ato nuk janë aq të favorshme. Kjo situatë në të cilën dallëndyshet preferojnë të presin që situata të përmirësohet ka ndodhur që prej javës së kaluar, në të cilën stuhia me shi dhe me erë në Detin Alboran bëri që dallëndyshet të grumbulloheshin në brigjet afrikane ndërsa prisnin që situata të përmirësohej.

Pranvera po vjen herët për zogjtë

pëllumbi i egër përgatit folenë kur mbërrin pranvera

Në këtë pikë të vitit, lulëzimi i pemëve të bajames është regjistruar tashmë në jug dhe në pjesën më të madhe të qendrës së gadishullit, gjë që sjell me vete ardhjen e zogjve të parë migrues, siç është dallëndysha e zakonshme, rrafshi i përbashkët, krialumi evropian ose qift i zi, i cili fillon zgjerimin e tij drejt veriut, ndërsa të tjerët largohen nga Gadishulli Iberik drejt gjerësive gjeografike më veriore, siç është vinçi i zakonshëm ose pata e zakonshme.

Në zonat urbane, disa specie fillojnë aktivitetin e tyre riprodhues, duke filluar ndërtimin e foleve, njohjen e specieve si zogu i zi, etj. Ndryshimi i klimës po bën që speciet të ndryshojnë "oraret" e tyre dhe aktivitetet. Përveç kësaj, këto aktivitete fenologjike janë më të avancuara në qytete sesa në natyrë pasi ato veprojnë si ishuj të nxehtësisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.