A është ndryshimi i klimës një mundësi për përfitim ekonomik?

Kili vendos ndryshimin e klimës para rritjes ekonomike

Siç është parë në artikuj të tjerë në lidhje me rritjen ekonomike dhe ndryshimin e klimës, ka njerëz që e shohin këtë dukuri globale si një mundësi për të rritur produktivitetin dhe nxisin rritjen ekonomike të vendeve. Kështu mendon ekonomisti britanik Dimitri Zenghelis.

Në çfarë bazohet ky ekonomist për të menduar se ndryshimi i klimës është një mundësi për t’u rritur ekonomikisht dhe për të mos e parë atë si një kërcënim global?

Ekonomia dhe ndryshimi i klimës

Dimitri

Dimitri Zenghelis Ai është Bashkë-Drejtor i Politikave në Institutin e Kërkimeve Grantham në London School of Economics dhe beson se ndryshimi i klimës është një mundësi ekonomike për rritje. Përballë nevojës në rritje për një tranzicion të energjisë të bazuar në dekarbonizimin dhe përdorimin e energjive të rinovueshme, Dimitri mendon se bastet për energjitë e pastra dhe efikasitetin e energjisë mund të sjellin përfitime ekonomike për një vend.

Faktorët ekonomikë për t'u marrë parasysh si përshpejtimi në inovacion dhe prodhim, një rritje e njohurive, zhvillimi i teknologjisë më efikase dhe një rritje e produktivitetit në sektorët ekonomikë më tradicionalë mund të shkaktojnë krijimin e vendeve të reja të punës dhe me paga më të mira.

Me anë të një "lufte të ftohtë", njerëzimi përballet me një skenar në të cilin ndryshimi i klimës është 'duke bërë presion' mbi njerëzit për të krijuar teknologjinë e nevojshme për adaptimin e saj. Prandaj, të gjitha argumentet që Dimitri ekspozon përshtaten në Ekonomiksin e Ndryshimit të Klimës. Kjo disiplinë mbrohet nga mësuesi si një veprim që konsiston në "vënien e dorës mbi çështjen" dhe të qenit në gjendje të përballen me situata të zvogëlimit të rreziqeve të tanishme dhe të ardhshme që sjellin rritjen e temperaturave dhe përzierjen e tyre me një mënyrë të mirë të punës që konsiston kosto më të ulëta për të parandaluar dhe lehtësuar këto probleme.

Përfitimet e luftimit të ndryshimit të klimës

ndotja e gazit

Dimitri nuk po pretendon që ndryshimi i klimës është një ngjarje në të cilën mund të ketë një përfitim ekonomik në vetvete, por se arrestimi i tij mund të ndihmojë në rritjen ekonomike të shumë vendeve, pasi që kësaj here popullsia është e detyruar të rritet dhe të zhvillohet në një mënyrë që nuk dëmton klimën.

Deri më tani, është mbajtur një mënyrë e saktë e të qenit produktiv: ndotja për të prodhuar dhe rritur ekonomikisht. Emetimet e gazeve serë të një vendi janë të ndërlidhura ngushtë me PBB-në e tij. Kjo është, vendet më të pasura që marrin rritja vjetore e PBB-së është më e lartë pasi emetimet e saj të gazrave serë janë më të larta. Sidoqoftë, në një skenar ku mbizotëron nevoja për të zvogëluar efektet e ndryshimit të klimës, nuk ka pse të jetë rasti.

Ky ekonomist përqendrohet më shumë në përfitimet që gjeneron inovacioni sesa në kostot që sjell ajo.

"Ajo që mund të thotë ndryshimi i klimës është një territor i panjohur për njerëzit dhe kjo është arsyeja pse është kaq e vështirë të përcaktohet dhe të dihet se çfarë do të ndodhë në të vërtetë", shpjegon ai.

Ndaloni ndryshimin e klimës në kohë

rritja e temperaturës për shkak të ndryshimit të klimës

Sigurisht, siç është e arsyeshme, të gjitha këto përfitime ekonomike mund të merren për sa kohë që ato arrihen brenda një periudhe jo shumë të gjatë kohore. Kjo do të thotë, ndryshimi i klimës është një problem real dhe kërkon zhdukjen e tij sa më shpejt të jetë e mundur. Prandaj, është e nevojshme të adresohen të gjitha këto çështje në kohë.

Shumica e sektorëve tradicionalë të ekonomisë kanë llogaritur tashmë shumën që do t'i kushtojë atyre që të jenë në gjendje të modifikojnë të gjitha modelet e tyre të prodhimit në situatën aktuale dhe ata e dinë se cilët politikanë mund të bëjnë presion për të kryer këto ndryshime.

Problemet kryesore me të cilat përballet kjo situatë është rezistenca ndaj ndryshimit në modelet e prodhimit dhe problemet e llogaritjes. Kjo bën që disiplina të zgjasë më shumë për tu zbatuar, pasi që të gjithë priremi të blejmë më të lirat pa menduar se sa ka ndotur në prodhimin e tij. As nuk po shohim se cila bankë investon më shumë në projekte të gjelbërta.

Prandaj, një entitet i jashtëm është i nevojshëm për të na detyruar të kryejmë atë ndryshim ekonomik të paradigmës që mund të jetë, në këtë rast, ndryshimi i klimës.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.