Ndryshimi i klimës ndryshon ardhjen në Spanjë të »zogjve të rrallë»

Shembulli i klangulës Bucephala

Klangulë Bucephala (Porr i osculuar)

Të gjitha kafshët gjithmonë kërkojnë vendin më të mirë për t'u mbrojtur nga të ftohtit ose nxehtësia. Shumë prej tyre kalojnë një sezon shumë larg habitatit të tyre natyror, por ndërsa temperatura mesatare globale po rritet, sjellja e tyre ndryshon, siç po ndodh me "zogjtë e rrallë" që arrijnë në Spanjë.

Sipas raportit të fundit nga Komiteti i Rrallësive SEO / BirdLife, i cili është botuar në revistën shkencore 'Ardeola', speciet cirkumpolare janë gjithnjë e më pak të shpeshta, ndërsa speciet afrikane, përkundrazi, janë më të zakonshme.

Për SEO / BirdLife, ky ndryshim i përjetuar nga zogjtë veriorë lidhet me dimrat më të butë arktikë, dhe ai që ka filluar të shihet në speciet jugore me ngrohjen progresive të Oqeanit Atlantik. Kështu, për shembull, bulbul portokalli (Pycnonotus barbatus), me shpërndarje afrikane, ka qenë vendosur në Tarifa, ku ka filluar të riprodhohet, dhe gomari me këmbë të kuqe (Sula sula), një zog deti vendas në Karaibe, ka filluar të mbërrijë në këtë pjesë të botës.

Të dhënat e zbuluara nga raporti, të cilat korrespondojnë me speciet e shikuara në 2015, janë "domethënëse dhe shqetësuese" dhe lejojnë të nxirren përfundime në lidhje me efektin që ndryshimet klimatike po kanë në mjedis dhe, veçanërisht, në zogj.

Mostër Pycnonotus barbatus

Pycnonotus barbatus (Portokalli Bulbul)

Zogjtë janë kafshë që, si pjesa tjetër, nëse përmirësohen kushtet e habitatit të tyre ata vendosin të qëndrojnë. Dhe a është kjo, ekonomia e energjisë është themelore në qeniet e gjalla. Për këtë arsye, lista SEO / BirdLife e specieve të rralla të zogjve ndoshta do të rritet ndërsa vitet kalojnë dhe temperaturat vazhdojnë të rriten, përveç nëse, natyrisht, nuk merren masa vërtet efektive për të frenuar ndryshimet klimatike.

Nëse dëshironi të lexoni raportin, mundeni Kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.