Ndryshimi i klimës ndikon në florën bakteriale të zvarranikëve

flora bakteriale e zvarranikëve ndikohet nga ndryshimi i klimës

Siç kemi parë në raste të shumta, ndryshimi i klimës ka pasoja globale në pothuajse çdo aspekt që njohim. Ne po flasim për një ndryshim në klimë që është ai që rregullon të gjitha karakteristikat që i bëjnë ekosistemet ato që janë, të cilat i bëjnë qeniet e gjalla të jetojnë ashtu siç bëjnë dhe siç janë përshtatur dhe evoluar gjatë gjithë historisë.

Këtë herë vij të flas me ju për efektin e ndryshimit të klimës tek zvarranikët dhe flora e tyre bakteriale. Çfarë lidhje ka ndryshimi i klimës me florën bakteriale të zvarranikëve?

Lidhjet e Natyrës dhe Ndryshimi i Klimës

zvarranikët dhe ndryshimet klimatike

Diçka që njerëzit nuk arrijnë të konceptojnë është se si në natyrë gjithçka lidhet dhe lidhet. Si ka natyra rrjete të pafundme të lidhura që kanë një ekuilibër, në shumicën e saj herë të brishtë, dhe se ky ekuilibër mund të zvogëlohet për shkak të agjentëve të jashtëm siç janë ndryshimi i klimës. Për shembull, si një rritje e thjeshtë e temperaturave të oqeanit mund të shkaktojë vdekjen e shumë specieve të peshqve që jetojnë falë koraleve.

Siç kemi folur në shumë raste këtu në Ueb Meteorologjinë, koralet janë shumë të ndjeshme ndaj ndryshimeve në temperaturat e ujit që shkaktohen nga ngrohja globale. Falë koraleve, një seri species jetojnë pasi kanë një strehë dhe disa lloje algash gjithashtu mund të mbijetojnë duke bashkëvepruar në të njëjtin ekosistem. Epo, nëse koralet vuajnë nga një rritje e temperaturave, të gjitha qeniet e gjalla që varen nga koralet për të mbijetuar do të preken gjithashtu, megjithëse ato ndikohen drejtpërdrejt nga rritja e temperaturave të ujit.

Në këtë rast, unë jam këtu për të folur për zvarranikët dhe florën e tyre bakteriale. Për të kuptuar më mirë sesi një ndryshim në klimë mund të ndikojë në florën bakteriale të zvarranikëve, duhet të mbani mend që gjithçka lidhet në natyrë dhe se gjithçka ka të bëjë.

Zvarranikët po preken nga ndryshimi i klimës

Zootoca vivipara përdoret në studime për florën bakteriale të prekur nga ndryshimi i klimës

Si mund të ndikojë ndryshimi i klimës në florën bakteriale të zvarranikëve? Epo, në një mënyrë mjaft të kushtëzuar: duke zvogëluar numrin e baktereve që jetojnë në zorrë. Kjo mund të çojë në zvogëlimin e shanseve tuaja për të mbijetuar.

Një studim i botuar në revistën Nature, zbulon se një ngrohje globale që përfshin një rritje prej 2 deri në 3 gradë mund të thotë Reduktim 34% i larmisë së mikroorganizmave në zorrët e hardhucës së torfe (Vivipara zootoca), me të cilin është bërë studimi. Gjëja më shqetësuese është se një rritje prej 2 deri në 3 gradë në temperaturat mesatare globale është ajo që parashikohet nga modelet aktuale të ndryshimit të klimës.

Për të kontrolluar dhe studiuar efektin e temperaturave në hardhuca, shkencëtarët i vendosën ato në një vend të mbyllur me një temperaturë të kontrolluar. Ata analizuan mostrat e baktereve të tyre në zorrë për të parë se çfarë lloj bakteresh kishin në zorrët e tyre. Duke studiuar hardhuca që ishin në kushte të ndryshme të temperaturës, ata zbuluan se larmia e baktereve të zorrëve ishte shumë më e ulët në ato hardhuca që jetonin në kushte më të ngrohta. Për më tepër, ata ishin në gjendje të konkludonin se kjo rrethanë kishte një ndikim serioz në shanset e tyre për të mbijetuar.

Megjithëse është treguar se një rritje relative e temperaturave ndikon në florën bakteriale dhe në këtë mënyrë shanset e tyre për të mbijetuar, akoma ka nevojë për prova të tjera për ta bërë atë më të prekshme. Ai gjithashtu e konsideroi shumë të mundshme që të njëjtat efekte vërehen në kafshë të tjera me gjak të ftohtë siç janë zvarranikët dhe amfibët që varen nga burimet e jashtme për nxehtësinë e trupit.

Duhet të merret parasysh se prania e baktereve në tretjen e është jetike që ajo të kryhet mirë. Prandaj, duhet të kryhen studime të reja që marrin në konsideratë këtë efekt të ndryshimit të klimës në qeniet e tjera të gjalla.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.