Ndryshimi i klimës prek pyjet halore mesdhetare

halore

Llojet e ndryshme të efekteve që shkakton ndryshimi i klimës Ato bëjnë që shumë ekosisteme të bëhen më të prekshme dhe të fillojnë të degradojnë, siç është ai i haloreve.

Ndër efektet që vërehen më shumë janë rritja e kohëzgjatjes dhe frekuencës së thatësirave, përmbytjeve, etj. Rritja e temperaturave dhe një kohëzgjatje më e gjatë e thatësirave kërcënojnë disa pyje halore Iberike.

Hulumtim mbi afeksionin e haloreve

Ky hulumtim mbi efektin e thatësirave në pyjet halore është kryer nga Universiteti Pablo de Olavide (UPO), Sevilja, Instituti Pyrenean i Ekologjisë (CSIC) dhe Universiteti i Barcelonës. Në mënyrë që të përfundojë hulumtimi, kjo punë ka pasur bashkëpunimin e Universiteteve Complutense të Madridit dhe Kolumbisë (SHBA) dhe Institutit Federal Zviceran për Kërkimin e Pyjeve, Borës dhe Peizazhit (WSL). Për më tepër, puna është botuar në revistën Global Change Biology.

Drejtuesi i punës ka qenë Raul Sanchez Salguero, studiues postdoktoral në UPO dhe IPE-CSIC. Studimi është përqendruar në rrezikun që kërcënon pyjet më në jug. Rritja e temperaturave të shkaktuara nga ndryshimi i klimës dhe kohëzgjatja dhe frekuenca më e gjatë e thatësirave kërcënojnë specie të tilla si pisha skocezesylvestris Pinus), bredhi (Abies alba) dhe pisha e zezë (Pinus uncinata).

Pisha skoceze

Pisha skoceze

Në mënyrë që të parashikojmë ndikimet dhe ndryshimet që ndodhin në këto specie, ne kemi punuar me modele matematikore bazuar në efektin e klimës në trashësinë e unazave vjetore të rritjes të studiuara nga dendrokronologjia.

Pyjet mesdhetare janë më të prekshme

Përmes studimit të këtyre unazave të rritjes ka qenë e mundur të vlerësohet cenueshmëria e pyjeve mbi gradientët e gjerë klimatikë dhe biogjeografikë. Për të vlerësuar cenueshmërinë e pemëve, është marrë parasysh përshtatja që është vërejtur e pyjeve ndaj ndryshimeve klimatike të vëzhguara gjatë gjysmës së dytë të shekullit të XNUMX-të. Ata më pas projektojnë evolucionin kohor të rritjes së këtyre pyjeve nën trende të ndryshme klimatike, të marra bazuar në skenarë socio-ekonomikë që vlerësojnë emetimet e gazeve serë gjatë shekullit XNUMX.

abies alba

Abies alba

Studiuesit kanë arritur në përfundimin se pyjet mesdhetare janë mjaft të prekshme nga ndikimet e ndryshimit të klimës, veçanërisht thatësirave. Megjithëse përgjigjet e këtyre ekosistemeve kanë nivele të mëdha pasigurie përpara skenarëve klimatikë që janë parashikuar për të ardhmen nëse kushtet e emetimeve të gazeve serë vazhdojnë kështu.

Në këto ekosisteme ka specie që kanë diçka më shumë se përshtatshmëria dhe plasticiteti ndaj ndryshimeve të temperaturës dhe rezistencës ndaj thatësirave.

"Vlerësimi dhe përcaktimi i kufijve të ndjeshëm të ndjeshmërisë ndaj ndryshimeve klimatike është thelbësor për të përcaktuar masat e menaxhimit të pyjeve që mund të shmangin këto efekte, veçanërisht në kufijtë e shpërndarjes më të thatë, si dhe për të identifikuar ato popullata që janë më tolerante ndaj ndryshimeve klimatike që shërbejnë për vendosni masa ruajtjeje ”kanë treguar Raúl Sánchez-Salguero dhe Juan Linares.

Studimi i karbonit

Essentialshtë thelbësore të vlerësohet ndryshimet në ciklet e karbonit në speciet e ekosistemeve mesdhetarepasi pyjet përfshijnë sasi të mëdha të dioksidit të karbonit në fotosintezë. Ky CO2 ruhet për dekada në dru dhe lirohet kur pemët priten.

pisha e zezë

Pisha e zezë

Përveç kësaj, një faktor tjetër për t'u marrë parasysh është se, megjithëse pemët nuk priten për nxjerrjen e drurit, duhet të merret parasysh që nëse këto pemë nuk mbijetojnë nga efektet e ndryshimit të klimës, ato gjithashtu do të karboni i akumuluar lirohet përsëri në atmosferë.

Autorët konkludojnë se një rritje globale e temperaturave dhe periudhave më të thata do të zvogëlojë rritjen dhe do të shkurtojë sezonin optimal të rritjes gjatë gjysmës së dytë të shekullit XNUMX, i cili mund të shkaktojë fenomene të kalbjes dhe të rrisë shkallën e vdekshmërisë së pemëve.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.