Pyjet si pjesë kryesore kundër ndryshimit të klimës

pyjet për të luftuar ndryshimin e klimës

Pemët dhe pyjet janë jetike për të luftuar ndryshimin e klimës. Thithja e CO2 përmes fotosintezës na ndihmon zvogëlojnë sasinë e gazrave serë në atmosferë dhe për këtë arsye të jetë në gjendje të kontribuojë në mënyrë që temperaturat të mos rriten.

Pas Samitit të Klimës dhe Marrëveshjes së Parisit, është vendosur një kufi për emetimet e gazeve serë në mënyrë që të zvogëlohen efektet e ndryshimit të klimës. Epo, masa pyjore spanjolle, e cila zë më shumë se gjysmën e sipërfaqes së vendit, është thelbësore për të qenë në gjendje të përmbushim këto angazhime.

Rëndësia e masës pyjore

stendat e pyjeve dhe prerjet

Që kur u vendosën objektivat e ndryshimit të klimës, pyjet janë bërë një element thelbësor dhe kanë marrë një rol kryesor në qëndrueshmërinë. Ata janë një mjet shumë i dobishëm në luftën kundër ndryshimit të klimës pasi ato janë zhytje të rëndësishme të karbonit.

Çdo vit pyjet e mëdha ato vendosin më shumë se 24% të emisioneve totale të CO2 të prodhuara në Spanjë. Prandaj rëndësia e rritjes së zonës së pyllëzuar dhe përmirësimi i cilësisë së asaj ekzistuese. Një rënie në pyje për shkak të zjarreve të përsëritura ose një rritje e rëndë e temperaturave do të kishte një ndikim fatal në drejtim të emetimeve të gazrave serë, duke zvogëluar dhe madje duke zhvlerësuar aftësinë zbutëse të masave pyjore. Prandaj, kujdesi i mirë për ta është sinonim i menaxhimit të mirë të mjedisit.

Objektivat e Marrëveshjes së Parisit

emetimet e gazeve serë sipas Marrëveshjes së Parisit

Objektivat e Marrëveshjes së Parisit që Spanja ratifikoi më 30 nëntor arrijnë një ulje të emetimeve të gazeve serë me 26% deri në 2030 të atyre sektorëve që janë shpërndarë (të tilla si transporti, bujqësia, mbeturinat ose ndërtesat) dhe 43% e atyre emetimeve që korrespondojnë me sektorin industrial. Emetimet duhet të zvogëlohen në lidhje me nivelet ndotëse që ekzistonin në 2005.

Për të arritur objektivat e vendosura nga Marrëveshja e Parisit, pemët luajnë një rol shumë të rëndësishëm si një lavaman karboni. Falë tyre, ne jemi në gjendje të zvogëlojmë sasinë e CO2 në atmosferë. Sidoqoftë, për shkak të mungesës së menaxhimit ose të ardhurave, pyjet braktisen çdo ditë dhe ato nuk janë kujdesur në mënyrë adekuate për të parandaluar zjarret në pyje, për të promovuar ekuilibrin ekologjik dhe për të ruajtur biodiversitetin. Duhet të kujtojmë se një mal është i qëndrueshëm falë menaxhimit të tij mjedisor, social dhe ekonomik.

Ruajtja e pyjeve

pyje të qëndrueshëm për ndryshimin e klimës

Sipas Shoqatës Spanjolle për Qëndrueshmërinë e Pyjeve (PEFC), pemët mund të përmirësojnë jetën në qytete, që nga vendosja e tyre strategjike Shtë i aftë të ftohë ajrin midis 2 dhe 8 gradë celsius. Përveç kësaj, pyjet sigurojnë dru që na siguron një sasi më të madhe energjie sesa dielli, uji ose era, që përbën 40% të furnizimit aktual të energjisë së rinovueshme në botë.

Sipas organizatës mjedisore WWF, aktualisht dy të tretat e pyjeve të planetit janë humbur në 10.000 vitet e fundit. Ky trend vazhdon për shkak të prerjeve të paligjshme dhe transformimit të saj për bujqësinë intensive. Organizata mjedisore rekomandon të bëhet një inventar i mirë i burimeve pyjore, biodiversitetit të tyre dhe implikimeve të tyre sociale në mënyrë që veprimet në pyll të mos e vendosin të ardhmen e tyre në rrezik, "duke marrë parasysh dimensionet mjedisore, sociale dhe ekonomike".

Sidoqoftë, panorama në Spanjë është një histori tjetër. Këtu nuk ka menaxhim fitimprurës të pyjeveMeqenëse nuk ka treg për produktet që nxirren nga pylli, ai është shumë margjinal ose ka çmime shumë të ulta.

Gjithashtu, WWF konsideron si themelore krijimin e organeve këshilluese dhe pjesëmarrjen e drejtë publike të të gjithë agjentëve të interesuar në pyje nga një perspektivë mjedisore, sociale dhe ekonomike.

Siç mund ta shihni, lufta kundër ndryshimit të klimës ka një aleat të madh, madje edhe në Spanjë, nuk merren shumë parasysh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.