Ndryshimi i klimës mund të shkaktojë ndryshime në përzgjedhjen natyrore

Breshkë në Hawaii

Ndryshimi i klimës është një proces global që, përveç testimit të aftësisë sonë për të përshtatur, mund të shkaktojë ndryshime në përzgjedhjen natyrore të organizmave, siç sugjerohet nga një studim i botuar në revistën »Shkencë».

Dhe, megjithëse është kurioz, këto ndryshime nuk drejtohen nga rritja e temperaturave, por nga reshjet e shiut, të cilat do të jenë më të shpeshta në disa zona sesa në disa të tjera.

Shkencëtarët studiuan dhe analizuan një bazë të dhënash të madhe të popullatave të ndryshme të kafshëve, bimëve dhe organizmave të tjerë, si dhe aftësinë e tyre për të mbijetuar dhe riprodhuar, që janë mbledhur në dekadat e fundit. Në këtë mënyrë, ata kanë qenë në gjendje të zbulojnë se një nga aspektet e lidhura me klimën që po i prek më shumë është modeli i thatësirave dhe reshjeve të shiut.

»Ndryshimi i klimës rrit frekuencën e thatësirave dhe ngjarjeve të reshjeve. Disa zona po bëhen më të thata dhe të tjera më të lagështa, "tha Adam Siepielski, një studiues në Universitetin e Arkansas (SHBA) dhe një nga autorët e studimit. Sipas tij, Këto variacione mund të ndikojnë në modifikimet që mund të pësojnë organizmat si rezultat i evolucionit të tyre natyror.

Pyll tropikal

Shtë e rëndësishme të dimë efektet që ndryshimi i klimës do të ketë në organizma të ndryshëm dhe në evolucionin e tyre, pasi që është mënyra e vetme që studiuesit të zbulojnë se çfarë të bëjnë për të ditur se cilat specie do të përshtaten dhe si do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë. Në këtë kuptim, Siepielski paralajmëroi se nuk dihet nëse organizmat e ndryshëm do të jenë në gjendje të përshtaten. "Përgjigja evolucionare është ende e paqartë, por rezultatet sugjerojnë që ndryshimi i klimës ka potencialin për të ndryshuar përshtatjen në të gjithë botën."

Nëse keni menduar se shumë specie të kafshëve dhe bimëve nuk do të jenë në gjendje të përballojnë ndryshimet që po ndodhin, ka gjithnjë e më shumë të ngjarë që keni të drejtë.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.